Haberler

‘Her sokak bir tehlike’: Çin’in Heihe’sinden Yolda Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Heihe’de olağandışı sıcaktı. Birkaç saat, gece boyunca, sıcaklık eksi 3’e kadar yükseldi.
Genellikle kar yağdığı için ne yağar gibi düşer ?. Ve bu büyük sorunlara neden oldu.
Çünkü yağmur suyu yere çarptığında anında dondu. Ve sonra sıcaklık eksi 10’a düştü.
Su donmuş kaldı. Heihe bir buz pateni pisti oldu; her sokağa bir tehlike.
Amur nehrinin diğer tarafında ve Çin ile Rusya’yı birbirine bağlayan yeni bir doğal gaz boru hattı hakkında bir film çekiyorduk.
Boru hattı bu hafta açılıyor ve milyonlarca metreküp Sibirya gazını Çin’deki şehirlere taşıyacak. Yapması 50 milyar dolardan fazlaya mal oldu ve Rusya’nın Gazprom’unun bunu yapmaya değecek kadar para alabileceği konusunda çok fazla kuşkuculuk var.

Çin’in Heihe kentinde bir otoyol buz pistine döndü {Andrew Thomas / Al Jazeera] [Al Jazeera]

Ancak her iki ülke için de proje, ekonomi ile ilgili olduğu kadar politika konusunda da bir proje. Çin ve Rusya stratejik müttefiktir. Her ikisi de diğerine bağlılık göstermek istiyor. Bir boru hattı yapar.
Heihe çevresindeki kırsal kesimdeki insanlar – çoğu hala evlerinde ısıtmak ve yemek pişirmek için evlerinde kömür yakan – çok az doğrudan yarar görecekler. Bazılarının boru hattını inşa etmek için işleri vardı, bazıları da çalışmasını izlemeye yardımcı olacak.
Ancak, çoğu için, boru hattı basitçe evlerinin yanından geçen bir projedir – onlara kendilerine değil, Çin’in güneyindeki büyük şehirlerine de gaz veriyor.
Pek çoğu, ekibimiz oradayken bunun hakkında konuşmak istemedi bile. En çok konuşmak istediğim hava.
Çünkü bu koşullar olağandışıydı ve şehir onlar için hazır değildi. Çin’in meşhur soğuk bir bölgesinde yetkililerin buzlu koşullara hazır olacağını varsaymıştım.
Bir şey değil.
Heihe’nin havaalanından uçup, şehir merkezindeki otelimizden 14 kilometre uzaktayız. Biz bir araba rezervasyonu ve sürücü için koşullar – verilen bir saat bırakmıştı. Aslında, bize üç aldı.
O zaman çoğu için arabanın dışına itiyorduk. Bu zorlama değil – eksi on ve benim aptalım, eldivenleri unuttum – çok yardımcı oldu.
Ayakkabımızın altına herhangi bir dokunuş takmak neredeyse imkansızdı, bu nedenle aracı “ileriye doğru” itmek daha sık geri ve aşağı kaymak anlamına geliyordu.

Buzlu koşullar nedeniyle 14 km’lik araba yolculuğu üç saat sürdü [Andrew Thomas/Al Jazeera]

Marjinal olarak daha başarılı olanı, buzu kazımak ve doğrudan her bir tekerleğin önünde kırmak için metal direkler kullanmaktı. Otomobil bir miktar çekiş ve hareket yaptıktan sonra, momentum devam etti.
Bazen çok fazla ilerlemesini sağladı – araba bir kez daha otoyolun merkezi rezervasyonuna girmişti. Yolun her iki tarafında kaymış ve hendeklere düşen en az bir düzine araba gördük.
Sonunda havaalanına ulaştık. Ancak orada, hiçbir uçuşun muhtemelen inemeyeceği, dolayısıyla hiçbirinin kalkamayacağı açıkça ortaya çıktı. Yollar gibi pist buzun altındaydı. Üç saat şehre geri döndü; daha itici, daha fazla ağrıyan – sonra uyuşuk – eller.
Sonunda Heihe’den trenle ayrıldık.
Harbin’e yolculuk on bir saat sürdü; Bir kışla gibi tasarlanmış bir vagonda bir gece – üst üste yığılmış üç yatak sırası. Şehir dışına çıkmanın tek yolu, insanlarla, çantalarla ve sigara dumanıyla doluydu.
Üstteki ranza neredeyse trenin tavanına yasladı, hava sıcaktı. Bütün gün donmuşken, bütün gece terledim. Tren, filme aldığımız gaz boru hattının rotasını takip ederek güneye kayıyordu.
Uyuşturduğumda bana çarptı. Büyük projelerinin tüm modernliği, hızı ve hırsı için Çin bazen temelleri özlüyor.
Manşetler için, birkaç gritik kamyon ve biraz tuz, milyar dolarlık bir boru hattına uymuyor.
Ancak, Heihe halkı için çok daha pratik bir etkiye sahip olacaklar.

Heihe’den Harbin’e giden trende üst ranza üzerine sıkılmış [Al Jazeera]


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/her-sokak-bir-tehlike-cinin-heihesinden-yolda-cin-ulusal-haber/