Haberler

Malezyalı Necef, şahitleri 1MDB bağlantılı graft davasında durduracak Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Kuala Lumpur, Malezya – Eski Malezya Başbakanı Najib Razak, devletin skandalıyla ilgili birkaç davadan biriyle mücadele ederken, Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi önünde beklenmedik bir görünüşte tanıklık edecek 42 milyon ringgiti (10 milyon dolar) almakla suçlandığı 1MDB fonunu.
Necef’in savunma ifadesini sunması ve ardından savcılar tarafından sorgulanması bekleniyor – onu, yolsuzluk davasında kendi adına ifade veren ilk eski Malezya lideri olma şüphesiyle onurlandırdı.
Daha:

Sosyal medyada Najib, “adımı mahkemede silme şansını” dört gözle beklediğini söyledi. Daha önce savunma avukatı Muhammad Shafee Abdullah, halkın yeminli bir tanıklık bekleyebileceğini söyledi.
Ancak raporlar, Necef’in son dakikada fikrini değiştirebileceğini ve dokunmamış bir ifade vermeyi ya da sessiz kalma hakkını kullanabileceğini söyledi. Her iki durumda da, savcılar onu çapraz inceleme fırsatı bulamayacaklar.
Desteklerini göstermek için yaklaşık 40 kişi Najib’in gelişinden önce mahkemedeydi.
Bunların arasında, ilk defa duruşmaya katılan 60 yaşındaki Hajjah Radiah vardı.
Hac, “Ben uzun zamandır Najib’in destekçisi oldum.” Dedi. “Malezya halkı için çok şey yaptı.”

Najib Razak’ın yargılanması siyasi bir satıcı mı?

Salı günkü dava, ABD Adalet Bakanlığı’nın iddia ettiği tartışmalı devlet fonu olan 1MDB birimi olan SRC International’a odaklandı, Najib’in başbakanlık döneminde 4,5 milyar dolarlık hükümet parası tahliye edildi. Malezya’daki savcılar, Najib’in kişisel banka hesaplarına tahmini 10 milyon dolarlık SRC fonu verildiğini söylüyor.
Najib, yargılama Nisan ayında başladığında SRC ‘ye bağlı yedi suçlamanın tümüne suçlamadığını ileri sürdü. Ağustos ayına kadar sürecek olan yasal işlemleri siyasi cadı avı olarak kınadı.
11 Kasım’da mahkeme, Najib’e savunmasında, dava üzerinde “muazzam ve genel bir etkisi” olduğunu söyleyerek davada belirtilen suçlamalara girmesini emretti.
Hakim, Najib ‘in maliye bakanlığı portföyünü düzenledi ve ona SRC’ den gelen paranın nereye gideceği emrini vermesi için “önemli güç” verdi.
Mahkeme kararının açıklanmasından sonra, Shafee, Najib’in “şok” olduğunu, çünkü suçlamalardan vazgeçilmeyi beklediğini söyledi.
Davaya mahkum edilmesi durumunda, eski başbakan 15 ila 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.
Şimdiye kadar, Najib üç ayrı dava ile karşı karşıya kaldı.
İkinci ve en büyük dava, doğrudan 1MDB’den 550 milyon doları içeren 21 kara para aklama dahil olmak üzere çeşitli suçlamaları içerirken, 18 Kasım’da başlayan üçüncü dava, iktidarın kötüye kullanılması iddiasıyla ve 1MDB’deki bir denetim raporunun örtülmesiyle ilgilidir. İki deneme daha bekleniyor.
Davalar devam ederken, Necib kefalet konusunda serbest kaldı ve seçmenlerini eski akıl hocası Başbakan Mahathir Mohamad ve kendisini geçen yıl Mayıs ayında iktidardan çıkartan koalisyonunun politikalarını açıkça eleştiren bir meclis üyesi olarak temsil etmeye devam ediyor.
Halk öfkesi, başbakanın seçim yenilgisine yol açtığını ve 1981 – 2003 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunan Mahathir’in iadesini sağladığı için, Necip’in 10 yıl boyunca süren yolsuzluğunu iddia etti.
Manar Al Adam tarafından ek raporlama


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/malezyali-necef-sahitleri-1mdb-baglantili-graft-davasinda-durduracak-haber-ulusal-haber/