Haberler

Güvenlik ajanları reformlara direnirken Hartum’da silah sesleri patladı Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Ülkenin uzun süredir korktuğu güvenlik servisinin temsilcileri yeni yetkililer tarafından önerilen bir yeniden yapılanma planının bir parçası olarak sunulan mali tazminatı reddettiğinden Sudan başkentinde ağır silah sesleri patladı.
Çekimler Salı günü, daha önce uzun zamandır İslamcı otokrat Ömer el Beşir’in güçlü güvenlik kolu olan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi (NISS) olarak bilinen Genel İstihbarat Servisi Müdürlüğü’nün bazı üslerinde başladı, lüks Riyad bölgesinde ve Hartum’da Tanıklara göre kuzey.
Silahlılar, yalın ya da Hızlı Destek Kuvvetlerine katılmaları söylendikten sonra öfkeli olan şimdi dağılmış bir operasyon birimine mensup.
Daha:

NISS güvenlik ajanları, Aralık 2018’de Beşir’e karşı patlak veren ülke çapında ayaklanma sırasında protestocuları yıkmanın ön saflarında yer aldı.
Ordu Nisan 2019’da El Beşir’i devirdi ve ülkenin yeni yetkilileri NISS’te reform yapma sözü verdi.
Hartum’dan çıkan Al Jazeera’dan Hiba Morgan, dağılmış birimin üyelerine, Hızlı Destek Kuvvetlerine katılmak istemediklerini ancak emekli olmak için yeterli para ödenmediklerini söyleyerek reformu reddettiklerini söyledi.
Yetkili, “Hükümet tarafından bir şey yapılmadıkça silahla devam edileceğini söylüyorlar.” Dedi. “Hartum’un silah kesimlerinin olduğu ve dükkanları kapanan insanların gördükleri ve istihbarat servisinin üyeleri tarafından soyulduklarını gördük.

Ayrıca güvenlik durumunun kötüleşmesi beklendiğini ve ordunun alarm seviyesini yükselttiğini de sözlerine ekledi.
“Bu önemli bir gelişme” dedi. “İnsanlar [the gunmen] bir tür kaosa neden olacak. “
Morgan, ordunun durumu içermek üzere konuşlandırıldığını söyledi.
“Ordu ve istihbarat servisi arasında ağır bir silah ateşi değişimi var, bu yüzden insanlar günün sonunda can kaybının olacağından endişe ediyorlar.” Dedi.
Ülkenin ana protesto grubu olan Sudan Uzmanları Derneği, devlet kurumlarını derhal “vatandaşlar arasında teröre neden olan bu sorumsuz operasyonları” durdurmaya çağırdı.
Güvenlik servisi, silah ateşinden bahsetmeyen bir açıklamada, sorunu çözmeye çalışmak için müzakerelerin yapıldığını söyledi.
Bu arada yetkililer, huzursuzluğa yakın olması nedeniyle Hartum’un havaalanını kapattı.
Sivil havacılık otoritesi sözcüsü Abdelhafiz Abdelrahim, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Hartum havaalanı güvenlik nedeniyle yerel saate (18:00 GMT) saat 20.00’ye kadar beş saat kapalı kaldı.” Dedi.
      
            KAYNAK:
            Al Jazeera ve haber ajansları
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Güvenlik ajanları reformlara direnirken Hartum'da silah sesleri patladı | Haberler Ulusal Haber