Haberler

Joe Biden: O kim ve kilit konularda nerede duruyor? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


ABD siyasetindeki herhangi bir başka yılda, yılların tecrübesine sahip eski bir başkan yardımcısı, Demokratik başkanlık adaylığı almak için muhtemelen en iyi şansa sahip olacaktı.
Ancak 2020 diğer yıllardan farklıdır.
Dışarıdan gelen statüsünde başarılı olan Cumhuriyetçi bir görevdeki Donald Trump ile karşı karşıya kalan Biden’in on yıllardır süren Demokratik özgeçmişi yardımdan daha fazla bir engel olduğunu kanıtlayabilir.
Biden sürekli olarak ulusal anketlerde Demokratik pakete liderlik etti, ancak partinin daha ilerici kanatlarından sert rekabetle karşılaştı, her ikisi de kapsamlı kurumsal değişiklikler vaat eden ve genç seçmenler arasında popüler olan Senatörler Bernie Sanders ve Elizabeth Warren tarafından kişileştirildi. Orta Batı’dan eski belediye başkanı, kendini ılımlı olarak tutan Pete Buttigieg.
Daha:

77 yaşındaki Biden, Pennsylvania’daki işçi sınıfı Scranton’da doğdu ve takma adının kampanyasının temel dayanağı olan “Orta Sınıf Joe” yaptı. Bazı gözlemciler, Trump’ın 2016 yılında görevlendirilmesine yardımcı olan aynı bölge olan Orta Batı’daki beyaz işçi sınıfı seçmenleri arasındaki çekiciliğinin, Trump’ın yeniden seçilmesinde en büyük tehdit olabileceğini söylüyor.
Ülkenin ilk Afrikalı-Amerikalı cumhurbaşkanı Barack Obama’nın başkan yardımcısı olarak iki dönem görev yapan Biden, Demokrat ilk seçmenlerin yaklaşık yüzde 24’ünü oluşturan siyah seçmenler, özellikle de daha yaşlı olanlar arasında da popüler.
Afrikalı Amerikalılar arasında sağlam destek
Demokratik rakipleri siyah seçmenlere hitap etmek için mücadele ederken, analistler Afrikalı Amerikalıların uzun zamandır Biden’e, özellikle de yüzde 38 siyah olan Delaware’deki eyalet eyaletinde ve neredeyse ABD’de bir senatör olarak hizmet ettikleri için destek direği olduğunu söylüyorlar. 40 yıl.
Biden, çağın ırksal adaletsizliğini düzeltmek için en azından kısmen koşmaya ilham verdiğini söyledi. Kampanya lansman videosunda, son samanın Trump’ın 2017’de Virginia, Charlottesville’deki beyaz bir üstünlükçi mitinge yanıtı olduğunu söyledi ve bu sırada bir neo-Nazi, 32 yıllık bir grup anti-ırkçı protestocuya arabasını çarptı. yaşlı Heather Heyer.
O sırada Trump, protestoların “her iki tarafında çok iyi insanlar” olduğunu söyledi.
Biden cumhurbaşkanına “nefret dağıtanlar ve ona karşı durma cesareti olanlar arasında ahlaki denklik ataması” için saldırdı.
“O anda, bu ulusa yönelik tehdidin hayatım boyunca gördüğüm hiçbir şeye benzemediğini biliyordum,” dedi Biden videoda. “Bu ulusun ruhu için savaştayız.”

Ancak Biden’in ırksal adalete olan bağlılığı hiç sorgulanmadı. Demokratik görevlileri kampanyada, 1994’te bir toz yasa tasarısının geçmesi ve toz kokain suçlarına karşı daha ağır cezalar verilmesi ve orantısız olarak azınlık suçlularını etkilediği bir suç faturasının geçişindeki kilit rolünü kaydetti.
Biden o zamandan beri ceza adalet sistemini yeniden yapılandırma ve 1994 suç tasarısının daha tartışmalı unsurlarının çoğunu geri alma planı yayınladı.
Ayrıca, ırk ilişkileri alanında Biden’i ziyaret etmek – eski 1970’lerde ABD senatörü olduğu zaman ayrılıkçılarla çalışma becerisi ve 1980’lerde ünlü Alabama Valisi George Wallace’tan bir ödül alma konusunda övünür.
‘Dokunaklı politikacı’
Seçilen ofiste yaklaşık yarım yüzyıldır kayıt tutan Biden, beraberinde başka bagajlar da getiriyor.
İki kez önce Demokratik adaylığı aradı. İlk kez, 1987 yılında, konuşmalarında diğer politikacıların ifadelerini intihal ettiği suçlamalarının ardından yarıştan ayrıldı. İkinci kez, 2008’de Iowa caucuses’taki kötü bir performanstan sonra teklifini sona erdirdi ve daha sonra Obama slate’in başkan yardımcısı adayı oldu.
Yıllar boyunca kadınlarla olan etkileşimi de Biden’i etkiledi. Sekiz kadın onu uygunsuz bir şekilde dokunmakla veya kişisel alanlarını kendilerini rahatsız edecek şekilde işgal etmekle suçladı. Hiçbiri davranışlarının cinsel taciz veya saldırı anlamına geldiğini söylemedi.
Yanıt olarak, daha iyi ilerlemeye çalışacağını söylediği iki dakikalık bir video yayınladı, ancak daha sonra “şimdiye kadar yaptığım hiçbir şey için üzgün değil” dedi.
Eleştirmenler, Biden’ın 1991 yılında Senato Yargı Komitesi başkanı olarak görevinde gerçek renklerini gösterdiğini, meslektaşlarının Yüksek Mahkeme’ye aday olan Clarence Thomas’ın cinsel tacizde bulunduğu iddiaları nedeniyle Anita Hill’e saldırmasına izin verdiğini iddia ediyor. Son yıllarda Biden, Hill’in suçlamalarının her şeye inandığını ve tedavisi için özür dilediğini söyledi.
ABC’nin Günaydın Amerika’sına Nisan 2019’da “Adil bir duruşma almadı” dedi. “İyi muamele görmedi. Bu benim sorumluluğum.”

Iowa Valisi Tom Vilsack, Biden’ın ‘Hayır Malarkey’i!’ ‘da kampanya otobüs turu [File: Brian Snyder/Reuters]

Suçlama İmbroglio
Ancak Kasım genel seçimlerinde Trump’la karşılaşırsa, Biden muhtemelen daha yakın tarihli olaylara karşı en yoğun eleştiriyle karşılaşacak. Demokrat, dehşet içinde, kendisini Trump’ın Ukrayna ile olan ilişkilerine dair suçlama soruşturmasının merkezinde buldu.
Soruşturmanın tüm itici gücü Trump ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy arasındaki bir telefon görüşmesiydi ve bu süre zarfında ABD başkanı mevkidaşını 2016 yılında Beri’nin oğlu Hunter Biden’ı etkileyebilecek bir soruşturmayı kapatmaya yönelik bir soruşturmayı kapatmaya çağırdı. O zamanlar Burisma adlı bir Ukraynalı gaz şirketinin yönetim kurulundaydı.
Kongrede Demokratlar, Trump’ın bu soruşturmada Ukrayna’ya yüz milyonlarca dolar askeri yardım sağlayarak otoritesini kötüye kullandığını, daha sonra değişimi araştırmaya başladığında Kongre’yi engellediğini söyledi.
Trump ve Cumhuriyetçi taraftarları, her ikisi de yanlış bir şey yapmadıklarını söyleyen Bidens’in yanlış yapıldığına dair herhangi bir kanıt sunmadılar. Trump, Şubat ayında Cumhuriyet kontrolündeki Senato tarafından suçlama suçlarından beraat etti.
Biden başlangıçta suçlama hakkındaki yargıyı sakladı, ancak çabucak melodisini değiştirdi ve cumhurbaşkanının görevden alınmasını istedi.
Biden, “Dünyayı ve Amerikan halkını tam olarak gören Donald Trump, görev yemini ihlal etti, bu ulusa ihanet etti ve ulaşılamaz eylemler gerçekleştirdi.” Dedi.
Dış politika: Tam tersine çevirme
Kampanya izinde Biden, Senato ve Beyaz Saray’da geçirdiği süre boyunca kazandığı dış politika kimlik bilgileri hakkında sık sık konuşur. Biden, 12 yıldır Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde en üst düzey Demokrat olarak görev yaptı ve sekiz yıl boyunca başkan yardımcısı olarak dış politikaya katıldı.
Trump’ın dış politikalarının ABD’ye onarılamaz bir hasar verdiğini söyleyen Biden, cumhurbaşkanı seçilirse tam bir geri dönüş sözü verdi.
“Donald Trump’a dört yıl daha verirsek, Amerika’nın dünyadaki duruşunu ve ulusları bir araya getirme kapasitemizi geri kazanmakta büyük zorluk yaşayacağız” dedi. “Ulusal güvenliğimiz ve geleceğimiz için felaket olacağını düşünüyorum. Bunun olmasına izin veremeyiz.”
Pek çok Müslüman ülkedeki seyahat yasağı, ABD’nin Yemen’deki Suudi savaşını desteklemesi gibi Biden başkanlığında sona erecek. Biden, Afganistan ve Orta Doğu’da devam eden çatışmaların da yeniden değerlendirileceğini söyledi.
2002 yılında, 11 Eylül saldırıları sonrasında Biden, George W Bush’a, Başkan Saddam Hüseyin’in bir silah cephanesi inşa ettiğinden bu yana çürütülen iddialara dayanarak George W Bush’a Irak’la savaşa geniş güç veren bir kongre kararı lehine oy kullandı. Toplu yıkım. O zamandan beri bu pozisyondan geri çekildi.
2019’daki üçüncü Demokratik tartışma sırasında Biden, “Bush’a içeri girme ve yapmasını istediği şeyi yapma yetkisi vermek için asla oy vermemesi gerektiğini” söyledi.

Joe Biden ve oğlu Hunter Biden, Georgetown Üniversitesi ile Washington’daki Duke Üniversitesi arasında bir NCAA basketbol maçına katılıyor [File: Jonathan Ernst/Reuters]

Sağlık ve Göçmenlik
Biden, Medicare for All planlarının Sanders ve Warren tarafından Obama’nın imza sağlık yasası olan Uygun Bakım Yasası’nı (ACA) ortadan kaldırmak için yanlış yönlendirilen bir çaba olarak eleştirdi. Bunun yerine Biden, mevcut özel sigorta sistemini yerinde bırakacak bir kamu seçeneği ekleyerek halkın Obamacare olarak bilinen eylemi “inşa etmeye” söz verdi.
10 yıl boyunca 750 milyar dolara mal olduğu ve kısmen varlıklılara daha yüksek vergilerle ödediği tahmin edilen sağlık planı, insanların özel sigortaya alternatif olarak ücretli bir devlet sağlık planına kaydolmasına izin verecekti. Öneri aynı zamanda ACA’nın özel politikalara yönelik sübvansiyonlarını genişleterek onları daha cömert hale getirecek ve daha fazla insana genişletecektir.
İlerici rakiplerinin aksine, Biden, Trump yönetiminin göç politikalarının çoğunu geri çekeceğini söyledi – sığınmacıları göçmen davaları duyulurken Meksika’da beklemeye zorlayan ve ABD boyunca bir duvar için fon sağlayan bir politika da dahil olmak üzere – Meksika sınırı ve göçmenlik ihlallerine karşı tutulan ailelerin ayrılması – ancak bazı Demokratların desteklediklerini söyledikleri düzensiz sınır geçişlerini deşifre etme fikrini desteklemekten vazgeçti.
“Joe Biden, ABD’deki her ailenin, Obama-Biden yönetimi dahil olmak üzere ülkeden sevilen bir ailenin hissettiği acıyı anlıyor,” diyor web sitesi, “ve yasalarımızı insanca korumak için daha iyisini yapmamız gerektiğine inanıyor ve göçmen ailelerin, mültecilerin ve sığınmacıların saygınlığını korumak. ”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Joe Biden: O kim ve kilit konularda nerede duruyor? | Haberler Ulusal Haber