Haberler

Bernie Sanders: Kim o ve kilit konularda nerede duruyor? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Bağımsız Bernie Sanders, Amerika Birleşik Devletleri’nde “ülkemizi ekonomik, politik, sosyal ve çevresel olarak dönüştürmek” için bir “siyasi devrim” istediğini söyledi. Ve eğer genç Demokrat seçmenler arasındaki popülaritesi herhangi bir gösterge ise, onlar da öyle.
Vermont’un senatörü, statüko ile Demokratik hayal kırıklığının yürüyen bir örneği haline geldi.
Kendini ilan eden demokratik bir sosyalist olan 78 yaşındaki Sanders, ülkenin varlıklı sınıflarına karşı korkuluk yaptı ve milyonlarca çalışan Amerikalıyı ülkenin siyasetinin çehresini değiştirmesine yardım etmeye çağırdı. Bir zamanlar saçmalık olarak kabul edilen konular – aralarında evrensel sağlık hizmetleri ve ücretsiz üniversite eğitimi – Demokratik aday alanının zirvesine yükseldiğinden ana akımın içine girdi.
Sağlam bir destekçi grubuna komuta ediyor, ancak birçoğu, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren gibi, aynı pozisyonlardan bazılarını belirten kalabalık bir Demokratik aday alanına karşı.
Daha:

Acımasızca tartışmalı bir 2016 ilkesinde Hillary Clinton’a adaylığını kaybeden Sanders, koşan en eski aday ve eğer seçildiyse ABD tarihinin en eski başkanı olacaktı. Ekim ayındaki kampanya izinde kalp krizi geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Üç hafta sonra geri döndü ve New York’taki bir mitingde destekçilerine destek verdi.
Sanders, 25.000 hayranından oluşan bir kalabalığa, “Size bugün karşı karşıya olduğumuz destansı mücadelede hazır olduğunuzdan çok daha hazır, her zamankinden daha hazır olduğumu bildirmekten mutluluk duyuyorum.” Dedi.
Diyerek şöyle devam etti: “Amerika Birleşik Devletleri başkanlığını devralmaya hazırım.”
“Açıkça söylemek gerekirse,” diye ekledi, “Geri döndüm.”
Herkes için sağlık sigortası
Sanders’ın imza konusu sağlık hizmetidir. Nisan ayında ABD’nin çok yönlü sağlık sistemini, tüm Amerikalılara prim, kesinti veya ortak ödeme olmaksızın sigorta teminatı sağlayan tek ödemeli, devlet tarafından işletilen bir sisteme dönüştürecek yasalar getirdi.
Plan, özel sağlık sigortasını etkin bir şekilde ortadan kaldıracak ve işverenlerin hükümetle rekabet eden sağlık planları sunmasını yasaklayacaktır.
Sanders, “Birleşik Devletler sanayileşmiş dünyanın geri kalanına katılmalı ve sağlık hizmetlerinin bir ayrıcalık değil herkesin hakkı olduğunu kabul etmelidir.” Dedi.
Tasarı, başkan adayı Warren da dahil olmak üzere 14 Demokrat tarafından desteklendi. Bununla birlikte, yarışta başkaları tarafından o kadar sıcak karşılanmadı, ancak yasa koyucular ve uzmanlar lejyonlarından bahsetmiyoruz. Demokratlar arasında öncü olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden planı gerçekçi değildi.
Bazılarının 10 yılda 34 trilyon dolara mal olacağını tahmin ettiği bir plan için nasıl ödeme yapılacağı asla tam olarak açıklanmadı. Sanders, ilaç şirketlerine, hastanelere ve diğer sağlık sektörü aktörlerine varlıklı ve ödeme oranlarını düşürerek revizyonu finanse edeceğini söyledi.
“Bak, çok para harcayacağımızı inkar etmiyorum,” dedi Sanders PBS’de. Ancak “ortalama bir Amerikalı, Medicare for All kapsamında sağlık hizmetleri için daha az ödeyecek.”

Demokratik başkan adayı Senatör Bernie Sanders’in destekçisi Rebel Codi, destekçileri West Des Moines, Iowa’daki Maple Grove Metodist Kilisesi’nin Sanders bölgesine çekmeye çalışıyor [Jim Bourg/Reuters]

Orta sınıf kayboluyor
New York Brooklyn’de Yahudi işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Sanders, servet eşitsizliğini kampanyanın bir diğer sütunu haline getirdi.
Ülkenin süper zengin ve büyük şirketleri desteklediğini iddia ettiği ve orta sınıf ve fakir Amerikalıların pahasına servet biriktirmelerini sağlayan ülkenin vergi sistemini kınadı.
Sanders, 2016 yılında yaptığı röportajda, “40 yıldır Amerikan orta sınıfı kayboluyor. Milyonlarca insan, teknoloji ve üretkenlikte büyük bir artışa rağmen daha düşük ücretler için daha uzun saatler çalışıyor.” Dedi.
Diyerek şöyle devam etti: “Ve bu dönemde gördüğümüz şey, trilyonlarca doların orta sınıftan Amerika’nın yüzde 1’inin onda birine – büyük servet ve gelir eşitsizliğine büyük bir aktarımı.”
Sorunu çözmek için, 2019 yılının Ekim ayında yöneticiler ve çalışanlar arasında büyük ücret eşitsizliği olan şirketler için bir “Gelir Eşitsizliği Vergisi” önerdi. Plan, genel müdürlerine ortalama çalışan ücretlerinden 50 kat daha fazla ödeme yapan şirketler için kurumlar vergisi oranını yüzde yarım artırmayı ve daha fazla ücret farkı olan şirketler için giderek daha fazla ödeme yapmayı gerektiriyor. Mevcut kurumlar vergisi oranı yüzde 21’dir.
göç
Babası Polonya’dan bir göçmen olan Sanders, ABD’nin bir “göçmen ülkesi” olduğunu söyledi ve göçmenlerin ABD’ye akışını kökten çıkarmaya yönelik Trump politikalarını bozacak bir göç planı yayınladı.
ABD’deki kabaca 11 milyon belgesiz göçmene, çocuklara ve gençlere öncelikli statü ile vatandaşlığa yol açacak programlar sunmaya söz verdi.
“Belgesiz işçiler, mahsullerimizi hasat etmek, evlerimizi inşa etmek, yemek pişirmek ve çocuklarımıza bakmak için son derece zor işler yapıyorlar.” “Onlar Amerika’nın dokusunun bir parçası.”
Sanders ayrıca, Trump’ın sınır geçişlerini cezalandırmasını bozacağını ve binlerce göçmenin gözaltına alınmasına, kovuşturulmasına ve sınır dışı edilmesine ve ABD-Meksika sınırındaki ebeveynlerinden ayrılmış 2.000’den fazla çocuğa yol açan “sıfır tolerans” baskısını tersine çevireceğini söyledi.

Dış politika
Kongre tarihinde en uzun süre hizmet veren bağımsız olan Sanders, iç ve dış politikaların ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu fikrini geliştirdi ve ABD dış politikasını ve yurtdışına askeri müdahaleyi eleştirmekten kaçınmadı.
Haziran 2019’daki bir opide, ABD’yi Ortadoğu’daki savaşlardan uzaklaştıracağını ve dış politikasını askeri eylem konusunda “diplomasiyi ve müttefiklerle toplu olarak çalışmayı” önceliklendireceğini söyledi. Vizyonunun ABD’nin dünya sahnesinden çekilmesini değil, ABD menfaatlerini ilerletmek için güç yerine diplomasi ve işbirliği kullanımını içerdiğini savundu.
“ABD’nin ahlaki otoritesini zayıflatan, müttefiklerin liderlik yeteneğimizi sorgulamasına, vergi sandıklarımızı tüketmesine ve kendi demokrasimizi aşmasına neden olan militarist yaklaşımı yeniden düşünmemiz gerekiyor.”
18 yıl süren bir savaş olan Afganistan’daki askerleri geri çekmeye söz verdi ve sözde “teröre karşı savaş” ı “şaşırtıcı derecede savurgan” olarak nitelendirdi ve yıkımını değil, terörizmin çoğalmasına yol açtı.
Sanders, “Amerikan gücü, şeyleri havaya uçurma yeteneğimiz değil, ortak insanlığımızı geliştirme, teknolojimizi ve muazzam servetimizi kullanma becerimizle ölçülmelidir.”
Sanders ayrıca dünyanın siyasi olarak en fazla çatışan çatışmalarından biri olan İsrail-Filistin hakkında da konuşuluyor. O, onlarca yıl süren çatışmaya iki devletli bir çözümü desteklediğini söyledi ve ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına karşı çıktı.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da ABD’nin İsrailliler ve Filistinliler arasında barışın önünde bir engel oluşturduğu yerleşim bölgelerini inşa etme hakkını destekleyen açıklamalarını da eleştirdi.
Pompeo’nun açıklamasının ardından Sanders, “İşgal altındaki topraklardaki İsrail yerleşimleri yasadışı. Uluslararası hukuk ve birçok BM kararından açıkça anlaşılıyor” dedi.
Demokrat partinin Kasım ayındaki beşinci cumhurbaşkanlığı tartışması sırasında Sanders şunları ekledi: “Artık İsrail yanlısı olmak bizim için yeterince iyi değil. Ben İsrail yanlısıyım. Ama Filistinlilere hak ettikleri onurla davranmalıyız.”
İklim değişikliği
Kampanya izinde Sanders, iklim değişikliğini başkanlığının merkezi haline getirmeye söz verdi ve Ocasio-Cortez ve iklim değişikliğini ulusal bir acil durum ilan eden diğerleri tarafından ortaya konulan “Yeşil Yeni Anlaşma” yı destekledi.
Iowa’da o zaman Sanders, “İklim değişikliği sadece ABD tarafından ele alınamaz. Bu küresel bir sorundur,” dedi. “Ama sana sözüm, bu konuyu Trump’ın yaptığı gibi görmezden gelmek yerine, dünyanın bu sorunu ele almak için ülkeleri bir araya getirmesine yardımcı olacağım.”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Bernie Sanders: Kim o ve kilit konularda nerede duruyor? | ABD Haberleri Ulusal Haber