Geleceğin yelkencileri Mersin’de denizle buluşuyor… son dakika


Yatçılarımızın çoğu Ege’de Datça-Ayvalık arasını Akdeniz’de ise genellikle Antalya’ya kadar olan koyları tercih ettiğinden Mersin hak ettiği önemi ne yazık ki göremiyor. Lakin, Mersin Rota Yelken Kulübü, inat ve ısrarla kentlerini tanıtmak için uğraşıyor. MRYK Başkanı Av. Cengiz Sönmez ile salgın öncesinde yaptığımız keyifli denizcilik sohbetini deyim yerinde ise bir müddet dinlendirdim. Çünkü hayat normale dönmeye başladığı zaman geleceğin yelkencilerine yönelik önemli adımlar atacaklarına emindim. Nitekim öyle oldu… Başlattıkları temel yelkencilik kurslarına gün itibariyle 80’den fazla genç başvurdu. Sezon sonuna kadar bu sayı 130’ları bulacak

On gün süren kamplarda  temel yelkencilik bilgileri başta olmak üzere gerekli tüm bilgiler veriliyor. Örneğin yönler, denizci bağları, teknede güvenlik, denizde devrilme ve düzelme vb gibi. Bir başka deyişle gelecekte ülkemizi milli takım düzeyinde temsil edeceğine inandığım pırıl pırıl çocuklar 7-13 yaş arasında optimist, 13 yaş üzerinde de laser kursu alıyor.

Bu etkinlikler hiç şüphesiz Mersin’in denizcilik alanında dikkat çekmesine neden oluyor. Rota Yelken Kulübü Komodoru Cengiz Sönmez’de usta bir denizci ve Brezilya Fahri Konsolosu olarak Mersin’in tanıtılmasında etkin rol oynayan kişilerden. Gelecek yıllarda dış dünyaya açık birçok etkinlik planladığını biliyorum. Örneğin eşsiz güzellikteki koylarıyla 321 km sahili olan, geçmişi Neolitik döneme uzanan Mersin’i Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak bir yat yarışı… Sönmez, yelkencilere her konuda destek veren deniz dostu Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’dan da övgüyle söz ediyor. Bunu tüm yerel yöneticilere örnek olması için özellikle paylaşıyorum. Sözün özü, Mersin’de sergilenen umut veren çalışmalar başarılı bir takım oyunun doğal sonucudur.  Bu nedenle A’dan Z’ye tüm emeği geçenleri kutluyorum.

Öneri: Fethiye’de bulunan Ece Saray Marina’nın Müdürü Burak Ardahan’ın gündeme getirdiği bir öneriyi paylaşmak istiyorum. Kovit-19 salgınında ne yazık ki birçok doktorumuzu yitirdik. Ardahan, bu nedenle tıpkı Litvanya’da olduğu gibi özel bir saygı anıtı yapılmasını savunuyor Bu öneri  madem ki bir denizcimizden geldi o halde yapılacağı yer de Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip kenti Muğla olmalıdır.

Lezzet : Deniz keyfinizi artıracak bir tarif  paylaşacağım. Sevgili kızım Ezgi denedi. Memnun kaldık. Magnolia için malzemeler: 1 lt süt, 1 su bardağı toz şeker, 2 yk nişasta, aynı ölçüde un, 2 yumurta sarısı, 1’er paket vanilya, bebe bisküvisi, süt kreması, 10-15 çilek. Tarifine gelince… Süt, un ve toz şekeri pürüzsüz oluncaya dek karıştırın. Daha sonra muhallebi kıvamına gelinceye kadar kısık ateşte tekrar karıştırın. Ilımasını bekleyin. Üzerine vanilya ve süt kremasını ekleyin. Mikserle 2-3 dk karıştırın. Kaplara mikserden geçirdiğiniz bisküvileri eşit oranda koyun. Üstüne karışımı ekleyin. En üste de çilekleri ve tekrar bisküvileri ekleyin. Soğuk yemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.
KAYNAK

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın