Haberler

Kenya üniversitelerinde cinsel tacizle mücadele hareketi Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Nairobi, Kenya – Diana, Nairobi Üniversitesi’nin büyük konferans salonlarından birinde kahverengi bir bankta tünemiş, parmaklarını tuzlu kraker gibi şekillere çevirmişti. Odayı taradı. Solunda öğrenciler hikayesini duymak için sabırsızlıkla beklediler. Sağında, açık bir pencere – aşağıdaki duvardaki afiş hafifçe esintiyle çırpıldı.
Telefonunu çıkardı. Hızlıca kaydırmak yeni mesaj göstermedi. Bordo eteğini düzeltti, derin bir nefes aldı ve sahneye çıktı.
Geçen yılın Kasım ayında 500 kişilik bir kalabalığın önünde, mesajının hassas ve derin kişisel doğası nedeniyle orta adını kullanmayı tercih eden 20 yaşındaki mikrofon, mikrofonu aldı ve onun deneyimi hakkında konuşmaya başladı. kampüste cinsel tacize uğramak.
Dört konuşmacıdan biri, Kenya’nın üniversitelerini rahatsız ettiğini söyledikleri bir konu hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan ActionAid ve BM Kadınlarının kampanyası olan #CampusMeToo’nun lansmanındaydı.
‘Çok fazla şey oldu’
Diana, Kenya’nın Nairobi Kahawa şehrinde bulunan Kenya’nın en büyük yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Kenyatta Üniversitesi’nde (KU) öğretim görevlilerinden biri tarafından ihlal edildiğini söyledi. Birkaç aylık bir süre içinde dünyası tanınmayacak kadar değişti.
“Benim hayatım [before university] okuldan ve ailemden oluşuyordu, “diye açıklıyor.” Üniversitenin ne olduğunu bilmiyordum [going to be] sevmek. Ben sadece “Tüm bunlar neden oluyor? Bu normal mi?” Diye düşündüm. İlerlemelerine hayır dersem … Akademik çalışmamı tehlikeye atmak istemedim. “
Diana sıradan bir yaşam sürdü: Marvel filmlerini seviyor; annesi Hellen, İngiliz kraliyet ailesinin hayranı ve geç Galler Prensesi’nden sonra en küçük kızını seçti; YouTube’da çok sayıda Lewis Capaldi müzik videosu izliyor ve hafta sonları eğlenmek için sık sık bisikletini Kenya-Tanzanya sınırına doğru sürüyor.

Diana ve annesi Hellen Kenyatta Üniversitesi kampüsünde yürüyor [Louise Donovan/Al Jazeera]

Büyürken, üç ağabeyine yakındı. Beş kardeşin en küçüğü olan çocukluğu okul boyunca devam etti. Her zaman çok sayıda erkek arkadaşı vardı, ama bu üniversitede değişti. Taciz başladıktan sonra, etraflarında garip hissetmeye başladı. Takılmak isteseydi, kız arkadaşlarından birini arardı. Sadece onlarla birlikte güvende ya da daha güvenli hissettiğini söylüyor.
Eylül 2017’de KU’da tercih ettiği kurs için bir yer olduğunda, Diana oraya şehir dışındaki başka bir üniversiteden transfer oldu. Bu noktaya kadar, terim zaten başlamıştı.
“İlk günden itibaren derse girdim [the lecturer] yeni bir öğrenci olduğumu fark etmiş olmalıyım, “diye açıklıyor.” Bir keresinde öğrencilere ders notlarının daha fazla kopyasını almak istediğini söyledim. Bana ofisine gitmemi söyledi. Oraya vardığımda perdeleri kapattı, kapıyı kapattı ve … çok şey oldu. “
Acımasız tacizinden kaçınmak için farklı bir kursa geçtiğini söylüyor. Fakat öğretim üyesi devam etti. Kendini suçlamaya başladı ve benlik saygısı düştü. Depresyon başladığında ve zihinsel sağlığı kötüleştikçe, arkadaşlarıyla iletişimini kaybetmeye başladı.
“Ondan gerçekten korktum” diyor. “İnsanlar beni uyardı:” Bu adamla uğraşma, “dersi değiştirdikten sonra bile beni arayacaktı ve hala onunla tanışacaktım. Onun yanlış tarafına girmek istemedim Beni çok korkunç hissettirdi. “
Diana öğretim görevlisini – veya tacizi – üniversiteye bildirmedi. “Kanıtım yoktu” diyor. Şimdi üçüncü sınıf öğrencisi, telefon numarasını değiştirdi ve ondan kaçınmaya çalışıyor.
Çok fazla suçluluk var. En büyük korkularımdan biri yanlış anlaşılıyor … Taşlaşmıştım ve notlarımın etkilenmesini istemiyordum. Ben bir öğrenci lideriyim; Diğer öğrencilerin bana inanamayacağından endişelendim.
Diana

Eklemeden önce duraklıyor: “Çok fazla suçluluk var. En büyük korkularımdan biri yanlış anlaşılıyor. Birisi şöyle olabilir: ‘Neden bütün bunları yapıyordun?’ Taşlaşmıştım ve notlarımın etkilenmesini istemedim.Öğrencinin lideriyim; diğer öğrencilerin bana inanamayacağından endişelendim.Çok sesli bir insan olarak tanıyorlar ve burada kendi sorunlarımla mücadele ediyorum sessizce acı çekiyor. Başka seçeneğim yokmuş gibi hissettim. “
‘Bende güç var’
Bu yüzden birkaç ay öncesine kadar hiçbir şey yapmadı.
Diana, akıl sağlığıyla ilgili bir YouTube kanalı başlatmak için tavsiye istedi ve kampüsteki öğrenciler için bir destek kulübü işleten arkadaşını aradı. O gün arkadaşı KU öğrencilerinin #CampusMeToo hareketini nasıl tanıtacağı hakkında bir toplantı yapıyordu. “Daha önce hiç duymamıştım” diyor. “Ama hemen dahil olmak istediğimi biliyordum.”
Tüm bunlar başladıktan yaklaşık üç yıl sonra, Diana geçen Kasım ayında kampanya sırasında diğer öğrencilere hitap ederken güçlü durdu. Akranlarıyla yüzleşerek, onlara: “Başka hiçbir öğrencinin yaşadığımdan geçmesi gerekmiyor. Korkuyoruz ve durması gerekiyor.”
Kalabalık sessizliği “Nina Power!” Diye bağırdı. Bu ifade kabaca Svahili dilinde “Benim gücüm var” olarak çevrilir. Bu basit ama güçlü kelimeler, acil değişim talep eden yeni nesil genç Afrikalılar – erkekler ve kadınlar – için neredeyse bir arama kartı haline geldi.
Tezahüratlar patlak verirken Diana sessizce mikrofonu bir sonraki konuşmacıya geçirdi.

Diana #CampusMeToo kampanyası sırasında kampüste bir konuşma yapıyor [Gustavo Garcia Solares/Al Jazeera]

#CampusMeToo
“Hiç Ellen DeGeneres gösterisini izledin mi?” diye sordu. Kampanyanın başlamasından birkaç hafta sonra. Nairobi’nin Merkezi İş Bölgesi’ndeki bir kafede bulunuyoruz. Dışarıda, arabalar birbirlerine öfkeyle yutarlar. “Kenya’da böyle bir şey yapmak istiyorum.”
Diana düşük sesle konuşuyor ve çok akıllı. İster İngiliz siyaseti, ister Kenya’nın ekonomisi olsun, konuyla ilgili bilinçli bir görüşü var. Ama onu gerçekten ilgilendiren, bir sohbet şovu sahibi olma fikri. “İletişimde iyiyim. İnsanlarla konuştuğumda kendilerini cesaretlendiriyorlar” diyor.
Bu günlerde #CampusMeToo kampanyasıyla yoğun bir şekilde ilgileniyor. Yakın zamana kadar, aynı zamanda bir öğrenci lideriydi, ikinci haftasında KU’da yapmak için kaydolduğu bir şeydi. Rol, kurum ve öğrenciler arasında arabuluculuk yapmayı içerir.
“Öğrenciler bana gelmeye başladı” diyor. “Şöyle derlerdi: ‘Oh, bunun hakkında konuştuğunu duydum, belki yardım edebilirsin.”
Cinsel taciz büyük bir sorundur. ActionAid tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, tüm Kenyalı öğrencilerin yarısının ve yüksek öğrenim kurumlarındaki erkek öğrencilerin dörtte birinin cinsel tacize uğradığını ortaya koydu. Kenya Ulusal İstatistik Bürosu’ndan son rakamlar, Kenya’nın 515.000’e yakın üniversite öğrencisinin yaklaşık yüzde 40’ının 2018/2019 yılında kız olduğunu göstermektedir. Erkeklerin kadınlara oranı 10 yılda değişmese de, toplam öğrenci sayısı değişmiştir. 2008 / 2009’da, ülkede 125.000’den az üniversite öğrencisi vardı, bu da kampüste taciz sorununun büyüklüğü arttı.
KU’dan kıdemli bir öğretim görevlisi olan Leah Wanjama, telefonla “Sorun çok büyük ve ele alınması gerekiyor. “Ve bu sadece KU değil, Kenya’daki diğer birçok üniversitede de oluyor.”

Öğrenciler #CampusMeToo dilekçesini imzaladılar [Gustavo Garcia Solares/Al Jazeera]

Notlar için seks
Sorun kıtanın başka yerlerinde de vurgulanmıştır. Ekim 2019’da BBC belgeseli Sex for Grades, Nijerya ve Gana’daki üniversitelerde, öğretmenlerini cinsel olarak önermek veya notlarını korumak için önerdiği genç kadın ve erkeklerin belirli örneklerini yakalayan yaygın tacizler gösterdi.
21 yaşındaki Caesarine Mulobi, ActionAid Kenya’nın Batı Nairobi’deki ofisinin bahçesinde “Afrika’da sorunla mücadele etmek için çok şey var” diyor. Nairobi Üniversitesi’nin yeni mezunlarından biri, kendisini hiç yaşamamış olmasına rağmen, çok fazla taciz hikayesi duyduktan sonra dahil oldu.
“Uganda’da #CampusMeToo hareketi gördüm ve [as a result of the BBC documentary] Nijerya Senatosu, yüksek öğrenim kurumlarında cinsel taciz yasasını yeniden yürürlüğe koydu. Bu konu hakkında konuşmamızın tam zamanı. “
Yakın zamana kadar çok az kişi konuştu. Mulobi gözlerini güneşten koruyan “Sorun çok yaygın” diyor ama kanıt olmadan gerçekten zor. [the lecturers] gerçekten akıllılar: Size mesaj atmayacaklar, sadece sizi arayacaklar. “
Yardım etmek için sistemler var. Birçok üniversitede cinsiyete dayalı şiddet konularını ele almak için cinsiyet bölümleri ve cinsel taciz politikaları bulunmaktadır. Örneğin, KU’da, Cinsiyet Eşitliği ve Güçlendirme Merkezi, üniversiteyi etkileyen cinsiyet sorunları hakkında farkındalığı artırmakla görevlendirilir ve yeni öğrencilere, olayları nasıl bildirecekleri hakkında bilgi içeren bir kitapçık sunar.
Ama bu o kadar basit değil, diyor Mulobi. “Yasalarımız ve politikalarımız var, ama sorun uygulama. Birini rapor etseniz bile, uyarılırsınız ve hala üniversitede göreceksiniz. Ve sonra damgalama var: Ya insanlar bunu istediğinizi düşünürse ?”
‘Cesur’
Diana risklerin farkında. Yangın krakeri kesinliği ve huzursuzluğu arasında salınır. “Bunu yapmak istiyorum,” diyor birkaç kez “ama ben de endişeliyim.”
Diana’nın arkadaşlarından onu tek bir kelime ile anlatmaları istendiğinde, oybirliğiyle cevap verirler: Cesur.
Diana’nın en yakın arkadaşlarından biri olan Wambui *, “Hiçbir şey onun için çok korkutucu değil” diyor (gerçek hikayesinin bu hikayede kullanılmasını istemeyen).
Kenya’daki 20 üniversitede düzenlenen #CampusMeToo kampanyasını destekleyip konuşarak başkalarına yardım etme kararı bunun kanıtıdır.
KU’da 30’dan fazla öğrenci liderinden oluşan bir ekip kampüse geldi ve cinsel taciz konusunda olabildiğince fazla gürültü yaptı. Günler uzun ve süzülüyordu. Diana erken yükselirdi, başı genellikle gece yarısından sonra yastığa tekrar vururdu. “Her şeyi benden aldı” diyor. “Ama heyecan vericiydi.”

#CampusMeToo öğrenci lideri [Gustavo Garcia Solares/Al Jazeera]

Binlerce öğrenci küçük ahşap masalarına akın etti ve üniversitelere konuyu önceliklendirmek için çağrıda bulunan bir dilekçe imzaladı. Birçoğu takıldı, tartıştı, hayal kurdu, planladı ve planladı.
Kampanyaya katılan Kenya Dağı Üniversitesi Halk Sağlığı mezunu 29 yaşındaki Martin Omondi, “Kampüsteki etkinliklere alışkınız” diyor. “Ama bu farklı bir şeydi.” Kişisel olarak cinsel taciz yaşamamış, ancak öğrenci lideri olarak başkalarının olayları bildirmesine yardımcı olmuştur.
Aynı beyaz “Nina Power” tişörtü giymiş o ve Diana ziyaretçilere aynı şeyi söyledi: “Eğer taciz edildiysen, yalnız ağlama, birisi, ofis, takip edilecek bir kanal var,” diye açıklıyor Martin. .
Amaç farkındalığı artırmaktı, ama hepsi düzgün bir yelken değildi. Birçok öğrenci hevesle isimlerini imzalarken, bazıları kampanyaya karşı çıktı.
“Bir kez,” diyor Diana, “bu adam bana Nairobi Üniversitesi’nde geldi ve” Sana karşı imzalamak istiyorum “dedi. Bu şeylerin her zaman orantısız bir şekilde uçurulduğunu, kadın ve erkeklerin ifade özgürlüğünü inkar ettiğimizi söyledi. Bazı öğrenciler, öğretim görevlileriyle ilişkisi olan diğer kız öğrencileri kıskanç olduğumuzu düşündüler.
Başını sallıyor: “Anlamıyorum.”
Kurbanı suçlama
Kurbanı suçlamak da tekrar eden bir temaydı, diyor Diana. İnsanlar kız öğrencilerin uygun şekilde giyindiklerini veya nerede takıldıklarını bilmek istediler.
Martin için konuyu anlama eksikliği şok ediciydi. Birçoğu, cinsel tacizi neyin oluşturduğundan emin değildi, bunu nasıl bildireceklerini düşünelim.
Ekip tacizin tam olarak nasıl göründüğünü açıkladıktan sonra, birçok kişi de kurban olduklarını söyleyerek öne çıkmaya başladı.
Martin Omondi

“Onlara örnekler verdik: Eğer bir öğretim üyesi uzlaşmacı bir şekilde baştan çıkarırsa veya dokunursa ya da işaret karşılığında herhangi bir cinsel iyilik isterse, bu kırmızı bir bayraktır,” diyor.
“Takım tacizin tam olarak nasıl göründüğünü açıkladığında, birçok kişi de kurban olduklarını söyleyerek öne çıkmaya başladı. Tekrarlamaya devam ettik: ‘Korkmana gerek yok’.”
10.000’den fazla öğrenci, üniversitelere bu konuyu önceliklendirmek ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı gerçek değişimi gerçekleştirmek için çağrıda bulunan ulusal bir dilekçe imzaladı. Talepleri arasında cinsel tacize ilişkin zorunlu teşvik oturumları, üniversite personeli için yıllık eğitim oturumları ve haksız veya eksik not aldıklarında yaklaşabilecekleri bir soruşturma komitesi atanması bulunmaktadır. Kampanya sonunda düzenlenen törenle, geçen yıl Aralık ayında Eğitim Bakanlığı ile Kamu Hizmeti, Gençlik ve Cinsiyet Bakanlığı temsilcilerine dilekçe verildi.

Bir grup öğrenci protesto ediyor [Gustavo Garcia Solares/Al Jazeera]

Gençlik ve Cinsiyet Bakanlığı kabine sekreteri Margaret Kobia, yaptığı açıklamada, “Bu kurumlarımızda kök salmış cinsel taciz menfaatlerine zamanında yapılan bir müdahaledir” dedi. “Sessizliği kırmak için sesimizi yükselttiğimiz için mutluyum.”
ActionAid kampanya yöneticisi Mathias Kure, bakanlık kampanya tarafından yapılan beş talebi “güçlü bir şekilde” desteklerken, bunların uygulanıp uygulanmayacağına dair hiçbir bilgi olmadığını söyledi. Organizasyon, hem hükümet hem de üniversite yetkilileri ile takip görüşmeleri yürütüyor.
Yine de, bazı kurumlar dikkat etmeye başladı. Nairobi Üniversitesi, ActionAid’e “bu adaletsizliği 2020’nin başından itibaren sona erdirmek için çalışmak istediklerini” söyledi, Kenya Teknik Üniversitesi’nin şansölyesi de konuyu sona erdirmeyi taahhüt edeceğini doğruladı.
Ancak öğrenciler sonuç istiyorlar. Diana sonsuza dek taciz ettiği iddialarından kaçınamayacağından endişe ediyor. “Biraz korkuyorum” diyor. “Bunun nasıl gideceğini bilmiyorum.”
Hiçbir şey değişmezse, hem Martin hem de Diana taktiği değiştirmekten bahseder: İsimleri çağırmak, kanıt kaydetmek için videoları kullanmak ve pankartlarla protesto etmek.
Şu anda Diana bir ara veriyor. Tüm bunları unutmayı tercih ettiği izlenimini edinirsiniz, ancak içindeki bir şey onu ileriye iter.
“Yapılması gereken daha çok şey var,” diyor kararlı bir şekilde. “Ve ben hazırım.”
Moraa Obiria tarafından ek raporlama. Bu hikaye Al Jazeera, The Fuller International Reporting Projesi ve Kenya’nın The Daily Nation adlı işbirliğiydi.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Kenya üniversitelerinde cinsel tacizle mücadele hareketi | İnsan hakları Ulusal Haber