Haberler

Çinli ve Vatikan dışişleri bakanları nadir üst düzey toplantılar düzenledi Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Vatikan ve Çin dışişleri bakanları Cuma günü iki yıl arasında iki taraf arasındaki en üst düzey resmi karşılaşma olduğuna inanılan bir toplantıda bir araya geldiler.
Başpiskopos Paul Gallagher ve Wang Yi arasında daha önce düşünülemez olan toplantı Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında gerçekleşti. Vatikan ve Çin’in 1950’lerden beri diplomatik ilişkileri yoktu.
Daha:

People’s Daily gazetesine göre Wang, “Bugün Çin ve Vatikan dışişleri bakanları arasındaki ilk toplantı.” Dedi. “Bu, Çin ile Vatikan arasındaki değişimlerin bir süre devam etmesi. İki taraf arasındaki gelecekteki değişimler için daha fazla alan açacak.” Dedi.
Görüşmelerde, Vatikan’ın yaptığı açıklamada, Roma ve Pekin arasındaki Eylül 2018 tarihli anlaşmanın, uzun süredir tartışmalı bir konu olan piskoposların atanmasıyla ilgili Vatikan’ın son sözünü verdiği tartışıldı.
Yetkili, iki tarafın Katolik Kilisesi ve Çin halkına fayda sağlamayı amaçlayan “kurumsal, iki taraflı diyalog” sürdürmeye karar verdiklerini de sözlerine ekledi.
Geliştirilmiş ilişkiler
Çin Halk Cumhuriyeti, 1951’de Vatikan ile ilişkilerini kesti.
Çin’in kabaca 12 milyon Katoliği, din adamları ateist Komünist Parti tarafından seçilen hükümet tarafından yönetilen bir dernek ile Vatikan’a sadık resmi olmayan bir yeraltı kilisesi arasında bölünmüş durumda.
Vatikan ve Pekin arasındaki ilişkiler 2018 anlaşmasından bu yana düzeldi.
Ancak, bazı Katolikler pakete karşı çıkarak Vatikan’ı komünist hükümete satılmakla suçladı.
Anlaşmanın en açık sözlü eleştirmeni, Hong Kong’un eski başpiskoposu Cardinal Joseph Zen oldu. Vatikan, bir anlaşma yapmamanın bir sistemizm riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.
Cuma günkü toplantı, son haftalarda ilişkilerin iyileştirilmesine yönelik bir dizi işaretin sonuncusu oldu.
Geçen ay Papa, Çin’in koronavirüs salgını içerme konusundaki “büyük taahhüdünü” övdü ve daha sonra Vatikan’ın yardım kolu Çin’e iyi niyet jesti olarak yüz binlerce tıbbi maske gönderdi.
Birçoğu 2018’in piskoposların isimlendirilmesiyle ilgili anlaşmasını, yaklaşık 70 yıllık bir kopuştan sonra Vatikan ile Pekin arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasının öncüsü olarak görüyor.
Tam ilişkilerini sürdürürlerse, Vatikan, Pekin’in yönlü bir eyalet olarak gördüğü Tayvan ile ilişkileri koparmak zorunda kalacaktı. Vatikan Avrupa’da Taipei’yi hala tanıyan tek eyalettir.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Çinli ve Vatikan dışişleri bakanları nadir üst düzey toplantılar düzenledi | Çin Haberleri Ulusal Haber