Haberler

İran Avrupalıları nükleer anlaşmazlıktaki ‘sonuçları’ konusunda uyardı Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


İran, İngiltere, Fransa ve Almanya’yı 2015 nükleer anlaşması kapsamında buna karşı bir anlaşmazlık mekanizması başlatma kararlarının “sonuçları” konusunda uyardı.
Avrupa ülkeleri Salı günü, İran’ı anlaşma kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeye zorlamak için dönüm noktası nükleer anlaşmasında öngörülen anlaşmazlık mekanizmasını tetiklediklerini açıkladılar.
Ancak bu hareket, anlaşmanın sona ermesi ve Tahran’a daha fazla yaptırım uygulanması anlamına gelebilir.
“Elbette, Avrupalılar … [this process] sonuçları da kabul etmeye hazırlıklı olmaları gerekiyor, “dedi İran dışişleri bakanlığı.
Tahran, Avrupalıların deklarasyona tarihi anlaşmayı “tüm katılımcılarla korumak için çalışmaya” kararlı oldukları konusunda çok az inanca sahip olduğunu ileri sürdü.
“Aksine, bir kez daha herkese – özellikle anlaşmaya katılan üç Avrupa devlet partisine – herhangi bir sadakatsizlik, kötü niyet veya yapıcı olmayan eyleme ciddi ve sıkı bir şekilde yanıt vereceğine işaret ediyor.”
Daha:

ABD, Mayıs 2018’de tek taraflı olarak çok taraflı nükleer anlaşmadan çekildi ve İran’a sakat yaptırımlar uyguladı.
İran, Avrupalıları uzun süredir ekonomisini ABD yaptırımlarından koruma vaatlerine dayanmakla suçladı. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Abbas Mousavi üç ülkenin “tamamen pasif eylemini” reddetti ve İran’ın anlaşmayı kurtarmak için herhangi bir “iyi niyet ve yapıcı çaba” eylemini destekleyeceğini söyledi.

İngiltere, Fransa ve Almanya İran nükleer anlaşmasında anlaşmazlık mekanizmasını tetikleyecek

Washington’un anlaşmadan çekilme kararının ardından İran, taahhütlerini resmi olarak Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen nükleer anlaşma kapsamında bırakmaya başladı.
ABD’nin üst düzey bir İranlı generalin suikastından 6 gün sonra Tahran, Birleşmiş Milletler nükleer bekçisi ile işbirliği yapmaya devam edeceğini açıklasa da, uranyumun zenginleştirilmesine ilişkin sınırların kaldırılacağını ilan ederek bir adım daha attı.
Üç Avrupa imzacısı, mekanizmayı tetiklemekten başka “seçenekleri” olmadığını söylüyor.
‘Teröre geri sayım’
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nden Ellie Geranmayeh, sürecin “önemli bir riskle” yeni bir aşama başlattığını “söyledi.
Yetkili, mevcut çıkmazın ancak Avrupalıların İran’a ABD yaptırımlarını telafi etmek için ekonomik bir paket sunması halinde çözülebileceğini söyledi.
Öte yandan İran, bu “baskı taktiğine” nükleer programını daha da hızlandırarak ve “büyük bir dönüm noktası” olacak olan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı (NPT) bırakarak yanıt verebilirdi.
Uluslararası Kriz Grubu’ndan Ali Vaez, Çin ve Rusya’nın BM yaptırımlarının yeniden uygulanmasını tanımayacaklarını ve potansiyel olarak “bu konuda çatlakların derinleşmesine” yol açacaklarını belirtti.
Yetkili, “BM yaptırım snapback’i, Avrupa’nın kazanç elde etmeden elde ettiği her şeyi tüketebilir ve Avrupa’nın İran ve ABD arasındaki gerilimlere aracılık etme yeteneğinin kapısını kapatabilir.”
Analistler, yeniden uygulanacak BM yaptırımlarının İran ekonomisi üzerinde çok az etkisi olacağını, ABD’nin Mayıs 2018’den bu yana aldığı tedbirlerden zaten ağır bir baskı altında olacağını söyledi.
Ancak mesele sembolik olarak önemlidir, çünkü BM yaptırımları Ekim 2020’de sona erecek bir silah ambargosu içeriyordu.
İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani Kasım ayında ambargonun kaldırılmasının İran için “siyasi ve güvenlik hedefi” olduğunu söyledi.
Buna karşılık, ABD ve bölgedeki müttefikleri ambargoyu sürdürmek istiyorlardı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Ekim 2020 son teslim tarihini “teröre geri sayım” olarak nitelendirdi.

      
            KAYNAK:
            Al Jazeera ve haber ajansları
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/iran-avrupalilari-nukleer-anlasmazliktaki-sonuclari-konusunda-uyardi-haberler-ulusal-haber/