Kamu İstihdam HaberleriSon Eklenen

Köylere ve Jandarma Kontrol Bölgelerine Yeni Bekçi Alım ilanları Kamu İşçi Ve Memur Alım İlanları


Bekçilerin jandarma kontrolü alanı ve köylerde görev yapmalarının önü açılıyor.

Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili günün şartlarına uygun yeni bir kanun hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı bir toplantı yapıldı. Sayıları 30 bini bulan bekçilerle ile ilgili kanun 1966 tarihli olduğu için, hem kanunun dili hem de uygulanması konusunda sıkıntıların yaşanması sebebiyle yeni bir çerçeve kanun çıkarılması gündeme geldi. Bu toplantıda 54 yıllık kanun masaya yatırıldı, değiştirilmesi gereken maddeler belirlendi ve kanunun günümüz şartlarına uygun hale getirilme kararı alındı.

Yeni kanunda bekçilerin yetkilerini kullanırken ‘keyfi uygulamaların’ ortaya çıkmaması için, özellikle araç durdurma ve kimlik kontrolü konusunda bekçilere ‘makul sebep’ şartı getiriliyor. Mevcut kanunda bekçilerin belli şartlar gerçekleştiğinde vatandaştan kimlik sorma ve aracını durdurma yetkisi bulunuyor. Ancak aracında arama yapamıyor.

Ayrıca vatandaş istemezse kimliğine zorla bakma yetkisi bulunmuyor. Bekçi bu durumda polis çağırıyor. Yeni yapılacak kanunda, kimlik kontrolü gibi uygulamaların ‘makul sebep’ olmadan yapılamayacağı hükme bağlanıyor.

Çarşı ve mahalle bekçileri, şüphelendikleri kişilerle ilgili makul sebep şartıyla arama ve araç kontrolü yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından bekçi eğitimi yapılacak. Bekçiler tıpkı polisler gibi psikolojik eğitim alacak, ayrıca insan hakları eğitimi verilecek. Yeni kanun ile bekçilik ile ilgili yaş, fiziki yeterlilik gibi kriterler ise yönetmelikle belirlenecek.

Mevcut kanuna göre çarşı ve mahalle bekçileri il ve ilçelerde görevlendiriliyor. Düzenleme metnine jandarmanın sorumlu olduğu köylerde bekçi görevlendirilmesinin önünü açacak bir hüküm konuldu.

2020 Bekçi Alımlarını Kaçırmamak için bizi takip ediniz!

Web Sitemizde Yayımlanan ilanlar alıntı olup kaynağımız google arama motorudur. ilan başvurularına ilgili ilanı veren kurumun sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Kamu İş İlanları
Memur Alım İlanları