Haberler

ABD’nin Çin’in Sincan’daki faturası uluslararası hukuku ihlal ediyor: resmi Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Uzak batı bölgesinin valisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin bir karalama kampanyası başlatmakla suçladığını söyleyerek Sincan’ın geçtiğimiz hafta ABD’deki alt meclis tarafından geçirilen bir tasarı, uluslararası hukukun ağır bir şekilde ihlal edilmesi ve Çin’in iç işlerine ciddi bir müdahale olduğunu söyledi .
Son haftalarda Çin ve ABD arasında Pekin’in Uygur Müslüman azınlığı ve Hong Kong’daki protestoculara yönelik muamelesi, 17 ay sürecek bir ticaret savaşının sona ermesi ihtimalini zorlaştırması gibi konularda gerginlik yaşandı.
ABD Temsilciler Meclisi geçtiğimiz Salı günü Pekin’in Uygur Müslüman azınlığı muamelesine daha güçlü bir yanıt verilmesini gerektiren bir yasayı onayladı.
Daha:

Birleşmiş Milletler ve eylemciler, Çin’in Sincan’daki kitle gözaltı kamplarında bir milyon Uygur alıkoyduğunu söylüyor. Çin, merkezlerin mesleki eğitim sağladığını ve terörle mücadele için tasarlanmış bir programın parçası olduğunu söyledi.
Sincan’daki terörle mücadele önlemleri, ABD’deki terörle mücadele önlemlerinden farklı değil, Sincan valisi Şarat Zakir Pekin’deki gazetecilere verdiği demeçte.

Çin Uygurları: Devlet kampları korudu

ABD, Sincan’ın sosyal istikrarına da göz yummayı seçti ve bölgeye karşı bir karalama kampanyası başlattığını ve Çin’deki etnik gruplar arasındaki anlaşmazlığı atmak için oradaki meseleleri kullandığını belirtti.
Ayrıca, Sincan Komünist Partisi sekreter yardımcısı olan Zakir, Sincan’ı devre dışı bırakma girişimlerinin başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.
İnsan hakları grupları ve eski tutuklular, kamplardaki koşulların kötü olduğunu, mahkumların psikolojik ve fiziksel istismara maruz kaldıklarını söyledi.
Zakir’in Çin’in başkentinde düzenlediği basın toplantısında, Çin’in devlet yayın kuruluşu CGTN’de yayınlanan “Sincan’da Terörle Mücadele” adlı bir İngilizce belgeselinin alıntılarında, geçmiş şiddet görüntüleri gösterildi.
407-1’i geçen Uygur Yasası, ABD başkanının Müslümanlara yönelik suistimalleri kınamasını ve Sincan’daki kampların kapatılmasını gerektiriyor.
Ayrıca, Cumhurbaşkanı Donald Trump’a Çin’in güçlü siyasetçi Xinjiang Komünist Partisi Sekreteri Chen Quanguo’ya ilk kez yaptırım uygulamalarını istedi.
      
            KAYNAK:
            Reuters haber ajansı
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

ABD'nin Çin'in Sincan'daki faturası uluslararası hukuku ihlal ediyor: resmi | Çin Haberleri Ulusal Haber