Haberler

Dünya liderleri Trump’ın Orta Doğu planına tepki gösterdi Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Dünyanın dört bir yanından liderler ABD Başkanı Donald Trump’ın uzun zamandır beklenen Orta Doğu planına tepki gösteriyor, bazıları bunu “agresif” ve “tek taraflı” olarak nitelendiriyor ve diğerleri de teklif girişiminin “ileriye doğru olumlu bir adım atabileceğini” söylüyor.
İsrail vizyonu Salı günü Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile birlikte “Vizyonum her iki taraf için de kazan-kazan çözümü sunuyor,” dedi.
Daha:

Trump’ın Kudüs’ü tartışmalı olarak İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından 2017’nin sonlarında Washington’la olan tüm bağları kesten eden Filistinli liderler, Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ın “tarihin çöp kutusuna ait” olduğunu söyleyerek planı hemen reddetti.
Öneri, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nin sokaklarında derhal kınanmayı tetikledi ve protestoların önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor.
Uluslararası sahnede, Türkiye ve İran, en güçlü kınamaların bazılarını yayınladılar; birincisi “ölü doğmuş” planını markalaştırdı ve ikincisi bunu “başarısızlığa mahkum” olarak nitelendirdi.
Katar, “uzun süredir devam eden ve adil barışı” sağlama çabalarını memnuniyetle karşıladığını, ancak bunun Filistinlilere taviz vermeden ulaşılamayacağı konusunda uyardı.
Suudi Arabistan, Trump’ın çabalarını “takdir ettiğini” ve doğrudan İsrail-Filistin müzakerelerini istediğini söylerken, Mısır “ABD vizyonunun dikkatli ve kapsamlı bir incelemesini” istedi.
Üst düzey Avrupa Birliği diplomat Josep Borrell, bloğun ABD önerilerini “inceleyeceğini ve değerlendireceğini”, Almanya dışişleri bakanı ise “yalnızca her iki taraf için kabul edilebilir müzakere edilen iki devletli bir çözümün” işe yarayacağını söyledi. Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın “ciddi zaman ve çabayı yansıtan ciddi bir teklif” olarak nitelendirdiği tepkiyle birlikte, Trump’ın Orta Doğu için “barış” planının açıklanmasına uluslararası bir tepki yuvarlaması.
Filistinliler
Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın bir yetkilisi olan Sami Abu Zuhri, Trump’ın açıklamasının “saldırgan ve çok fazla öfke kıracağını” söyledi.
Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Trump’ın Kudüs hakkındaki açıklaması saçma ve Kudüs her zaman Filistinlilerin ülkesi olacak.” “Filistinliler bu anlaşmayla yüzleşecek ve Kudüs bir Filistin ülkesi olmaya devam edecek.”
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas plana “bin hayır” dedi.
Filistin Yönetimi’nin merkezi olduğu Batı Şeria’daki Ramallah kentinde düzenlediği basın toplantısında Abbas, “Bugün duyduğumuz saçmalıktan sonra yüzyılın anlaşmasına bin hayır diyoruz.” Dedi.
Yetkili, Filistinlilerin İsrail işgalini sona erdirmeye ve Doğu Kudüs’teki başkenti ile bir devlet kurmaya kararlı olduklarını söyledi.
“Diz çökmeyeceğiz ve teslim olmayacağız,” dedi Abbas, Filistinlilerin “barışçıl, popüler araçlar” ile plana direneceğini söyledi.
Pakistan
Pakistan dışişleri bakanlığı, ülkenin ilgili Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul Kararlarında belirtildiği gibi, sürekli olarak iki devletli bir çözümü desteklediğini söyledi.
“Pakistan, kendi kaderini tayin hakkı da dahil olmak üzere Filistinlilerin meşru haklarının gerçekleşmesine yol açan diyalog ve müzakereler yoluyla Filistin meselesinin adil ve kalıcı bir çözümünü desteklemeye devam ediyor.” Dedi.
“Uluslararası olarak kabul edilmiş parametreler, 1967 öncesi sınırlar ve El Kudüs Al-Sharif ile yaşayabilir, bağımsız ve bitişik bir Filistin Devleti kurma çağrımızı yeniliyoruz. [Jerusalem] sermaye olarak. “
Fransa
Fransa “iki devletli bir çözüm” konusunda ısrar etti ve bunun Trump’ın planını “dikkatle inceleyeceğini” söyledi.
Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Trump’ın çabalarını memnuniyetle karşılıyor ve sunduğu barış planını dikkatle inceleyecek.” Dedi.
Bakan, “Ortadoğu’da adil ve kalıcı bir barışın sağlanması için uluslararası hukuka ve uluslararası kabul görmüş parametrelere uygun iki devletli bir çözümün gerekli olduğunu” da sözlerine ekledi.
Türkiye
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgedeki “barışa ve çözüme hizmet etmeyeceğini” öneriyor ve “Filistinlilerin haklarını görmezden gelme ve İsrail’in işgalini meşrulaştırma” planı olarak nitelendirdi. “Kudüs Müslümanlar için kutsaldır. Kudüs’ü verme planı Senegal’e yapılan bir uçak yolculuğundan dönerken gazetecilere verdiği demeçte, “İsrail’e asla kabul edilemez” dedi.
Daha önce, Türkiye dışişleri bakanlığı bunu “iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını ele geçirmeyi amaçlayan bir ilhak planı” olarak nitelendirerek “ölü doğmuş” olarak nitelendirdi.
Bakanlık yaptığı açıklamada, Filistin halkı ve toprakları “satın alınamıyor” dedi.

‘Yeni bir Balfour’: Trump’ın Orta Doğu planından öfkeli Filistinliler

Katar
Katar barışı sağlamak için gösterilen çabaları memnuniyetle karşıladığını, ancak bunun Filistinlilere taviz vermeden ulaşılamayacağı konusunda uyardı.
Devlet tarafından yönetilen Katar Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin “işgal altındaki Filistin topraklarında uzun soluklu ve adil bir barışa yönelik tüm çabaları memnuniyetle karşıladığı” belirtildi. Yetkili, Katar’ın “Cumhurbaşkanı Trump ve mevcut ABD yönetiminin Filistin-İsrail çatışması için çözümler bulma çabalarını takdir ettiğini” söyledi, ancak “tüm çözümlerin uluslararası hukuk ve ilgili BM kararlarıyla tutarlı olması gerektiğini” de sözlerine ekledi.
Bildiride, “Tüm Arap devletleri, Arap Birliği aracılığıyla, adil barış için elverişli bir dizi ilke belirleyen Arap Barış Girişimi’ni 2002’de benimsedi.” Dedi.
“Katar Devleti, bu bağlamda, Filistinlilerin Doğu Kudüs dahil 1967 sınırları içinde egemen devletlerindeki hakları ve geri dönüş hakkı korunmazsa barışın sürdürülebilir olamayacağını belirtiyor.”
BAE
Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington büyükelçisi Yousef al-Otaiba, planın “ABD liderliğindeki uluslararası bir çerçevede müzakerelere geri dönüş için önemli bir başlangıç ​​noktası sunduğunu” söyledi.
Salı günkü açıklamasında Al-Otaiba, “Kalıcı bir çözümü garanti etmenin tek yolu, ilgili tüm taraflar arasında anlaşmaya varmaktır.” Dedi.
“BAE, Filistinlilerin ve İsraillilerin uluslararası toplumun desteğiyle kalıcı barış ve gerçek bir arada bulunabileceğine inanıyor.”
İran
İranlı yetkililer sözde “barış teklifini” “bir dayatma ve yaptırım planı” olarak reddetti.
İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin danışmanı Hesameddin Ashena, Twitter’da şunları söyledi: “Bu, Siyonist rejim (İsrail) ile Amerika arasındaki bir anlaşma. Filistinlilerle etkileşim gündemde değil. Bu bir barış planı değil, bir dayatma planı ve yaptırımlar. “
Daha sonra İran dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, “Amerika’nın Filistinlilere uyguladığı utanç verici barış planı yüzyılın ihanetidir ve başarısızlığa mahkumdur.”
Ürdün
Ürdün, krallığın dışişleri bakanının “yere yeni gerçekler empoze etmeyi amaçlayan tek taraflı İsrail önlemlerinin tehlikeli sonuçlarına” karşı uyarı ile “Filistin topraklarının ilhakına” karşı uyardı.
Ayman Safadi, tüm nihai statü sorunlarını yerleşik referans koşulları, Arap barış girişimi ve uluslararası hukuk çerçevesinde kapsamlı bir çözümle çözen doğrudan müzakereler çağrısında bulundu.
Safadi, iki devletli bir çözüme dayanan Doğu Kudüs’le başkent olarak bir Filistin devletinin kurulmasının kapsamlı ve kalıcı barışa giden tek yol olduğunu söyledi.
“Ürdün, insanların kabul edeceği adil ve kapsamlı barışı sağlamaya yönelik her türlü gayreti destekliyor.” Dedi.
Trump’ın planını protesto etmek için ABD’nin büyükelçiliği dışında onlarca protestocu toplandı ve “normalleşmeye hayır” ve “İsrail’i tanımayacağız” gibi sloganlar atıldı.

Trump’ın Orta Doğu planı Filistinlileri geri dönme hakkını yalanladı

Mısır
Mısır, İsraillileri ve Filistinlileri öneriyi “dikkatle incelemeye” çağırdı. Dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, planın “işgal altındaki Filistin topraklarında bağımsız ve egemen bir devlet” kurarak Filistin halkının tüm “meşru haklarını” geri kazandıran bir çözümü desteklediğini söyledi.
Ürdün ile birlikte İsrail’le barış yapan tek Arap ülkesi olan Mısır, ABD yönetiminin onlarca yıl süren çatışmayı çözme çabalarını takdir ettiğini söyledi.
Hizbullah
Al Manar TV’ye göre, plana “utanç anlaşması” adını veren Lübnan’ın Hizbullah hareketi, bölgenin geleceği üzerinde olumsuz sonuçları olacak çok tehlikeli bir adım olduğunu söyledi.
Ayrıca, teklifin birçok Arap devletinin “suç ortaklığı ve ihaneti” olmadan gerçekleşmeyeceğini de belirtti.

Filistinliler Trump yönetimine katılmayı reddetti [Mandel Ngan/AFP]

Yemen’in Houthileri
Yemen’in Houthi isyancılarının lideri Muhammed Ali el-Houthi, Trump’ın önerisinin “ABD’nin Filistin ve ulusa karşı açık saldırganlığı” olduğunu söyledi.
Yetkili, “Suudi işgalini güçlendirmek için Suudi (Arabistan) ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) tarafından finanse edilen bir anlaşma.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bölge halkı, bu tehlikeye karşı durma ve olası ve meşru yollarla yüzleşme sorumluluğunu üstlenmek zorundadır.”
Suudi Arabistan
Suudi devlet haber ajansı Çarşamba günü erken saatlerde bildirdiğine göre, Suudi Arabistan Kralı Salman Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’la yaptığı telefon görüşmesinde Krallığın Filistin meselesine ve Filistin haklarına olan bağlılığını güvence altına aldı.
Birleşik Krallık
İngiltere Başbakanı Boris Johnson sözcüsü planın olumlu bir adım olabileceğini söyledi.
Yetkili, “Liderler (Johnson ve Trump) ABD’nin İsrailliler ile Filistinliler arasındaki barış önerisini tartıştılar ve bu da ileriye doğru olumlu bir adım atabiliyor.” Dedi.
İngiltere dışişleri bakanı Dominic Raab, İsrail ve Filistin liderlerini bu girişime adil davranmaya çağırdı.
Raab yaptığı açıklamada, “Bu, açıkça zaman ve çabayı yansıtan ciddi bir teklif.” Dedi. “Onları (liderleri) bu planları gerçek ve adil bir şekilde değerlendirmeye teşvik ediyoruz ve müzakerelere geri dönüş yolunda ilk adımı kanıtlayıp kanıtlayamayacaklarını araştırıyoruz” dedi.
Birleşmiş Milletler
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric’e göre, BM’nin 1967 öncesi sınırlara dayanarak tanınan sınırlar içinde barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devleti desteklediğini söyledi.
“Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler kararları, uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar temelinde çatışmayı çözmek için Filistinlileri ve İsraillileri desteklemeye ve tanınan içinde barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki Devlet – İsrail ve Filistin – vizyonunu gerçekleştirmeye kararlı sınırları, 1967 öncesi hatlar temelinde. ”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/dunya-liderleri-trumpin-orta-dogu-planina-tepki-gosterdi-israil-filistin-catismasi-haberleri-ulusal-haber/