Haberler

İkinci bir İskoç bağımsızlık referandumu mu? Johnson hayır diyor Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Glasgow, İngiltere – Başbakan Boris Johnson, Salı günü resmi bir mektupta İskoç bağımsızlığına ilişkin ikinci referandum talebini reddetti.
İskoçya’nın ilk bakanı ve bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) genel başkanı Nicola Sturgeon’un bu yıl oy vermesi yönündeki talebine yanıt veren Johnson, İskoçya’nın okullarla, hastanelerle on yıllık bir “siyasi durgunluk” gördüğünü söyledi “İngiltere’yi ayırma kampanyası nedeniyle” geride kalan işler.
Daha:

Sturgeon, Johnson’ın devam eden reddini “sürdürülemez” olarak nitelendirdi ve “İskoç hükümeti, yanıtımızı ve bu ayın ilerleyen saatlerinde İskoç Parlamentosu’ndan İskoçya’nın seçme hakkını tekrar onaylamasını isteyeceğimiz” adımları atacağını söyledi.
İskoç siyasi analisti Gerry Hassan Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “Bu kaçınılmazdı, ancak daha sonra içinde bulunduğumuz daha uzun bir dizi oyunun daha büyük sorularını soruyor.” Diyerek şöyle devam etti: “Ve bağımsızlık hareketi ve SNP liderlerinin açık kamu tartışmalarına sahip olma ihtiyacı ve durumun kabulü [Scotland] içinde.”

İskoçlar bağımsızlık için yürüyorlar: ‘Brexitlerini istemiyoruz’

Geçen ay Parlamentoda çoğunluk kazandığını gören İngiltere genelindeki genel seçimlerindeki başarısından ötürü muhafazakâr lider Johnson, 31 Ocak’ta İngiltere’nin Brexit olarak da bilinen Avrupa Birliği’nden çekilmesine bakarken Sturgeon’un taleplerini reddetti.
Sturgeon’un SNP’si Aralık seçimlerinde 59 İskoç koltuğundan 48’i güvence altına almış olabilir, ancak partinin de hakim olduğu Edinburgh’daki devredilen İskoç Parlamentosu, İskoçya’ya ikinci bir referandum yapmak için Westminster’den izin istiyor. devlet olma.
İlki Eylül 2014’te yapıldı ve İskoçların İngiliz devletinden bağımsızlığını yüzde 55-45 oranında reddettiğini gördü.
SNP lideri, İspanyol bölgesinin 2017’de İspanyol hükümetinin isteklerine karşı onaylanmamış bir anket düzenlediğini gören Katalan tarzı bağımsızlık referandumu düzenlemeyi reddetti.
Hassan, “Hiç kimse gerçekçi olmayan bir şekilde resmi olmayan referandumlar ya da tek taraflı bir bağımsızlık ilanı düşünmüyor.” Dedi. “Biz zaten 2021 ve İskoç bir yetki [for independence] güvenli olabilir. “

Bugün Nicola Sturgeon’a yazdım. İskoç halkı, hem İskoçya hem de Birleşik Krallık hükümetlerinin saygı duymayı taahhüt ettiği Birleşik Krallığımızı bir arada tutmak için kararlı bir şekilde oy kullandı. 2020 yılını İngiltere’nin tamamında büyüme ve fırsat yapalım 🇬🇧 pic.twitter.com/JjQp3X2J2n
– Boris Johnson (@BorisJohnson) 14 Ocak 2020

2021’de, bir sonraki İskoç Parlamentosu seçimleri yapılacak ve bugün her zamankinden daha fazla entrika düzenleyecek. SNP, çoğunluğu güvence altına almayı veya en azından bağımsızlığı destekleyen İskoç Yeşil Partisi ile birlikte bağımsızlık yanlısı çoğunluğu geri getirmeyi umuyor.
Ancak İskoç egemenliğinde başka bir plebisiti güvence altına almak için bu yol bile Westminster’deki Muhafazakar Parti İskoç Sekreteri Alister Jack’in Pazar günü yaptığı açıklamada, İskoç seçimlerinde SNP için zaferin partiye ikinci bir bağımsızlık anketi yapma yetkisi vermeyeceğini söyledi. .

Eski İskoç İşçi Basın Danışmanı Simon Pia, “Top Sturgeon’un sahasında ve SNP’yi oldukça zor bir konumda bırakıyor. “Şimdi, Sturgeon’un ne kadar popüler destek toplayabileceği sorusu olacak, çünkü ilginç olan nokta şu ki [at the UK general election] oylamada yüzde 45 oranında İskoçya’daki sandalyelerin yüzde 80’ini topladı “dedi.
Pia ayrıca, bağımsızlık anketinin yüzde 45 ila 50 arasında kaldığını ve çoğunluğun dokunma mesafesi içinde olduğunu, başka bir oy kazanmak için gereken açık çoğunluk desteğini hiçbir zaman göstermediğini söyledi.
Cumartesi günü 80.000 bağımsızlık yanlısı destekçisi İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’daki rüzgar ve yağmuru cesaretlendirerek İskoç devletliğine destek verdi. Ancak Sturgeon, SNP’nin bağımsızlık talebini mahkemelere götürmeyi de içeren bir sonraki hamlesini tartarken İskoçya ve Birleşik Krallık hükümetleri oturum başkanlığında kalacak.
Pia için “Johnson için oldukça şanslı olan, bu konunun başbakanlığında bu kadar erken gelmesidir” dedi. “Ve hala arkasında adil bir rüzgar var. Hoşnutsuzluk ve eleştiri [UK] hükümet kurulmaya başlanmadı. Ama Sturgeon’un pozisyonunu anlayabiliyorum – bekleyen bir oyun oynamak istiyor. “

Alasdair Soussi’yi Twitter’da takip edin: @AlasdairSoussiFacebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

İkinci bir İskoç bağımsızlık referandumu mu? Johnson hayır diyor | İngiltere'den haberler Ulusal Haber