Haberler

Clint Eastwood 1996 Atlanta bomba kahramanın mirasını geri yüklemek istiyor Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Clint Eastwood’un yeni filmi, yönetmen ve yıldızların Çarşamba günü yaptığı açıklamada 1996 Atlanta Olimpiyatları’nı bombaladığı iddiasıyla hayatı parçalanan güvenlik görevlisinin “kahraman” statüsünü geri kazandırdı.
“Richard Jewell”, iki ölümle sonuçlanan ve 100’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan Yaz Oyunları’ndaki patlamanın ardından kendisini terör soruşturması ve yıkıcı medya fırtınasının merkezinde bulan masum adamın hikayesini dramatikleştiriyor.
Eski polis memuru, Centennial Olympic Park’taki boru bombasını tespit ettikten sonra yüzlerce daha fazla zarardan kurtarmaya yardımcı olan bir kahraman olarak selamlandı, ancak kısa bir süre sonra gazeteciler tarafından FBI zanlısı olarak tespit edildi.

Eastwood gazetecilere verdiği demeçte, Los Angeles’taki AFI Fest’te dünya prömiyerinin kırmızı halısı gazetecilere verdiği demeçte, “Suçluluğu kanıtlanana kadar masum olma avantajından asla yararlanamadı.”
89 yaşındaki yönetmen, Jewell “bilginin orada olmasından önce önyargılı olduğunu” ekledi.
Hiç tutuklanmadı veya suçlanmadı, Jewell 88 gün sonra FBI tarafından temizlendi. Ancak TV ağları, Jewell ve ailesini doyurmayarak, evlerinin önünde kamp kurdu.
Vahşi spekülasyon ve alay konusu oldu. Jewell, polis arabasına çarptığı için indirgendikten sonra, 30’lu yaşların ortalarında annesiyle birlikte geri taşınmıştı.
Jewell, birkaç haber bültenini hakaret etmek için dava etti ve hikayelerinin kendisini muhtemelen suçlu olan garip bir kişiliğe sahip biri olarak gösterdiğini iddia etti.
Eski “Tonight Show” ev sahibi Jay Leno, daha sonra meşhur “Unabomber” katilinin cezası olan Jewell “Unadoofus” olarak adlandırıldıktan sonra özür diledi.
Bir FBI ajanı olan Jon Hamm AFP’ye, “Hak etmedi. Gerçek bir kahramandı ve medyada gerçeklerin hiçbiri gelmeden önce yargılandı.”
Mad Men yıldızı, “Bu tekrar olabilir ve her zaman olabilir, çünkü bilgi şimdi daha da hızlı hareket eder” uyarısını yaptı.
Film tartışmalara giriyor
Ancak filmin kendisi zaten tartışmaya yol açtı.
Başlıca karakterlerinden biri, Jewell’i şüpheli olarak ilk kez tanımlayan Atlanta Journal-Anayasası’nın (AJC) gerçek hayattaki muhabiri Kathy Scruggs.
Olivia Wilde’ın canlandırdığı çatışmalar, şüphelinin kimliğini öğrenmek için bir FBI ajanı (Hamm) ile ticaret yapmaktan ibarettir.
AFP haber ajansına Çarşamba günü gönderilecek bir e-postada, gazetenin şu anki editörü Kevin G Riley, geç Savaşların canlandırılmasının “#MeToo döneminde rahatsız edici ve derinden rahatsız edici” olduğunu söyledi.
“Bunun olduğuna dair hiçbir kanıt yok” diye yazdı.
Riley ayrıca, gazetenin kaynağını savundu, Jewell’e yapılan soruşturmanın halka açıklanmak üzere olduğunu ve AJC’nin daha sonra bildirdiğinin Jewell’i ümit etmeye yardımcı olduğunu yazdı.

Asıl suçlu olan Eric Rudolph, 2003 yılında kürtaj klinikleri ve eşcinsel bir gece kulübüne düzenlenen bir dizi bombalamanın ardından tutuklandı ve iki yıl sonra şartlı tahliye olmadan hayata mahkum edildi.
2007’de Jewell, 44 yaşında doğal sebeplerden öldü.
Filmde Jewell oynayan Paul Walter Hauser, “Revizyonist tarih değil,” dedi. “Tarih ve gerçeğe ışık tutuyoruz.”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Clint Eastwood 1996 Atlanta bomba kahramanın mirasını geri yüklemek istiyor | ABD Haberleri Ulusal Haber