Bloglar

İnternet Sitesi Kurmak İsteyenlere Özel Makale

İnternet sitesi kurmak istiyorum, nereden başlamalıyım ? İnternet sitesi nasıl kurulur, bir web sitesi nasıl yapılır hiç bir fikrim veya teknik bilgim yok, hangi adımları takip etmeliyim ?

Site kurma için nelere ihtiyacım var, site açma işlemi zor mu, ben yapabilir miyim ?

Beni 0’dan alıp, hiç bir adımı atlamadan profesyonel bir internet sitesinin nasıl kurulduğunu, neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak anlatacak bir rehber arıyorum diyorsanız,

Kesinlikle doğru adrestesiniz !

Bu internet sitesi kurma rehberimde size 5 şey garanti ediyorum;

1-Site kurma işlemini 0’dan hiç bir adımı atlamadan anlatacağım.
2-Anlatımımı da sizleri hiç bir teknik veya kodlama bilgisine sahip olmayan bireyler olarak görüp, ona göre yapacağım.
3-Yazı boyunca takıldığınız herhangi bir noktada da bana bu yazıma yorum yaparak ulaşıp, yardım alabileceksiniz. Sorularınız ücretsiz bir şekilde mutlaka cevaplanacaktır.
4-Bu rehber, bugüne kadar internet sitesi kurma ile ilgili okuduğunuz en detaylı ve kapsamlı rehber olacak.
5-Son olarak ise belirtmek isterim ki bu yazı sürekli güncel tutulacak ve tutulmaktadır da.

Normalde bir internet sitesi kurmak için öncelikle ingilizce öğrenmeli, daha sonrasında ise öğrendiğiniz ingilizce dili vasıtasıyla Php, css, jquery, js gibi kodlama dillerini öğrenmeniz gerekiyor.

Ne gerektiğini tek bir cümlede dile getirmek gördüğünüz gibi çok kolay oldu ancak, yabancı bir dili hakkını vererek öğrenmek zaten en az 1 yıl gibi bir süre alıyor.

Ee bir de bunun üzerine kodlama dillerini öğrenmek de en az 1 – 2 yıl desek ( ki daha fazla da olabilir ) toplamda tek bir cümlede özetlediğim yapılacaklar listesi size en az 3 yıl gibi bir zaman maliyeti çıkartıyor.

Tabi bu zamanı hakkını vererek sabırla ve isteyerek ayırmak da herkesin yapabileceği bir iş değil. Bundan da öte, günlük işlerimizin yanında bu zamanı yaratmak zaten başlı başına bir problem.

Değil mi ?

Ee peki ben bu zamanı ayırmadan internet sitesi kurmaz mıyım yani ? Site kurmak için alternatif, daha kısa bir yolu yok mu ?

Tabii ki var!

Ben de işte bu internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımda site açmak için size bu kısa yolu göstereceğim.

Tabii kısa yol diye bahsetmem kalite anlamında sizi yanlış düşüncelere sürüklemesin, çünkü sandığınız aksine bu kısa yol, site kurmak için şu anda dünya üzerinde kullanılan teknolojik olarak en gelişmiş ve en popüler yöntem.

Bir de eğer bir internet sitesi kurmak istiyor ancak tam olarak hangi konuda nasıl bir internet sitesi kurmak istediğinize emin olmanız gerekmektedir.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Neler Gerekli ?

İnternet sitesi kurmak için bu yazıda şu yöntemi izleyeceğiz, ki bahsedeceğim bu yöntem dünyada en çok kullanılan ve en bilindik, en geçerli yöntemlerin başında geliyor.

İnternet sitesi kurma genel hatları ile 3 adımdan oluşuyor;

1-Öncelikle bir alan adı ve hosting alacağız,

2-Aldığımız bu hosting ve alan adı üzerine ise wordpress.org’un ücretsiz olarak sunduğu wordpress yazılımını yükleyeceğiz

3-Ve wordpress yükledikten sonra da, sitemizin kategorisine göre hazır bir tasarım (tema) beğenecek ve satın alıp, kuracağız.

Şimdi;

İnternet sitesi kurmak çok genel bir kavram. Yani tamam, siz bir internet sitesi nasıl kurulur diye araştırma yapıyor olabilirsiniz ancak aklınızda tam olarak ne gibi bir site açma fikri var ?

e-ticaret sitesi mi ? haber sitesi mi ? film dizi sitesi mi ? blog sitesi mi ? otel sitesi mi ? restoran sitesi mi ? emlak sitesi mi ? firmanız için bir site mi ? ya da türlü türlü farklı kategori de bir başka site mi ?

Bu web sitesi yapma rehberinden aklınıza gelebilecek her türlü kategoride yer alan bir web sitesini kurmanız mümkün olacak.

Çünkü her ne kadar internet sitesi kurma söylemi genel bir kavram olsa ve altında onlarca hatta yüzlerce farklı türde site yapımı fikri olsa da,

#Temelde tüm bu farklı kategoride yer alan site oluşturma fikirlerinin kesiştiği bir nokta var. O da hosting + domain + wordpress

Bir e-ticaret, haber, blog, firma ya da otel sitesi de olsa veya buna aklınıza gelebilecek her türlü kategorideki siteyi de dahil edebilirsiniz, tüm bu siteler en temelinde domain + hosting + wordpress yazılımına ihtiyaç duyar.

Farklılık yaratan nokta ise, tasarım kısmıdır.

Not: Bir forum sitesi kurmak istiyorsanız eğer, wordpress yerine phpbb isimli başka bir yazılım kuruyorsunuz. Dolayısı ile internet sitesi kurmak için anlatıma devam ediyoruz.

Bir de, e-ticaret sitesi kurarken, yukarı yer alan 3 adımda bir de SSL sertifikası satın almak ekleniyor.

#Yani domain ve hosting alıp, üzerine wordpress kurduktan sonra kurulan bu wordpress üzerine oluşturacağınız tasarım (tema), sitenin kategorisine yön vereceğiniz kısım olacak.

Güzel diyorsun da, domain nedir, hosting nedir veya wordpress nedir hiç bilmem, nerden alınır, maliyeti nedir, nasıl kurulur vs gibi konularda hiç bir fikrim yok.

Nasıl ilerleyeceğim ?

Merak etmeyin, hepsininin anlatımını adım adım açıklamarı ile birlikte yazının devamında bulacaksınız.

Domain ve Hosting Nedir ? 

Host ne demek ? Domain ne demek ? Daha ilk adımdan bilmediğim, ilk defa duyduğum terimler diye düşünmeyin, hemen açıklıyorum;

Hosting: Sitenizin dosyalarını barındıracağınız 7/24 açık kalan Serverlar.

Domain: Domain ise sitenizin ismidir, yani kamukariyer.org gibi wetabilisim.com gibi.

Peki WordPress Nedir ?

WordPress sıradan insanların hiç bir teknik bilgiye ya da kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan internet sitesi kurmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. Teknik anlamda ise wordpress, açık kaynak kodlu ( yani ücretsiz ) hazır bir yazılımdır. Bir içerik yönetim sistemidir.

Hatta WordPress, kodlama ve ingilizce dilini öğrenme ihtiyacını ortadan kaldıran, internette bugüne kadar yapılmış en büyük devrimlerden bir tanesidir.

Bu öyle bir devrim ki,

  • Günümüzde dünya çapında internette yer alan tüm web sitelerin %27’si wordpress alt yapısı ile oluşturulmuş durumda ve bu yüzde her yıl artarak devam ediyor.
  • Bu %27’lik kesim toplamda 76.5 milyon web sitesine tekabül ediyor. Yani dünya üzerinde 76.5 milyon web sitesi wordpress alt yapısını kullanıyor.
  • Yine dünya çapında günde 50,800 yeni wordpress eklentisi üretiliyor. ( eklentinin ne demek olduğuna aşağıda değineceğim. )

Yani wordpress internetin gelişmesine, benim ve sizin gibi sıradan insanların da internet sektörüne dahil olmasına olanak sağlamış, durmadan geliştirilen, sürekli daha iyi bir konuma gelen bir sistem.

Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden biri olan sozcu.com.tr‘nin bile wordpress kullandığını göreceksinizdir.

Tabi bunun yanında ünlü film siteleri, dizi siteleri, bloglar, haber siteleri, teknoloji siteleri gibi Türkiye’de de bir çok sitenin wordpress.org alt yapısı kullandığını da göreceksinizdir. Keza şu an okuduğunuz kamukariyer.org sitesi de wordpress.org alt yapısını kullanmakta.

WordPress aynı bir word, excel programı gibi tıklamalar ile yönetebileceğiniz, kısa zamanda kullanımına hakim olabileceğiniz çok kullanışlı bir site yönetim sistemi.

Tema Nedir ? 

Tema ise, yukarıda da dediğim gibi ne tür bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, sitenizin tasarımına yön vereceğiniz hazır kodlanmış yazılımlardır.

Mesela bir emlak sitesi kurmak istiyorsunuz diyelim. Öncelikle aşağıda anlattığım gibi önce bir domain + hostig alıyor, aldığınız bu hosting ve domain üzerine wordpress kuruyor ve sitenizi yayıma almış oluyorsunuz.

Ardından ise kurmak istediğiniz emlak sitesi için bir wordpress emlak teması seçip, beğenip satın alıyorsunuz ve aldığınız bu emlak temasını da kurulumunu yaptığınız wordpress panelinizden kuruyor, yani sitenize giydiriyorsunuz.

Ya da bir kuaför sitesi mi kuracaksınız, yine aynı süreçler söz konusu. WordPress kurduktan sonra ise bu sefer wordpress kuaför teması beğenip, sitenize kuruyorsunuz. Ya da bir e-ticaret, bir haber, bir blog sitesi için de aynı süreçler geçerli.

Bu tema, yani tasarım konusuna altta, domain + hosting alıp, wordpress kurduktan sonra tasarım aşamasında daha detaylı değineceğim. Şu anda sadece mantığını kavramanız yeterli.

İnternet Sitesi Kurma Maliteyi Nedir ?

Eğer internet sitesi kurmak için bu işlere yüksek miktarlarda ödeme yapılması gerektiğini düşünüyorsanız veya o şekilde duyumlar aldıysanız, kesinlikle yanıldığınızı söyleyebilirim.

Ama ben araştırdım, internet sitesi kuran firmalara fiyatta sordum. Bana en az 4 5 bin lira gibi rakamlardan bahsettiler ? Onlarda mı yanılıyor yani ?

Demeyin ! Çünkü bu işi onlar da benim aşağıda vereceğim rakamlara mal edip, gerisini kar olarak ceplerine koyuyorlar.

İnternet sitesi kurmak öyle maliyetli bir işlem değil. Hatta oldukça ucuz bir işlem. Bize maliyet yaratan kalemleri hemen özetleyeyim. Toplamda 4 kalem var.

#Domain: Yıllık ücreti yaklaşık 50 TL gibi bir rakam.
#Hosting: Yıllık ücreti ilk yıl için 120 TL devam eden yıllarda ise  300 – 350 TL gibi bir rakam. ( Tabii sitenize giren günlük kişi sayısı 3 – 5 bin’i aştığında daha üst paketlere geçmeniz gerekeceği için bunun maliyeti artacaktır ancak zaten sitenizden elde ettiğiniz gelir bu maliteyleri misli ile karşılayacaktır. )
#WordPress: Wordpres.org alt yapısı ücretsiz. Buna ücret ödemiyoruz.
#Tema: Tek seferlik ödeme ve Ömür boyu kullanım hakkı ile birlikte toplamda ortalama $50 diyebilirim.

Bu 4 kalemi incelediğimizde, genel hatları ile internet sitesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız para ilk yıl hariç, devam eden yıllarda yıllık 500 TL  civarında. Tabii bu genel ortalama bir rakam, ancak aşağı yukarı bu civarlarda.

İlk yıl için ise, anlaşmalı olduğum hosting firması, ilk defa internet sitesi kuracak kişilere ilk yıllarında hosting fiyatını ben aracı olduğum için 120 TL gibi bir rakama veriyor. Bir de domain’i ilk yıl için hediye ediyor.

Yani site açma fikrinizi bu yazımı takip ederek hayata geçirdiğinizde ilk yıl için toplamda 400 TLgibi bir rakam ödemiş olacaksınız. 150 TL hosting + domain + 50 dolar da tema. ( temaya başlangıçta tek seferlik ödeme yapıp, ömür boyu kullanıyoruz. )

Tabii bu maliyetleri ben dahil tüm site sahipleri yıllık bazda ödüyor. Yani bu maliyetler bu işin olmazsa olmazı. Öyle ücretsiz internet sitesi kurma diye bir şey yok. İnanın olduğunu söyleyen de sizi ürün olarak kullanıp, sizin üzerinizden para kazanıyordur.

İnternet Sitesi Kurduktan Sonra Yapılması Gereken İlk Adımlar

Tasarım aşamasını hallettik, peki bu adımdan sonra internet sitesi kurma adına yapmamız gereken başka neler var ?

Pek tabii, yine olmazsa olmaz yapmanız gereken adımlar var. Sitenizi google’a kayıt ettirmek, site haritanızı google’a göndermek, site istatistiklerini göreceğiniz araçların entegrasyonu vs. gibi.

Not: Yazının başlığında blog kelimesi geçmesi sizi yanıltmasın, bu adımlar tüm kategoride kurulan siteler için (blog siteleri de dahil) geçerli ve aynı adımlardır.

1-Bu adımları da tamamladıktan sonra geriye wordpress kullanımını öğrenmeniz gerekiyor. WordPress kullanımı ile ilgili internette yüzlerce hatta binlerce rehber ve video var. Takıldığınız her konuyu google’da arattığınızda karşınıza mutlaka bir çözüm veya konu anlatımı çıkacaktır.

Tamamını öğrenmek, ne yaptığını bilerek hareket etmek de biraz zaman alan bir süreç ancak yine zor veya herhangi bir kodlama bilgisi gerektiren bir süreç değil.

Comment here