Haberler

Elizabeth Warren: Kim o, kilit konularda nerede duruyor? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Elizabeth Warren, ABD’nin orta sınıfını güçlendirmek ve unapolojik olarak ilerici bir kampanya yürütmek için çalışan bir ekonomik reformcu olarak görev yaparken, Demokrat Parti’nin kuruluşunun iyi nezaketinde kalmak için çalıştığı bildirildi.
Massachusettsli senatör, 2008 mali krizinin ardından, hükümetin finansal kurumları kurtarma çabalarını izlemekle görevli bir kongre gözetim paneline başkanlık eden bir Harvard Hukuk Fakültesi iflas uzmanı olarak ulusal öneme yükseldi. Başkan Barack Obama başkanlığında bağımsız bir finansal tüketici gözlemcisi kurdu, ancak Senato için koştu ve ajansın başına aday gösterilmemesinden sonra 2012’de seçildi.
Daha:

Şu anda ABD’nin Demokratik adaylık için en kalabalık ve çeşitli ırklarından biri olarak başlayanlarda daralan bir alanla karşı karşıya. Ulusal anketler Warren’ın ilerici Senatör Bernie Sanders ve merkezci öncü eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ile birlikte düzenli olarak ilk üç aday arasında yer aldığını söyledi. Gösterileri, Sanders’la birlikte, bir zamanlar çok uzak sol olarak kabul edilen adayların artan sayıda liberal ile yankılandığını ima ediyor.
Şubat ayında, Lawrence, Massachusetts’teki ünlü bir 20. yüzyıl işçi grevinin bulunduğu yerde, Warren resmen adaylığını ilan etti ve seçildiği takdirde sistemik bir revizyon sözü verdi.
70 yaşındaki Warren, “Bu yönetimin korkunç eylemlerini geri almak yeterli olmayacak.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Sadece kenarlarda uğraşmayı göze alamayız – burada bir vergi kredisi, orada bir düzenleme. Mücadelemiz büyük, yapısal değişim içindir.”

Demokratik cumhurbaşkanı adayı Senatör Elizabeth Warren, Şikago’daki grevdeki öğretmenlerin bir grev hattını ziyaret etti [File: Joshua Lott/Reuters]

Muhalefet, Warren’ın sol politikalarının genel seçimlerde saldırı için olgunlaşacağını, ancak aynı zamanda Demokrat Partinin aktivistleri ve daha geleneksel merkezcileri arasındaki uçurumu köprüleyebilecek eşsiz bir aday olabileceğini söyledi, New eski eski müdürü Basil Smikle York Devlet Demokrat Partisi ve Columbia Üniversitesi öğretim görevlisi.
Smikle, “Bence Sanders’ın 2016 yılında sosyalist etiketlerinden hiçbirini miras almadan kaldırdığı pek çok politikası var.” Diyerek şöyle devam etti: “Haberlere göre, ülkedeki Demokrat Parti liderlerine, onunla ilgili endişelerini ve onları sürece dahil edip etmediğini ve süreç boyunca kucaklayıp kucaklayamayacağını öğrenmek için yolundan çıktı.”
Warren’ın 2019’da düştüğü anket rakamları sona erdi, bazı analistlerin partinin ilerlemelerini ve ılımlılarını yabancılaştıran “Medicare for All” planının Kasım ayında piyasaya sürülmesiyle ilgili bir sorun çıktı.
Orta Sınıfın Yeniden İnşası
Warren, Oklahoma’da büyüdü. Babası hademe, satış elemanı ve tamirci olarak çalıştı. Siyasete girmeden önce, Teksas’ta bir devlet ilkokulunda özel ihtiyaçları olan çocuklara ders verdi. Sonunda hukuk diplomasını aldı ve ABD genelinde bir dizi hukuk fakültesinde ders verdi.
Onun anlatımında, bu biçimlendirici yılların ekonomik belirsizliği, işçi sınıfı Amerikalılarının yaşamlarını şekillendiren güçlerle bir hayranlık uyandırıyor.
Warren kampanyası büyük ölçüde, büyük bankaların, Wall Street’in, lobiciler ve öğrenci kredisi kredilerinin “yırtıcı” uygulamaları olarak tanımladığı şeylerle mücadele tarihine odaklandı. “Orta sınıfı yeniden inşa etme” platformu, serveti yeniden dağıtan, evrensel çocuk bakımı, öğrenci kredisi bağışlama ve çalışanlara kendilerini istihdam eden kurumların liderliğinde daha fazla güç veren tekliflerle tanımlanır. O, Medicare for All için planının orta sınıf vergileri “bir kuruş” yükseltmeyeceğini söyledi – bazı iktisatçılar da dahil olmak üzere eleştirmenler tarafından talep edilen bir iddia.

Warren, 2015 yılında Dodd-Frank Wall Street reform yasasının kabulünün beşinci yıldönümünü kutlayan bir basın toplantısında konuşuyor [File: Jonathan Ernst/Reuters]

Sanders gibi Warren de zengin bağışçılardan para istemekten kaçındı ve bu politikayı genel seçimlere bazı uyarılarla devam ettirme sözü verdi. Warren, üç aylık bir dönemde yaklaşık 25 milyon dolar aldı, Ekim ayında o dönemde Sanders’tan biraz daha az olduğunu açıkladı. Ortalama bağış sadece 26 dolarken, kazançlar Warren’ın müthiş tabanının kanıtı olarak olumlu sonuç verdi.
Eylül ayında geniş bir sendikalar ve toplum örgütleri ağına sahip ulusal bir örgüt olan Çalışma Aileleri Partisi Warren’ı onayladı. Sanders’ı 2016’da yankılanan grup, pivot için geri tepme ile karşılaştı.

Warren, Andrew Puzder’ın çalışma sekreteri olarak düşünülenden çekilme kararını kutlamak için federal bir sözleşme işçileri mitinginde konuşuyor [File: Yuri Gripas/Reuters]

Partinin ulusal kampanya direktörü Joe Dinkin, “İlerlemeciler, bu yarışta hareketimizin değerleriyle konuşan iki aday olduğu için gerçekten şanslılar.” Dedi. “2015’te Bernie’yi destekleyen ilk ulusal organizasyonlardan biriydik ve 2016 ilkesi, ülkedeki kamu söylemini değiştirmede muazzam bir etkiye sahipti.”
Ancak Warren’da “büyük fikirlere, gündeme ve aynı zamanda bunları yürürlüğe koyabileceğine ve uygulayabileceğine güven veren ayrıntılı yönetişim ve planlama seviyesine sahipsiniz.” Dedi.
Diğerleri Warren’ın ilerici kimlik bilgilerini sorguladılar. Kasım ayında, ilerici Current Affairs dergisinin editörü Nathan Robinson, İngiltere’nin Guardian gazetesi için “İlericiler bağırsağınıza güveniyor: Elizabeth Warren bizden biri değil” başlıklı bir yazı yazdı. Robinson, 1996 yılına kadar Cumhuriyetçi Warren’ın daha önce büyük şirketler için yasal çalışmalar yaptığını, aslında Medicare for All’a bağlı olmadığını ve dış politika konusunda hiçbir zaman “özellikle ilerici” olmadığını savundu.
Ultra milyoner vergisi
Warren’ın en yüzsüz tekliflerinden biri, kampanyasının bir imzası, ülkenin en zengin vatandaşları için bir servet vergisidir.
Kaliforniya Üniversitesi Berkeley iktisatçıları Emmanuel Saez ve Gabriel Zucman’a göre, Warren’ın planından söz edilen vergi, ülkedeki en zengin hane halkının yaklaşık 75.000’i için geçerli olan, net değeri 50 milyon dolar veya daha fazla olan haneler için geçerli olacak. Bu haneler, bu tutarın üzerindeki net değerin her bir doları için yüzde 2 vergi ve net bir milyar doların üzerindeki her dolar için yüzde 6 vergi ödeyeceklerdir.
Kampanya, bu “küçük vergi” nin 10 yılda yaklaşık 3.75 trilyon dolar gelir getireceğini söylüyor.
Warren, önerinin “kontrolden çıkmış servet yoğunlaşmasına yardımcı olacağını ve aynı zamanda orta sınıfımızı yeniden inşa etmek için çok ihtiyaç duyulan yatırımları hızlandıracağını” söyledi.
Ancak eleştirmenler matematiği sorguladılar.
Harvard’da iktisatçı ve profesör olan Jeffrey Frankel, “Rakamlarına katılmayan birçok kişi var.” Diyerek, “Servet Vergisi konusunda tavsiyede bulunan iyi, saygın, yetenekli ekonomistleri var.” Dedi.
Herkes için sağlık sigortası
Brookings Enstitüsü üst düzey arkadaşı Elaine Kamarck’a göre Warren için bir engel.
İlk Demokratik tartışmada Warren, ABD sağlık hizmetini tüm vatandaşlar için sağlanan devlet tarafından finanse edilen tek bir programa geçirecek olan Sander’in imzası Medicare for All platformundan yana çıktı.

Warren Memphis, Tennessee’de konuştuktan sonra Ella Clare Campbell’i selamlıyor [File: Karen Pulfer Focht/Reuters]

Kasım ayında, Warren nihayet planını serbest bıraktığında, bu yönde ara adımlar atması için çağrıda bulundu. Plan başlangıçta özel sigorta şirketleriyle rekabet etmek için bir devlet sağlık kurumu oluşturacak ve bunun yerine daha sonra tekli ödeme sistemi uygulanacak.
Kamarck, başlangıçta özel sigorta şirketleriyle tamamen ortadan kaldırmak istediğini gösteren ilerlemenin muhtemelen yabancılaşmış merkezciler olduğunu söyledi. Ancak Warren daha sonra daha ılımlı bir plan sunduğunda, partideki birçok ilerleyicinin bir coputu olarak ortaya çıktı.
Kamarck, “Oraya gitmeden önce özel sigorta pozisyonunu netleştirmesi gerekiyordu.” Dedi. “Geri çekildi ve şimdi kimse ondan memnun değil.”
Dış politika
Warren’ın dış politika platformu büyük ölçüde Suriye, Irak ve Afganistan’daki “sonsuz” ve maliyetli ABD savaşlarına son vererek iç politika için ödeme bağlamında şekillenmiştir. Trump’ı İran’la düşmanlığı nedeniyle eleştirdi, İran komutanı Qassem Soleimani’nin “pervasız” suikastını çağırdı ve daha önce ABD, Tahran’ın uygunluğa dönmesi halinde 2015 nükleer anlaşmasına yeniden katılması gerektiğini söyledi.
Ekim ayında liberal bir Yahudi Orta Doğu politika grubu olan J Street’e yönelik bir videoda Warren şunları söyledi: “İsrail ve işgal altındaki Filistin toprakları ile iki devletli bir çözüme doğru zemin üzerinde somut ilerleme kaydetmenin yollarını bulmalıyız.”
Bunun, ABD’nin Batı Şeria’nın “yardımımızın hiçbirinin kullanılmasını desteklememesi gerektiğini” açıklığa kavuşturmasını içerecek şekilde “baskı uygulamak ve sorunlu davranışlar için sonuçlar yaratmak için bulgular” anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

ABD Senatörü Elizabeth Warren, 2020’de Cambridge, Massachusetts’teki evinin dışında başkanlık yapmak üzere bir keşif komitesi kurulduğunu açıkladıktan sonra gazetecilere konuştu [File: Brian Snyder/Reuters]

Warren’ın platformu diplomasiyi güçlendirmeye odaklanıyor ve dış hizmetlerin boyutunun iki katına çıkarılmasını ve “ABD’nin varlığını genişletmek için yetersiz hizmet alan bölgelerde” görev alanları açmayı içeriyor.
Ayrıca “şişirilmiş” savunma bütçesini azaltmaya söz verdi. Bütçenin yüzde 11’inin önerdiği kesim, diğerlerinin yanı sıra, Atlantik’te kesintinin “terörle mücadele savaşı da dahil olmak üzere kilit tiyatrolarda daha büyük riskin kabul edilmesiyle” orta Doğu”.
İklim değişikliği
Çevreye yaklaşımında, Warren’ın ekonomi politikaları yine karakteristik olarak yüzsüzdür, 10 yılda yüzde 100 temiz enerji öngören 3 trilyon dolarlık bir plan ve endüstriyel refah, yeşile sert bir dönüş içine girmiştir.
Anın aciliyetini öne süren Warren’ın planı, 20. yüzyıl uzay yarışını ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD tarafından finanse edilen Avrupa’nın yeniden inşasını çağırıyor ve yenilenebilir enerji araştırma ve geliştirmesine 400 milyar dolar kazandıracak bir “Yeşil Apollo Programı” ve ABD yeşil yeniliklerini yurtdışına ihraç etmeyi amaçlayan bir “Yeşil Marshall Planı”.
Planları, ABD askeri operasyonları için emisyonları azaltmayı, kamu arazilerinde fosil yakıt çıkarmayı sınırlamayı ve daha yeşil bir üretim sektörünü canlandırmayı, aynı zamanda gaz ve petrol lobisini azaltmayı ve tüketicinin yenilenebilir enerjiye geçişini sübvanse etmeyi amaçlıyor.
Trump’a karşı seçilebilirlik
Demokratik aday olarak seçildiği takdirde Warren’ın genel bir seçimde Trump’a karşı nasıl davranacağı ve önemli salınım durumlarında kararsız seçmenlere hitap etmek için politikalarını daha merkeze taşıması gerekip gerekmediği hakkında sorular devam ediyor.
Trump, Warren’ın özellikle Kızılderili soyunu, özellikle Pennsylvania Üniversitesi ve Harvard’daki döneminde süslemekten profesyonel olarak yararlandığı – büyük ölçüde kanıtlanmamış – suçlamalara zaten el koydu. Başkan sık sık senatörü alaycı bir şekilde “Pocahontas” olarak nitelendirirken, iddiaları sahtekârlığının kanıtı olarak tasvir ediyor.

Elizabeth Warren, Seattle, Washington’da düzenlenen bir kampanya etkinliği sırasında konuşuyor [File: Elaine Thompson/AP Photo]

Geçmişte, Trump böyle olumsuz markalaşma sopa yapma konusunda usta olduğunu kanıtladı. Bu arada, Warren’ın bir DNA testini serbest bırakarak eleştirmenleri susturma girişimi düzleşti, bazıları şarj edildi, tartışmalı ırk bilimi alanına rahatsız edici bir şekilde yaklaştı.
Tartışma bir yana, Warren genel seçimlerde daha ideolojik olarak aşırı politikaları izliyorsa, 2016’daki Trump gibi, “ırk, cinsiyet, politika veya yaş” onları “yıkıcı bir aday” yapacak bir aday olacak. Smikle.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/elizabeth-warren-kim-o-kilit-konularda-nerede-duruyor-abd-haberleri-ulusal-haber/