Haberler

ABD koronavirüs yanıtını arttırmak için baskı altında koz Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Washington, DC – Başkan Donald Trump, yönetiminin Birleşik Krallık’taki ölümcül hastalığın potansiyel yayılmasına tepki olarak Beyaz Saray ve federal kurumlardan günler süren karışık mesajların ardından Çarşamba günü koronavirüs tehdidini ele almak için yeterli şey yapmadığı yönündeki suçlamaları reddetti Devletler.
Salı günü Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) Amerikalıları ABD’deki grip benzeri virüs salgını olasılığına hazırlık konusunda uyarmıştı. Ancak iki günlük Hindistan ziyaretinde bulunan Trump, koronavirüsün “ülkemizde çok iyi kontrol altında olduğunu” söyledi.
Salı günü, yönetimi bir aşının geliştirilmesini finanse etmek, koruyucu ekipman toplamak, devlet ve yerel programlara destek vermek ve hazırlıklı olmak için 2,5 milyar dolar talep etti.
Daha:

Ancak ABD’li yasa koyucular tedbirin yetersiz kaldığını söylediler ve Beyaz Saray’ı ulusal bir yanıtı koordine edebilecek bir “çar” atamaya çağırdılar. Demokratlar Çarşamba günü bir salgına hazırlanmak için 8,5 milyar dolarlık bir talepte bulundular.
Meclis Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, “Bununla mümkün olan en kısa sürede ilgileneceğiz.” Dedi.
Hoyer, gazetecilere verdiği demeçte, “Gördüğümüz sorunlardan biri, insanların neredeyse her gün tüm dünyada uçuyor olması, böylece kendinizi Afrika’da, Çin’de veya Avrupa’da var olan bir pandemiden korumanın çok zor olması” dedi. ABD Capitol Çarşamba günü.
Pentagon Kongreye yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Güney Kore’deki bir askerin enfekte olduğunu bildirmesinden birkaç saat sonra virüsün yayılmasıyla başa çıkmak için ek finansmana ihtiyaç duyabileceğini söylediğini söyledi.
Meclis Genelkurmay Başkanlığı Başkanı Ordu Genel Mark Milley, House Silahlı Hizmetler Komitesi’nin duruşmasını ele alan “Yayılıyor ve size ek kaynaklara ihtiyacımız olup olmayacağına dair kesin bir cevap veremeyiz.” Dedi. “Size bazı cevaplar borçluyuz.”
CDC’ye göre ABD’de on dört virüs vakası kaydedildi. Bu vakaların 12’si seyahatle ilgiliydi.
Koronavirüs görev gücüne liderlik eden Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri (HHS) Alex Azar, “Amerikan kamuoyu için acil risk düşük olmaya devam ediyor, ancak şu anda Asya dışında da dahil olmak üzere birçok ülkede topluluk aktarımı var.” Çarşamba günü bir Meclis’e verdiği demeçte.
“Burada daha fazla vaka görmeyi bekliyoruz,” dedi Azar.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar, Başkan Donald Trump’ın Washington DC’deki Capitol Hill’de 2021 mali yılı bütçe talebi konusunda Senato Ödenekleri alt komitesinden önce ifade verdi [J Scott Applewhite/AP Photo]

Gözlemciler, ABD’de yaygın olarak görülen koronavirüs salgını olasılığının Kasım ayında yeniden seçimle karşı karşıya kalan Trump için siyasi bir risk oluşturduğunu söylüyor. Ulaşımın durdurulması, okulların ve işletmelerin kapanması, cumhurbaşkanının iş performansına ilişkin halkın algısına zarar verebilir.
Çin’in Wuhan kentinden kaynaklanan hastalık, dünya çapında 80.000’den fazla insana bulaştı. COVID-19, hastalığın resmi olarak bilindiği gibi, Çin’de 2.700’den fazla insanı ve dünya çapında düzinelerce insanı öldürdü.
Koronavirüsün yayılması, tedarik zincirleri ve ekonomilerindeki uzun süreli bozulma endişeleri nedeniyle son günlerde çökmüş olan küresel borsaları da etkiledi.
Trump, ekonominin sağlığının önemli bir barometresini düşündüğü ve yeniden seçim umutları için vazgeçilmez olduğu borsadaki düşüşten giderek daha fazla endişe duyuyor.
“Her şey borsa ile ilgili,” diyor ABD Senatosu’nun eski lider yardımcısı Jim Manley.
Manley El Cezire’ye verdiği demeçte, “Trump, eğer ekonomi başarısız olursa ya da tanklar olursa, onun yeniden seçilmesinin zor olacağını düşünüyor.” “Bu, virüsün kendisi söz konusu olduğunda potansiyel olarak hemen köşede olan gerçek problemler göz önüne alındığında, birçok insanı şaşkın bırakıyor.”
Trump Çarşamba günü tekrar eleştirmenlere karşı itti ve CDC ve Azar’ın “Coronavirüs konusunda harika bir iş çıkardığını” tweetledi.

Sadece indi. Hindistan harikaydı, yolculuk çok başarılıydı. Beyaz Saray’a gidiyor. Bugün planlanan toplantılar ve çağrılar. @CDCgov, @SecAzar ve hepsi Coronavirus ile ilgili harika bir iş çıkarıyor! Bu öğleden sonra brifing.
– Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26 Şubat 2020

Başbakan, konuyu Çarşamba günü 18: 30’da (23: 30GMT) Beyaz Saray’da bir basın toplantısında ele alacağını açıkladı.
Daha önce, bazı medya kuruluşlarını koronavirüsü kapsamaları nedeniyle eleştirdi ve onları “panik pazarları” ile suçladı.

Düşük Oranlar Sahte Haberler MSDNC (Comcast) & @CNN, Caronavirüsün mümkün olduğunca kötü görünmesini sağlamak için mümkün olduğunca her şeyi yapıyor. Aynı şekilde, beceriksiz Do Nothing Democrat yoldaşlarının hepsi konuşur, eylem yok. ABD çok iyi durumda! @CDCgov …..
– Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 26 Şubat 2020

Demokratlar, potansiyel bir pandemi salgını için koordinasyon ve planlama sağlamak üzere tasarlanan programlarda önceki bütçe kesintileri için Trump yönetimini patlattılar.
Trump’ın 2021 mali yılı için yeni sunulan bütçesi, ajansın toplam fonunun yaklaşık yüzde 11’i olan HHS bütçesine 10 milyar dolarlık bir indirim önermektedir. Önerilen kesintiler, ABD’nin koronavirüse tepkisini yönetmenin ön saflarındaki önde gelen kurumlardan biri olan CDC için finansmanda 700 milyon dolarlık bir eğik çizgi içeriyor.
Houston, Teksas’taki Ulusal Tropikal Tıp Okulu’nda profesör ve dekan olan Peter Jay Hotez, yerel düzeyde yeterli fon ve hazırlığın, koronavirüsün veya ABD’deki herhangi bir pandeminin yayılmasıyla yüzleşmenin anahtarı olduğunu söyledi.
Hotez El Cezire’ye verdiği demeçte, “Risk, bu virüsü İtalya ya da İran’da gördüğümüz gibi önemli bir iletim seviyesine sahip bir yerde görmeye başlamamızdır.” Dedi. “Bu büyük bir endişe ve hazır olmamız gereken şey bu.”
“Bu, geçirgenliği yüksek ve gripten daha yüksek vaka ölüm oranına sahip önemli bir patojendir, bu yüzden onu çok ciddiye almalıyız” dedi.
Washington, DC’de William Roberts tarafından ek raporlarla.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

ABD koronavirüs yanıtını arttırmak için baskı altında koz | ABD Haberleri Ulusal Haber