Haberler

Hindistan parlamentoda tartışmalı vatandaşlık faturası düzenleyecek Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Hindistan’ın Hindu milliyetçisi hükümeti, Pazartesi günü parlamentonun alt meclisinde (Lok Sabha) tartışmalı bir tasarı sunacak ve ülkenin laik anayasasının ruhunu ihlal ettiği endişesiyle komşu Müslüman ülkelerden dini azınlıklara vatandaşlık verecek.
Vatandaşlık Tadilat Yasası (CAB), Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’da zulümle karşı karşıya olan Hindular, Budistler, Jainler, Hristiyanlar, Sihler ve Parsislere vatandaşlık vermek için 1955 yasasını değiştirmeyi hedeflemektedir – ancak Müslümanları dışlar.
Eylemciler ve bazı muhalefet partileri, teklif edilen yasanın yaklaşık 200 milyon kişilik Müslüman azınlığı sınırlamak için yeni bir girişim olduğunu söyleyenlerin ayrımcı olduğunu söylediler.
Kongre partisi tasarıya karşı çıkmaya karar veren Shashi Tharoor, “temelde anayasaya aykırı” bir yasa parçası olarak nitelendirdi.
Tasarı, BJP’nin çoğunluğa sahip olduğu ancak üst evdeki sayıların yetersiz olduğu alt evde kolayca geçilecek (Rajya Sabha). Her yasa tasarısı için Hindistan’ın parlamentosunun her iki meclisi tarafından da onaylanması gerekiyor.
Hindistan kabinesi Çarşamba günü yasa tasarısını onayladı ve ülkenin kuzeydoğu bölgesinde protesto gösterileri başlattı ve komşu Bangladeş’ten on binlerce Hindu’nun vatandaşlık kazanmasından korkuyordu.
CAB, ilk olarak 2016 yılında iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) Başbakanı Narendra Modi hükümeti tarafından tanıtıldı, ancak bir ittifak ortağının Hindistan’ın uzak ve etnik açıdan farklı kuzeydoğu bölgesinde destek vermesi ve protesto gösterileri sonrasında geri çekilmesi sonrasında geri çekildi.
Hindistan vatandaşlığının “zulümden kaçan Hindular, Jainler, Budistler ve Sihler” e verilmesi, milliyetçi partinin sürdüğü Mayıs 2019’da yapılacak genel seçim öncesinde BJP’nin manifestosunun bir parçasıydı.
BJP, geri tepme arasında, kuzeydoğu kesimlerini taslaktan çıkarmaya söz verdi, ancak bölgede belgesiz göçmenlerin geldiğini görmüş olan bölgedeki korkuları dile getiremedi.
Etkili bir öğrenci grubu olan North East Students ‘Organisation, Salı günü önerilen tasarıya karşı 11 saatlik bir kapanış ilan ederken, Assam merkezli All Assam Öğrenci Sendikası tasarıya karşı “şiddetle kitlesel ajitasyon” başlatmakla tehdit etti.
Geçtiğimiz ay, Hindistan İçişleri Bakanı Amit Shah, Hindu milliyetçi hükümetinin, Müslümanları hedef almak için kullanabileceği endişesiyle ülke çapında vatandaş sayısını uygulayacağını açıkladı.
Assam eyaletinde Ulusal Vatandaş Kaydı (NRC) olarak adlandırılan benzer bir uygulama vatandaşlık listesinden yaklaşık iki milyonu hariç tuttu.
      
            KAYNAK:
            El Cezire ve haber ajansları
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/hindistan-parlamentoda-tartismali-vatandaslik-faturasi-duzenleyecek-haber-ulusal-haber/