Haberler

İspanyol grup boşluktan sonra soykırım temalı geçit törenini iptal etti Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Organizatör Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Holokost temalı geçit töreninin Yahudi insan hakları gruplarını öfkelendirdiği ve İsrail’in Madrid’deki büyükelçiliğinin kalan şovlarını iptal ettiğini gösteren bir İspanyol karnaval topluluğu.
Topluluk, Madrid’in yaklaşık 110km güneydoğusundaki Campo de Criptana kasabasındaki geçit töreni sırasında İspanya’daki Yahudi cemaatinden de özür diledi.
Daha:

Geçit töreninde bazı dansçılar Nazi üniforması giyiyordu ve makineli tüfekler, diğerleri çizgili ölüm kampı kıyafetleri giyiyordu ve beyaz renkte İsrail bayrakları ile geçit töreninde kızlar vardı.
Dışişleri Bakanı Arancha Laya gösteriye “Holokost’un banalizasyonu” diyerek “Campo de Criptana’daki karnaval geçit töreni tarafından dehşete düştü.
“Organizatörlerle temas kurduktan sonra, İspanya Yahudi Toplulukları Federasyonu’ndan özür dilediler.”
Geçit törenini düzenleyen Chaparral Kültür Derneği sözcüsü, grubun İsrail büyükelçiliğine hakaret etmeyi amaçlamadığını ve amacın kurbanları “azami saygıyla” onurlandırmak olduğunu açıkladığını söyledi.
Madrid büyükelçiliği, “Naziler tarafından öldürülen altı milyon Yahudiyi alay etti” diyerek “aşağılık ve dehşet verici gösteriyi” tweetle kınadı.

Belçika: Ortodoks Yahudileri giydirelim ve böcek olduğumuzu farzedelim! İspanya: İsrailliler gibi giyinmiş Holokost kurbanları olalım! Brezilya: biramı tut … 2020 Karnaval sezonu, mide bulandırıcı #antisemitik nefreti ile KONTROL DIŞI. pic.twitter.com/QwiA391d2s
– StopAntisemitism.org (@StopAntisemites) 26 Şubat 2020

Grubun sözcüsü Carlos Jimenez, tehditler ve hakaretler aldıktan sonra Facebook sayfasını kapattığını ekleyerek, “Olası şikâyetler için özür dileriz.” Dedi.
“Niyetimiz iyiydi, nefreti körüklemek değildi” dedi.
Yahudi insan hakları örgütü Simon Wiesenthal Center’daki Uluslararası İlişkiler direktörü Shimon Samuels, Aalst’ta ırkçılık ve anti-Semitizm suçlamaları üzerine tanınmış kültürel olaylar listesinden çekilen bir Belçika karnaval geçit töreni ile paralellikler çizdi.
“Bu tehlikeli bir adım ve aynı uyarı işareti [anti-Semitic] duygu İspanya’yı etkiliyor olabilir “dedi Samuels Reuters’e.
Organizatörlerin Yahudi aleyhtarı fikirleri olup olmadığı belli değildi, ancak “bunun okunma şekli yıkıcıdır”, diyerek Holokost hakkında daha iyi eğitim çağrısında bulundu.

Campo de Criptana, İspanya’da, Holokost hakkında neşeli bir Karnaval mitingi: Dobermans’lı bir kamp bekçi kızı, imha kamplarının Yahudi kurbanları olarak giyinmiş kızlar ve kaburgalarda bir atış izi bulunan, Nazi olarak giyinmiş sahte silahları olan çocuklar memurlarhttps: //t.co/NCLPPjAJv6 pic.twitter.com/13a4ij9xAS
– Alfons López Tena (@alfonslopeztena) 25 Şubat 2020

      
            KAYNAK:
            Reuters haber ajansıFacebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

İspanyol grup boşluktan sonra soykırım temalı geçit törenini iptal etti | İspanya'dan haberler Ulusal Haber