Haberler

Çernobil’in radyoaktif ormanında, kundakçılık ve kereste kaçakçılığı Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Çernobil, Ukrayna – Dünyanın en kötü nükleer felaketinin yeri çorak, cansız bir çorak değil.
Yoğun, ilkel bir orman, Reaktör Dört’ün 1986’da patladığı Çernobil nükleer santralinin etrafındaki “Yabancılaşma Bölgesine” hükmeder.
Çernobil şehrinden ve yakındaki şirket Pripyat kentinden 100.000’den fazla insan tahliye edildi ve yaklaşık 2.600sq kilometrelik (yaklaşık 1.004sq mil) kordon altına alındı ​​ve dikenli tellerle çitle çevrildi.
Ağaçlar ve zaman, çam, huş, meşe ve kavakların asfalttan geçmesi, ufalanan binaların içinde filizlenmesi ve ormanlık arazinin geri kazanılması gibi insanların izlerini siler.
Bölgenin üçte ikisini örten orman, bitki örtüsü ve toprak, reaktör dördünden fırlatılan uranyum-238, sezyum-137 ve diğer radyonüklid parçacıklarını emdiğinden radyoaktif kirliliği yalıtır.
Bazıları on yıllar içinde yok olacak, ancak diğerleri Bölgenin merkez kısmını on binlerce yıl boyunca insan yerleşimi için uygun hale getirmiyor. Bölgenin dış kısımlarında, aşırı ışınlanmış noktalar nispeten kirlenmemiş alanları gösterir.
Ama insanlar bölgeyi asla boşaltılamadı.

Çernobil nükleer santralinin yakınındaki Pripyat nehri [Mansur Mirovalev/Al Jazeera]

Turistler her gün birkaç özenle dekontamine olmuş bölgeyi tahttan indiriyor, çoğu zaman başka türlü terk edilmemiş köylerini ve kütük evlerini terk etmeyi reddeden bir avuç yaşlı yaşlı ile etkileşime giriyor.
Yüzlerce işçi kapatma tesisini izliyor ve Reactor Four üzerinden dikilen koruyucu “lahit” i koruyor. Polis memurları, araçları inceleyerek ve her ziyaretçinin radyasyon taramasından geçirilmesini sağlayarak Bölgenin çevresini korur.
Daha endişe verici olan, insanlar Bölge’nin ormanını yalnız bırakmaz.
Bir helikopter veya uydudan görüldüğünde, yeşil kütlesi uzun düz açıklık çizgileriyle çapraz kesilir ve kel noktalar ve açık yeşil fidan ve alt fırça yamalarıyla biberlenir.
“Sıhhi” temizlemeler, tek amacı Bölgedeki yangınları önlemek olan devlet tarafından işletilen bir ormancılık olan Pivnichna Pushcha (Kuzey Ormanı) tarafından yapılan ateş ışınlarıdır. Yerden görüldüğü takdirde, açıklıklar devasa ampütasyonlara benziyor – futbol sahası genişliğinde ve on kilometre uzunluğunda, ağaçlar zavallı kütüklere ve kar ve yağışla aşınmış topraklara indirgenmiş.
Radyonüklidleri solunabilir, rüzgar üflemeli aerosollere dönüştüren yangınlar son yıllarda özellikle bazen haftalarca süren yıkıcıydı ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 100km’den daha az olan sakinleri de dahil olmak üzere Bölge çevresindeki insanlar için sağlık riskleri oluşturuyordu. ) güneye.

“Kül [the fires] üretilen son derece radyoaktif olabilir çünkü ağaçlarda bulunan tüm radyonüklidler yoğunlaşır ve kül haline yoğunlaşır, “Güney Carolina Üniversitesi biyolojik bilimler profesörü Timothy Mousseau, El Cezire’ye verdiği demeçte.
“Bu külün bir kısmı rüzgarla bölgenin dışındaki alanlara büyük mesafeler dağıtılabilir ve böylece insanları etkilerken, külün bir kısmı ateşin bulunduğu yere yakın yerleşir ve alanı çok yüksek bir radyoaktivite seviyesine geri döndürebilir.” Bölge ormanını kapsamlı bir şekilde inceleyen Mousseau.
Ancak yukarıdan görülen açık yeşil lekeler yangınlarla şekillenmiş gibi görünmüyor – çok açısal ve geometrik görünüyorlar.
Yolsuzluk gözlemcileri ve yetkililerine göre, çoğunlukla uzun, onlarca yıllık çamlar, meşeler ve dişbudak ağaçlarının büyük, çok yıllık ağaçlarını ortaya koyuyorlar ve yolsuzluk izleyicilerine ve yetkililerine göre Ukrayna’nın ahşap pazarında iyi bir fiyat alıyorlar.
Yolsuzlukla mücadele grubu, ormancılığın, bölgeden kaçırılan ve yılda on milyonlarca dolar kar sağlayan yolsuzluk planları yoluyla satılan ağaçların daha fazla günlüğe kaydedilmesini haklı çıkarmak için ateşlere başladığını iddia ediyor.
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kar amacı gütmeyen bir kar amacı gütmeyen Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Yolsuzluğu Durdurma Romanı Roman Bochkala, Zone, El Cezire’ye söyledi.
Bazı Ukraynalı yetkililer ona katılıyor.
Çevre parlamenter komisyonu başkanı Mykola Tomenko, yüzlerce yıl süren en uzun ve en şiddetli yangınlardan biri sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Çernobil yakınındaki yangınların neden ortaya çıktığı konusunda şüphem yok – yasadışı günlüğü gizleme girişimi” dedi. Ormanının hektarlık alanı.

O zamanlar çevre ve doğal kaynaklar bakanı Ihor Shevchenko da yangının “yasadışı kesime katılan insanlar” tarafından kurulduğunu iddia etti.
Pivnichna Pushcha’nın baş ormancısı Serhiy Khalash, bu hikaye için röportaj yapmayı reddetti ve bu muhabiri, devlet tarafından yürütülen Dışlama Bölgesi Yönetimi Ajansı olan ana kuruma yönlendirdi. Ajans, röportaj taleplerine cevap vermedi.
Geçen yıl, 1986’da ağaçların çoğunun öldüğü ve kırmızıya döndüğü en ışınlanmış alanlardan biri olan Kızıl Orman’da olmak üzere Bölgede en az üç büyük yangın bildirildi.
Her ağaç radyoaktivite için tarandığı sürece ajansın 2004 yılından bu yana Bölgenin kerestesini sınırlı miktarda satmasına izin verilmektedir. Taramada başarısız olan ağaçlar, kirlenmiş külün serbest kalmasını önlemek için filtreleri olan bir güç istasyonuna yakıt vermek için kullanılıyor.
Ancak Dur Yolsuzluğu Durdur, izledikleri kerestenin tarama ve belge olmadan Bölgeden ayrıldığını iddia ediyor. Keresteyi mobilya fabrikalarına kadar takip ettiğini iddia ediyor ve bir kısmının Romanya’ya gönderildiğini ve Avrupa Birliği’nde tekrar satılabileceğini iddia ediyor.
“Bu gri ve genellikle yasadışı iş yarı yasal bir örtü altında devam ediyor. Resmi bir ormancılık hizmeti var, devlet şirketleri var, amirler var, ancak herkesin pastada bir parmağı olduğu için herkes kör göze bakıyor,” Bochkala etti.
Ancak uzmanlar, Çernobil mobilyalarının sağlık risklerini yumuşak bir şekilde pedal çeviriyor.
Ukrayna Tarım Radyolojisi Enstitüsü’nden Dmytro Golyak Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “Ahşabın yüzde doksanı mobilya üretiminde güvenle kullanılabilir.” Bununla birlikte, ışınlanmış ahşabın insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerine dair kapsamlı bir araştırma yapılmamasına karar verdi.
Profesör Mousseau, “Kütüklemenin çoğunun bölgenin çevresi boyunca ve dolayısıyla ağaçların özellikle radyoaktif olmadığı alanlarda yapıldığına inanıyorum. Bu nedenle mobilyaların yarattığı tehlikenin büyük olması muhtemel değil.” Dedi.
Çernobil kerestesinin başka bir kullanımı hakkında daha fazla endişeleniyor.
2007 yılında, devlet müfettişleri bazı Ukrayna süpermarketlerinde satılan izin verilen seviyeleri dört katını aşan radyasyon seviyeleri ile kömür bulundu.
Polis iki kömür atölyesine baskın düzenledi, ancak “radyoaktif maddelerin yasadışı kullanımı” nedeniyle beş ila 10 yıl hapse girebilecek hiçbir suçlu gözaltına alınmadı.
Mousseau, “Radyoaktif kömür kullanımı, radyoaktif maddelerin yutulmasından kaynaklanan sağlık riskleri önemli olabileceğinden, mobilyalardan doğal olarak daha tehlikelidir.” Dedi.
Bölgenin kerestesi, yılda on milyonlarca dolar yasadışı kar getiriyor; Çernobil’in hurda metal, çilek, mantar ve balık kaçakçılığından kaynaklanan yasadışı kârlarının üçte ikisini oluşturuyor ve Bochkala sona erdi.
“Tüm bunları besleyen şey bu [corrupt] bölgeye sülük gibi yapışan ve yaşayan serbest yükleyiciler “dedi.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Çernobil'in radyoaktif ormanında, kundakçılık ve kereste kaçakçılığı | Ukrayna Ulusal Haber