Haberler

Bu yıl yaklaşık 1000 göçmen ‘Libya’ya döndü’ Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre, yaklaşık 1000 mülteci ve göçmen denizde yakalandı ve bu yıl savaş perişan Libya’ya geri döndü.
IOM sözcüsü Safa Msehli Salı günü yaptığı açıklamada, “Aralarında 136 kadın ve 85 çocuk olmak üzere en az 953 göçmen Libya kıyılarına geri döndü.” Dedi.
Büyük bir petrol üreticisi olan Libya, uzun zamandır lider Muammer Kaddafi’nin bir ayaklanmada öldürüldüğü 2011 yılından bu yana kaos yüzünden yutuldu.
Daha:

Şimdi iki rakip yönetim arasında bölünüyor: Başbakan Fayez al-Sarraj liderliğindeki uluslararası destekli Ulusal Anlaşma Hükümeti (GNA) ve askeri komutanı Halife Haftar ve Libya Ulusal Ordusu’nu (LNA) görevlendirmek için müttefik Temsilciler Meclisi.
IOM, mültecilerin ve göçmenlerin çoğunun “Trablus’ta karaya çıktığını ve hepsinin gözaltı merkezlerine götürüldüğünü” söyledi.
Şu anda Libya’daki “resmi” gözaltı merkezlerinde yaklaşık 4.500 kişi tutulmaktadır. Binlerce kişi daha silahlı gruplar tarafından yönetilen “hapishanelerde” tutuluyor.
Her iki türün de hijyenik ve insanlık dışı koşullarla, istismar ve şiddetle aşırı kalabalık olduğu söyleniyor. Yiyecek ve içme suyu sıkıntısı var, ancak işkence ve zorla çalıştırma bolluğu var.
Gambiya’dan bir göçmen olan 17 yaşındaki Alkaol, Al Jazeera’ya “Bu merkezlerdeki koşullar çılgınca,” dedi.
“Bazen yiyecek alırsın, bazen almazsın. Sana ekmek verirlerse, yarısını yer ve yarısını kurtarırsın. Bir sonraki sefer ne zaman yiyeceğini bilmiyorsun. Paran yoksa, tek çıkış yolun ya kaçma ya da ölüm.
“Kaçan insanları yakalarlarsa, sana ateş ederler. Seni bacağından vurabilirler, seni kafadan vurabilirler.”
Gözaltı merkezleri de çatışmadan korunmuyor. Tajoura’nın doğu Tripoli banliyösünden biri bombalanarak en az 50 göçmen ve mülteci öldürüldü ve 130’dan fazla kişi yaralandı.

Akdeniz’de göçmenleri boğulmaktan kurtarmak

Pazartesi günü, el-Sarraj ve Haftar son dövüşü sona erdirme umutlarını dile getiren görüşmeler için Moskova’daydı.
Ancak Haftar, Rus başkentini anlaşma imzalamadan Salı günü terk ederek, Rusya ve Türkiye’nin aracılık ettiği kırılgan bir ateşkesin geleceğini belirsiz bıraktı.
IOM’dan Msehli Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “Mücadeledeki herhangi bir yükseliş, göçmenler de dahil olmak üzere tüm sivillerin daha da risk altına girmesini sağlayacak.”
“Gözaltındaki göçmenler özellikle savunmasız durumdadır ve bazı gözaltı merkezlerinin çatışmalara yakın olması nedeniyle yüksek risk altındadır. Libya’da gözaltına son verilmesi ve yaşamları koruyan alternatif çözümlerin benimsenmesi son derece acildir.
Diyerek şöyle devam etti: “Libya’da kendilerini aktif çatışma alanlarında bulan insanlar için durum zaten çok zor ve eğer kavga tırmanacak olursa, bu durum daha da kötüleşecekti.”

2016’dan beri Libya’dan Avrupa’ya geçişte 12.000’den fazla mülteci ve göçmen öldü [Faras Ghani/Al Jazeera]

Libya, Avrupa’ya ulaşmayı ümit eden Afrikalı göçmenler için önemli bir kapı görevi görüyor. IOM’a göre, şu anda Libya’da 636.000’den fazla göçmen var.
Ancak ülkedeki çatışma, Avrupa’ya ulaşma umuduyla bu insanları denize çekiyor. Ancak Avrupa’ya deniz geçişi, dünyadaki en ölümcül göç yollarından biridir.
2016’dan bu yana, Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken yaklaşık 12.000 mülteci ve göçmen Akdeniz’de boğuldu. Geçen yıl yaklaşık 9.000 kişiye Libya sahil güvenlik ekibi tarafından müdahale edildi.
Okyanus Viking’deki göçmen kurtarma gemisinde arama ve kurtarma koordinatörü Nicholas Romaniuk, “İnsanların bu deniz yolculuğunu birden çok kez gerçekleştirdiğini görüyoruz. Eğer durdurulur ve geri getirilirlerse döngüyü tekrarlayacaklar.” .
Diyerek şöyle devam etti: “Bu yolculuğun ilk kez ölümcül olabileceğini biliyoruz, ancak tekrar riske atacakları gerçeği Libya’da nasıl olduğunu anlatıyor.”
2018 BM raporu, göçmenlerin Libya’ya girdikleri andan itibaren kaldıkları süre boyunca ve Akdeniz’i geçme girişimlerinde bu kadar ileri giderse “hayal edilemez dehşete” maruz kaldıklarını vurguladı.

IOM, mültecilerin ve göçmenlerin çoğunun ‘Trablus’ta karaya atıldığını ve bu yıl hepsinin gözaltı merkezlerine götürüldüğünü’ söyledi [Faras Ghani/Al Jazeera]


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Bu yıl yaklaşık 1000 göçmen 'Libya'ya döndü' | Libya Haberleri Ulusal Haber