Haberler

Malta parlamentosu Başbakan’ın görevden alınmasını talep eden göstericilerle çevrili Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Binlerce protestocu Valetta’daki Malta parlamento binasını kuşattı ve başbakanın derhal istifa etmesini istedi.
Pazar günü Başbakan Joseph Muscat, 2017 yılında araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın öldürülmesinden ötürü artan öfkeyle istifa edeceğini açıkladı.
Daha:

Protestocular Muskat’ın şimdi görevden ayrılmasını istiyor ve 4.000’e kadar gösterici Pazartesi akşamı parlamentoyu sardı.
Soruşturma, cinayetin suçlamasıyla suçlanan hükümet bakanları ve üst düzey yetkililerle ilişkileri olduğu iddia edilen önde gelen bir işadamı olan Yorgen Fenech’i gördü. 38 yaşındaki çocuk, buna ve diğer suçlamalara karşı suçu reddetti.
Başbakan genelkurmay başkanı ve diğer önde gelen siyasi isimler, polis tarafından Caruana Galizia cinayetindeki suçluluğun karmaşıklığı konusunda da sorgulandı.

İç Hikaye: Malta Başbakanı’nın istifası yolsuzluk yüzünden öfkelenecek mi? [25:16]

Malta başkentinden Al El Cezire’nin Neave Barker’ı, Muscat’ın Ocak ayında istifa etme taahhüdünün daha fazla gerginliği yakaladığını söyledi.
Barker, “Burada bazı olağanüstü sahneler var” dedi. “Binayı çevreleyen çok büyük bir kalabalık var. Neden? Hükümet bakanları burada sıkışıp kaldılar – başbakanın kendisinin kaçmış olabileceğini duyduğumuza rağmen.”
Caruana Galizia’nın oğlu Andrew, Al Jazeera’ya bunun ülke için gerçek bir dönüm noktası olacağını umduğunu söyledi.
“İki yıl önce, annemin suikastinin, insanların bu ülkede organize suçun işlediğini anlamaları için yeterli olacağını umduk” dedi. “Ama bu yeterli değildi – ve propaganda gücü ve insanların kafasında nasıl kuşku duyduğunu, içgüdüsel olarak annemin bu ülkede hükümette çok güçlü biri tarafından öldürüldüğünü bilen, ama ikisinin de kim olduğu yıllar karıştı ve bunun düşük düzey suçlu olduğuna inanmaya yönlendirildi.
“Şimdi gerçeği biliyoruz, hükümetin kendisinin annemin suikastına karıştığını” dedi.
Pazartesi günü erken saatlerde Muscat, hükümetinin cinayet soruşturmasını ele aldığını savundu ve Malta’yı sersemleten bir dava üzerine yapılan protesto günlerinden sonra ulusal birlik çağrısında bulundu.
Muhalefet milletvekilleri protesto etmek için mecliste yürüdüler ve odadan çıktıklarında hükümet tezgahlarında sahte para demeti fırlattılar. Binanın dışında, yüzlerce protestocu “Mafya, mafya” sloganı attı.
Şimdi gerçeği biliyoruz, hükümetin kendisinin annemin suikastına karıştığı
Andrew Caruana Galizia

Yarı boş bir eve konuşan Muscat, Malta’nın şimdiye kadarki en büyük olduğunu söylediği soruşturmayı haklı çıkardığı zamanlarda şakalaşırken rahat görünüyordu.
“Dava, Malta kurumlarının çalıştığını ve herkesin yasa önünde eşit olduğunu gösterdi” dedi.
Mahkeme yaptığı açıklamada, Fenech cinayet komploları ve Muscat’ın eski genelkurmay başkanı Keith Schembri ve eski Turizm Bakanı Konrad Mizzi’nin katıldığı yolsuzluk iddiasıyla ilgili bilgilerin açığa çıkarılması karşılığında cinayetin beyni olduğunu ve yasal dokunulmazlık istediğini reddetti.
Hükümet, affedilme teklifini reddetti.

Schembri ve Mizzi, geçen hafta istifa ettiler ve yanlış yapılmasını reddettiler. Schembri, ücretsiz olarak serbest bırakılmadan önce istifasını takiben polis tarafından iki gün boyunca sorgulandı.
Her iki adam da iş anlaşmalarıyla ilgili yaptığı iddialar yüzünden Caruana Galizia’ya dava açmak için dava açmıştı. Önde gelen bir araştırmacı gazeteci olarak, süper varlıklıların para ve gücü vergi makamlarından ve diğerlerinden gizleme çabalarını ayrıntılandıran küresel bir soruşturma olan “Panama Kağıtları” nı yayınlayan ekibin bir parçasıydı.
“Bir kadın WikiLeaks” olarak tanımlanan üç kişinin annesi, Ekim 2017’de evinin yakınındaki bir arabada düzenlenen bombalamada hayatını kaybetti.
Polis kaynaklarına göre, Muscat’ın eski genelkurmay başkanı Schembri’nin öldürme olayının arkasındaki “gerçek beyni” olduğunu iddia etti.
Schembri geçen hafta tutuklandı, ancak iki gün sonra salıverildi.
      
            KAYNAK:
            El Cezire ve haber ajansları
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/malta-parlamentosu-basbakanin-gorevden-alinmasini-talep-eden-gostericilerle-cevrili-malta-haberleri-ulusal-haber/