Haberler

Irak yenilenen şiddeti bastırmak istediğinde en az yedi kişi öldü Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Irak güvenlik güçlerinin canlı ateş çektiği ve Perşembe günü Bağdat’taki göstericilerdeki gaz kutularının göz yaşartması sırasında yedi kişinin öldüğü, güvenlik ve tıbbi kaynakların, yetkililerin hükümet karşıtı protestoları ezmeye çalıştıkları sırada ölümcül şiddete maruz kaldıklarını belirtti.
Kaynaklara göre, ölüm sebebi canlı ateş ve doğrudan kafaya yöneltilen göz yaşartıcı gaz bombaları olmuştu.
Daha:

Polis, daha önce bir protestocunun Bağdat’ın Sinak köprüsünde ve bir tanesinin bitişiğindeki Ahrar köprüsünün yakınında öldürüldüğünü söyledi.

Polis ve hastane kaynakları, diğer iki kritik yaralı protestocunun daha sonra hastanede öldüğünü, birinin canlı ateşle vurularak yaralandığını ve diğeriyse göz yaşartıcı gaz tüpünün çarptığını söyledi.
Günün ilerleyen saatlerinde, Ahrar köprüsünün yakınında iki kişi de ateşle öldürüldü.
Hastane kaynakları, yaralı protestocuların bir kısmının canlı mühimmattan kaynaklanan yaralanmalar olduğunu, diğerlerinin ise plastik mermiler ve gözyaşı gaz tüpleriyle yaralandığını söyledi.
Protestocular hala topraklarını tutuyor ve Bağdat’ın merkezinde üç büyük köprünün bölümlerini kontrol ediyor ve bu da hükümet binalarının ve yabancı elçiliklerin bulunduğu şehrin müstahkem Yeşil Bölgesine açılıyor.
Huzursuzluk haftaları
Bağdat’taki ve Irak’ın başlıca Şii güneyindeki huzursuzluk 2003’teki Saddam Hüseyin’in düşüşünden bu yana Ekim’in başlarında başladığından beri en az 325 kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi yaralandı.
Lidersiz hareket, Başbakan Adil Abdul-Mehdi de dahil olmak üzere, mezhep sistemini sökmeye ve hükümeti bozmaya çalışıyor.
Göstericiler, Irak’ın petrol zenginliğine rağmen hükümetlerin yolsuzluklarına ve temel hizmetlerin yetersizliğine karşı olduklarını söyledi.
Silahsız göstericilere karşı ölümcül canlı mühimmat, göz yaşartıcı gaz ve sersemletici bomba kullanımı huzursuzluğu artırdı.
Protestolar, kamuoyunun öfkesini, devletten zenginleştiren ve başta İran olmak üzere yabancı güçlere hizmet eden, çoğu Iraklıların işsiz, sağlıksız veya eğitimsiz bir şekilde yoksulluk içinde tükürdüğü görülen bir seçkinlere karşı patlak veriyor.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Irak yenilenen şiddeti bastırmak istediğinde en az yedi kişi öldü | Irak Haberleri Ulusal Haber