Haberler

Avrupalılar İran’ın nükleer anlaşma anlaşmazlık mekanizmasını tetikleyecek Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


PARİS: İngiltere, Fransa ve Almanya, İran ile 2015 nükleer anlaşmasında anlaşmazlık çözme mekanizmasını tetikleyeceklerini belirterek, iki Avrupalı ​​diplomat Salı günü, Tahran’ın nükleer taahhütleri desteklemesiyle Avrupalıların yanıt olarak attığı en büyük adım olduğunu söyledi.
İngiliz Başbakanı Boris Johnson, Washington’un iki yıl önce terk ettiği 2015 anlaşmasının yerine yeni bir anlaşma yapılması için Avrupa’dan gelen en güçlü çağrılardan birinde, ileriye giden yolun yeni bir “Trump anlaşması” konusunda anlaşmak olduğunu söyledi.
Washington’un Avrupalı ​​müttefikleri, Başkan Donald Trump’ın 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’ni çıkarmasından bu yana nükleer anlaşmanın çökmesini engellemeye çalıştı. Anlaşma uyarınca, Tahran’ın nükleer programını kaldırmayı kabul etmesi karşılığında İran’a karşı uluslararası yaptırımlar kaldırıldı.
Ancak Washington, İran’ı ekonomik faydaların çoğunu reddederek yaptırımları yeniden benimsedi. İran, anlaşmada imzaladığı sınırlamaların çoğunu kademeli olarak aşarak yanıt verdi. Bu ay, Avrupalıların kendilerini yanıt vermeye zorlamalarının söylendiği bir adım olan zenginleştirilmiş uranyum üretimindeki sınırları terk edeceğini söyledi.
Avrupalı ​​diplomatlar İngiltere, Fransa ve Almanya’nın Salı günü ileride anlaşmazlık çözümü mekanizmasını tetiklediklerini Avrupa Birliği’ne bildireceklerini söylediler.
Anlaşmada belirtilen mekanizma uyarınca AB, diğer tarafları – Rusya ve Çin’i ve İran’ın kendisini bilgilendirecektir. Bu durumda, farklılıkları çözmek için 15 gün olacaktır, bu uzlaşma ile uzatılabilen bir son tarihtir.
Süreç nihayetinde bir “geri dönüş” e yol açabilir – yaptırımların önceki BM kararları altında yeniden yürürlüğe konması.

İran’ın cumhurbaşkanı Rouhani: Ukrayna uçağının ‘affedilemez hata’yı düşürmesi


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Avrupalılar İran'ın nükleer anlaşma anlaşmazlık mekanizmasını tetikleyecek Ulusal Haber