Haberler

‘Duque Referandumu’: Binlerce Kolombiya cumhurbaşkanına karşı yürüdü Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Bogota, Kolombiya – Ülke Güney Amerika’da hükümet karşıtı gösterilerle karşılaşan başka bir dalgasına katılırken, Perşembe günü Bogota’nın yoğun şehir sokaklarında ve Kolombiya’daki diğer şehirlerde 100.000’den fazla protestocu yürüdü.
Protestocular, onay puanları şiddet olaylarında, kırılgan bir barış süreci ve ülke çapındaki genel huzursuzlukta göze çarpan Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin sağcı yönetimine karşı birleşik bir çığlık attılar.
Daha:

Duque’in sağcı hükümeti tarafından ekonomik reformlara karşı çıkan sivil toplum grupları geçen ay grevi açıkladı. Ancak Şili’deki haftalarca süren protestoların ekonomik eşitsizliğe katlanması, Bolivya’daki huzursuzluk ve Ekvador, Haiti, Venezuela ve Brezilya’daki ayaklanmalara yol açtığı gün daha güçlü bir şeye dönüşmüştü. Kolombiya hükümetine karşı artan sıkıntıların toplamı oldu.
Kalabalıkların arasında duran 48 yaşındaki yerli bir kadın olan Almayari Barano Yanakuna, “Topluluğumda, Cauca departmanımda, sosyal topraklarımızı yerli topraklarımızda öldürüyorlar … bizi seçerek öldürüyorlar” dedi. binlerce
Omzunun üzerine bir gökkuşağının göğsüne bir bayrak çektirerek, batı Kolombiya’daki evinin bir zamanlar kan dökülmesiyle tanımlandığını ve hükümetin dönüm noktası barış anlaşmaları imzaladığında 2016’da kısa bir süre ara verdiklerini, topluluğa karşı şiddetin bir kez daha tıkadığını ve onunla birlikte korkuları. Duque ve ülkeye bir mesaj yollamak için başkente gittiğini söyledi.
“Bugün atalarımıza ait bölgelerimize saygı duyduklarını, hayata saygı duyduklarını bildirmek istiyorum” dedi. “Daha fazla cinayet istemiyoruz.”

Almayari Barano Yanakuna, giderek artan şiddetli Cauca bölgesinden yerli liderlere yönelik şiddete son verilmesi çağrısını yapmak için Bogota’ya gitti [Megan Janetsky/Al Jazeera]

Duque’in ofisinde bir yıldan biraz daha fazla olması, özellikle hükümetin ülkenin barış sürecine, yolsuzluğuna ve sosyal liderlerin öldürülmesine uymamasına bağlı olarak derin siyasi bölünmelerle doludur.
Bu gerilimler ancak son haftalarda Cauca’daki suçlu grupların yerlileri tarafından katledilmesi ve Duque’in savunma bakanının istifa edilmesi ve en az sekiz kişinin katledildiği Kolombiyalı Devrimci Silahlı Kuvvetler (FARC) isyancı grubunun muhaliflerini hedef alan bir bombalama sonrasında istifa çocuklar.
‘Duque’de referandum’
Ülkedeki öğrenci ve yerli gruplar geçen aylarda toplanırken, bu tepkiler onlarla birlikte şiddet getirdi, ancak çok az değişiklik oldu. Perşembe günkü #ParoNacional veya #NationalStrike adlı protestolar farklı bir akor çaldı.
Öğrencilerin, yerli halkın, emeğin, politik ve sosyal grupların kolektif desteği – her biri kendi sıkıntılarını da beraberinde getiriyor – günü Latin Amerika’daki Andes Washington Ofisi Direktörü Gimena Sanchez’in “Duque hakkında referandum” dediği şeye dönüştürdü. Sosyal liderler, yerli ve Afro-Kolombiya toplulukları artan suikastlara ve bunlara yönelik tehditlere maruz kalırken, üniversite öğrencileri yolsuzluğa ve eğitimin kronik olarak yetersiz beslenmesine karşı demirledi.
Sanchez, “Sadece hükümette olanı değiştirebilir miyiz” hakkındaki bir protesto değil, ”dedi.” Ancak, bütün siyasi ve ekonomik sistemin daha geniş Latin Amerikalıların ihtiyaçlarını karşılamadığı gerçeği ”dedi.
18 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Camila Romero, Kolombiya güvenlik güçleri tarafından şiddetli bir baskıyla işaretlenen öğrenci gösterilerinde üç kez protesto etmişti. Perşembe günkü protestoların artık sadece öğrencilerle ilgili olmadığını ve bunun yüzünden daha büyük bir dalgalanma etkisi yaratacağını umduğunu söyledi.
Romero, “Bu diğerlerinden farklı.” Dedi. “Bu ulusal bir olay. Bu, nüfusun, protestolara geçen vatandaşların sadece küçük bir kısmı değil. Hayır, herkes.”

Kolombiya’nın Bogota’daki ulusal grevinde, Kolombiya’nın son şiddet şiddetindeki artışının mağdurlarını simgeleyen işaretler taşıyan bir grup protestocu [Megan Janetsky/Al Jazeera]

Perşembe günkü protestolar şimdiye kadar barışçıl kaldı, ancak swat teçhizatındaki polis Bogota sokaklarını dizdi ve protestocular şehir merkezine, Plaza Bolivar’a itilen gaz maskelerini çarptı.
Protestolara öncülük eden Duque yönetimi, ekstra güvenlik güçleri çağrısı yaptı ve yerel yönetimlerin şiddetten kaçınmak için fazladan yetki vermesine izin verdi.
Protestoculara yönelik bir videoda, Duque barış çağrısında bulundu, ancak hükümetin “anayasanın bize sağladığı tüm araçlarla emri garanti edeceğini ve savunacağını” söyledi.
Sanchez, Duque’in gösterilere verdiği tepkiyi Güney Amerika ülkesi için bir dönüm noktası olarak görebileceğini söyledi.
“Olumlu yapıcı değişim için bir fırsat olabilir” diye ekledi. “Hükümetin bunu nasıl aldığına çok bağlı. Bunu, yaklaşımlarını değiştirmeleri gerektiğine dair bir uyarı işareti olarak görüyorlar mı…… ya da bunu çökertip başka bir şey yapıp mı yapıyorlar”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

'Duque Referandumu': Binlerce Kolombiya cumhurbaşkanına karşı yürüdü | Kolombiya Haberleri Ulusal Haber