ABD Kongre üyeleri 6 Ocak’taki Kongre baskını hakkında bağımsız inceleme komisyonu kuracak Son Dakika

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Kongre üyelerine yazdığı mektupta New York ve Pentagon’a 11 Eylül 2001’de düzenlenen saldırılarının ardından kurulana benzer bir komisyonun kurulacağını belirtti.

Pelosi, komisyonun “Kongre Polis Teşkilatı ve diğer federal, eyalet ve yerel kolluk güçlerinin hazırlık durumu ve karşılık vermesiyle ilgili unsurların ve sorunların” da komisyon tarafından ele alınacağını ifade etti.

Pelosi, emekli korgeneral Russel Honoré’den saldırının ardından Kongre’nin güvenlik ihtiyacını değerlendirmesini istemişti. Pelosi, bu değerlendirmenin ilk bulgularına göre “Kongre’nin ve üyelerinin güvenliği için” ek kaynak ayrılması gerektiğini belirtti.

Pelosi “(Honoré’nin) bulguları ve azil davası, saldırının nasıl geliştiğine dair hakikati bulmamız gerektiğini açıkça ortaya koydu” dedi.

ABD’de seçimleri kaybeden Başkan Donald Trump yanlısı göstericiler 6 Ocak’ta ülkedeki demokrasinin sembolü olan Kongre binasını işgal etmişti.

Trump yanlılarının Başkan Joe Biden’ın kazandığı seçim sonuçlarının tescil edildiği oturumu durdurmak amacıyla Kongre’yi işgalinin ardından çıkan olaylarda beş kişi hayatını kaybetmişti.Kamu Kariyer Son Dakika Kamu İş İlanları, Kamu Personeli Alım İlanları, Son Dakika Haberleri

Kamu Kariyer Son Dakika Haber Kaynak:CNN

Bir Yorum Yaz

Başa dön tuşu