Ek gümrük vergisi düştü ama PS5 ucuzlamadı Son Dakika

Geçtiğimiz yılın başlarında ülkemizdeki konsol fiyatları hayli uygundu. 2020’nin başlarında Microsoft’un Xbox Series S All Digital konsolu 1500 TL civarlarında fiyatlardan satılıyordu. Fakat sonrasında gelen pandemi süreci konsol fiyatlarını adeta uçurdu.

 

Çok kısa bir süre içerisinde konsol fiyatları 2’ye hatta 3’e katlandı. Bu dönem içerisinde döviz kurlarında yaşanan sert yükselme, oyun konsollarına olan talebin artması ve konsollardan ilave olarak yüzde 50 oranında ek gümrük vergisinin alınması fiyatları arşa çıkardı.

Normal şartlarda ek gümrük vergisi Ekim ayında yüzde 20’ye inecekti. Fakat bu tarih alınan kararla 1 Ocak tarihine kadar uzatıldı.

Ocak ayına girmemizle birlikte resmi gazetede yayınlanan karar yürürlüğe girdi. Bu karar çerçevesinde oyun konsollarından alınan ilave gümrük vergisi yüzde 20’ye indirildi.

İndirilmesine indirildi fakat hala ülkemizdeki konsol fiyatları bu oranda düşmedi. Hatta hiç düşmedi. Yine büyük teknoloji mağazalarında yeni nesil konsollar Series X ve PS5 8299 TL’den satılmaya devam ediyor. Oysa gelen indirim sonrasında fiyatın 7500 TL civarına düşmesi bekleniyordu.

Şimdilik indirim yapan herhangi bir teknoloji mağazası bulunmuyor. Belki eldeki stoğun bitmesini bekliyor olabilirler. Sonuçta satışa sunulmuş olan konsolların gümrük vergileri ödenmiş durumda. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.Kamu Kariyer Son Dakika Kamu İş İlanları, Kamu Personeli Alım İlanları, Son Dakika Haberleri

Kamu Kariyer Son Dakika Haber Kaynak:CNN

Bir Yorum Yaz

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: