Haberler

Afrika Sansürsüz: Kenya’da Yolsuzluğu Açığa Çıkan Gazeteciler Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Kenya’daki Nairobi’deki araştırmacı gazeteci John Allan Namu “Hedefimiz Afrika’ya gerçekte olduğu gibi göstermek: İyi, kötü, çirkin, potansiyel” diyor.
Hükümeti sorumlu tutmak ve çoğu zaman medya tarafından bildirilmeyen hikayeleri ele almak için çalışan bir araştırmacı gazetecilik topluluğu olan Africa Uncensored’ı kurdu.
Devasa bir hikaye üzerinde çalışıyorlar: Hükümetin Kenya’nın sağlık bakanı 2015 yılında çok ihtiyaç duyulan hastane teçhizatı için söylediği şey için milyonlarca dolarlık bir anlaşma imzalamasından sonra milyonlarca doları yanlış tahsis ettiğini düşünüyor. Hükümet ayrıca, özellikle fakirlerin başarısız olduğu görülen Kenya’nın tıbbi hizmetlerinin iyileştirilmesine yatırım yapma sözü verdi.
Namu bir kaynaktan ihbar aldı ve onu davasına yönlendirdi.
“Elimizdeki veriler bize birçok yerde bozuk ağlar olduğunu gösterdi. Ancak dikkatimizi vermeyi seçtiğimiz yer, sağlık bakanlığıydı çünkü bu, cumhurbaşkanının halka sunulması için kilit direklerden biriydi. ,” diyor.
“Sanki kaçırılmış ya da bu ülkeden çalmak için formüle edilmiş gibi görünüyor.”
Soruşturmalarını, misillemeyle ilgili korkulara rağmen, bir yetkiliyle yüzleşmek için gizli kameralar kullanarak yürütüyorlar.
Bu arada, kanser tedavisini karşılayamayan bir anne de dahil olmak üzere sağlık sistemindeki başarısızlıklardan en çok etkilenenlerle konuştuklarında yayın yapma zorunluluğunu hissediyorlar.
Yine de, ekip gazeteciliğin gücüne inancını sürdürüyor.
“Gazeteciliğin temel rolünün, bazılarının yayınlanmasını istemediklerimizi yayınladığımız anlamına geldiğini düşünüyorum, bu korktuğumuz anlamına gelse bile. Çünkü şu anda vatandaşların yaşamlarını yaşamak için ihtiyaç duydukları bilgiye sahip oldukları, Olumlu değişim gerçekleştiği zaman, “diyor Namu. Kaynak: El Cezire
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Afrika Sansürsüz: Kenya'da Yolsuzluğu Açığa Çıkan Gazeteciler | medya Ulusal Haber