Haberler

Michael Bloomberg: O kim ve meselelerde nerede duruyor? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


ABD başkanlığı satın almak mümkün mü? Amerikalılar yakında New York’un milyarder eski belediye başkanı Michael Bloomberg sayesinde öğrenecekler.
Eşsiz, Bloomberg’in Demokratik cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifini tanımlamanın tek yolu. Şubat ayının sonlarına doğru, Kasım genel seçimlerinde Başkan Donald Trump’ı yenebilecek tek aday olarak kendini televizyon ve dijital reklamcılıkta tahmin ettiği 60 milyon dolardan fazla olduğu tahmin edilen kişisel servetinin 500 milyon dolarından fazlasını harcadı.
Washington DC’deki Brookings Enstitüsü’nün yönetişim çalışmaları programının başkan yardımcısı ve direktörü Darrell West, “Başkanlık seçimleriyle ilgili en dikkat çekici şey harcadığı olağanüstü para miktarıdır.” Dedi.
“Geçmişte herhangi bir adaydan bu tür harcamaları hiç görmedik. Herkes merak ediyor, bir seçim satın almak mümkün mü? Bütün bu para ne anlama geliyor?”
Ancak Batı, El Cezire’ye reklamların tek başına insanların nasıl oy kullanacağına karar vermeyeceğini söyledi. “Ayrıca tartışma performanslarını izliyorlar ve haber medyası hikayelerini okuyorlar ve fakirleriyle [debate] performans… şu anda, reklamcılıktan elde etmeye çalıştığı faydadan daha önemli. ”
Bloomberg’in kampanyası, reklamının ardından Ocak ayında alev aldı. Ancak destek, diğer Demokratlarla yapılan bir tartışmada ilk ortaya çıkmasından sonra krater oldu. Performansı, hafifçe söylemek gerekirse, vahşi idi. “İkna edici bir performans” dediler. Bir “çöküş”. “Çok kötü bir gece”.

Demokratik başkan adayları, eski New York Belediye Başkanı Mike Bloomberg sol, Senatör Elizabeth Warren’ın dinlediğini ve Las Vegas’taki Demokratik başkanlık birincil tartışması sırasında konuştuğunu söyledi. [John Locher/AP Photo]

‘Pragmatik problem çözücü’
Ne olursa olsun, Bloomberg son anketlerde tartışmanın ardından bile zirvede kaldı.
Kasım ayı sonlarında cumhurbaşkanlığı yarışına giren ve ilk ilkeleri atlayan 78 yaşındaki, iş adamı olarak rekorunu kırdı ve Donald Trump’ı kampanyanın merkezi olarak yenmek için kararlılıkla karar verdi. “Donald Trump’ı yenebilecek tek bir Demokrat var” diyor web sitesinde.
Milyarlarca dolar veren Bloomberg’in hayırsever tarafı, bu bildirilerin ortaya çıktığı şerefiyeyi iyi değerlendirdi ve belediye başkanları, temsilciler ve eyalet valilerinden birkaç onay aldı ve bir avuç ünlü oldu.
West, “Bazı Demokratların onun hakkında sevdiği şey, pragmatik bir problem çözücü olmasıdır, bu yüzden Bernie Sanders’ın olduğu kadar ideolojik değil, belediye başkanı olarak sorunları çözmeye çalıştı ve güçlü bir lider olarak kabul edildi,” dedi. .
Eleştirmenler belediye başkanı olarak kaydının – ve orada “kırılan pencereler” polisliği ve kamu sektörüne yapılan kesintiler de dahil olmak üzere savunduğu politikaların Demokrat Parti değerlerine karşı çıktığı konusunda endişelerini dile getirdi.
On yıllardır süren kariyeri hakkında düzenli olarak cinsiyetçi ve kadın düşmanı yorumlar yaptığı iddiaları, adaylığı ve Demokratik üssü kendi tarafına getirme yeteneği hakkında da ciddi sorular yöneltti.
West, “Sorunları artık ırk ve cinsiyete bağlı.” Dedi.

Değişen taraflar
Bloomberg Boston’un dışında büyüdü. Babası bir muhasebeciydi ve öldükten sonra annesi, sekreter olarak çalıştı, Bloomberg kampanya web sitesinde diyor. John Hopkins Üniversitesi’nden lisans ve daha sonra Harvard Business School’dan MBA derecesi aldı.
1981’de Wall Street yatırım firması Salomon Brothers tarafından işten çıkarıldıktan sonra kendi şirketini kurdu, o andan itibaren “hayatının geri kalanını tanımlayacağını” söyledi. Yakın zamanda yapılan bir tahmine göre, Bloomberg News’in ana şirketi Bloomberg LP’nin değeri 60 milyar dolar kadar olabilir. Forbes, geçtiğimiz yıl Bloomberg’in kendi net değerinin 61.9 milyar dolar olduğuna inanıyordu.
Bloomberg 2002 yılında New York belediye başkanı seçildi ve iki kez yeniden seçildi ve 2013 yılına kadar on yıldan fazla bir süredir görev aldı. 2001 yılında açılış belediye başkanlığı kampanyasını başlatmak için Cumhuriyetçi Parti’ye katıldı ve 2004 yılında görevdeki Cumhuriyetçi Cumhurbaşkanı George’u onayladı. W Bush. Üç yıl sonra, bağımsız olmak için GOP’tan ayrıldı.
Haziran 2018’de Bloomberg iki taraflılığı savunmak için yazdı ve Cumhuriyetçiler “sorumlu bir şekilde yönetebileceklerini kanıtlayamadıklarını” gösteremedikleri için ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalıştıklarından Demokratları destekleyeceklerini söyledi.
Ekim 2018’de cumhurbaşkanlığı koşusunu tartarken resmi olarak Demokrat olarak kaydoldu. Bloomberg bir Instagram yazısında, “Bugün, Demokrat olarak yeniden kaydoldum – hayatımın çoğuna üye oldum – çünkü çekleri sağlamak ve ülkemizin bu kadar kötü ihtiyaçlarını dengelemek için Demokratlara ihtiyacımız var.”
Politika konumları
Bloomberg, Trump yönetiminin zengin Amerikalılar için vergi indirimlerini geri çevirmeye ve yılda beş milyon dolardan fazla kazanan vergi mükelleflerine yüzde 5 ek vergi koymaya söz verdi.
Ocak ayında, “All-In Economy” planının geniş çaplı çalışmalarını yayınlayarak, istihdam eğitimi programlarını desteklemeyi ve istihdam yaratmayı vaat etti. “Nasıl iş yaratacağımı ve iş kurmayı biliyorum, TV şovunda iş lideri oynadığım için değil.” gerçek hayatta bir tane. “
Ayrıca silah kontrolü ve göç reformu konusundaki rekorunun yanı sıra ulaşım, ev ısıtma ve enerji üretiminde temiz enerji kaynaklarına geçiş ve Paris Anlaşmasına yeniden katılma vaadini içeren iklim değişikliği ile mücadele planını da yaptı.
Ancak Bloomberg son olarak Biyolojik Çeşitlilik Merkezi Eylem Fonu’nun başkanlık puan kartını bitirdi. Grubun iklim direktörü Kassie Siegel yaptığı açıklamada, “Bloomberg’in iklim planı neredeyse hiç cesur icra eylemi, sera kirliliğini azaltmak için kesin hedefler veya acil durumla yüzleşmek için harcama yapmayı içermiyor.” Dedi.

Microsoft Corp kurucu ortağı Bill Gates, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg New York’taki bir basın toplantısında otururken konuşuyor [File: Shannon Stapleton/Reuters]

Dur-ve-frisk
Bloomberg, Afrikalı Amerikalıların ve diğer renkteki insanların orantısız bir şekilde New York polisi tarafından nedensiz olarak durdurulduğu ve sorgulandığı bir polis programını denetleme eleştirisiyle karşılaşmaya devam ediyor.
Sivil özgürlükler savunuculuk grubu olan New York Sivil Özgürlükler Birliği, 2011 yılında dur-kalk ve yükseklikte ve Bloomberg’in belediye başkanlığı görevinde 685.000’den fazla insanın durdurulduğunu tespit etti. Grup, durdurulanların yüzde elli üçünün siyah, yüzde 34’ünün Latinx olduğunu söyledi.
Kasım ayında Brooklyn’deki siyah bir kilisede yaptığı konuşmada dur ve oynattığı için özür diledi. Associated Press haber ajansına göre Bloomberg, “Tarihi değiştiremem,” dedi. “Ancak, bugün, o zaman yanıldığımı fark ettiğimi bilmeni istiyorum.”
Adalet Araştırmaları Merkezi’nin kurucusu ve Teksas Güney Üniversitesi’nde adalet yönetimi profesörü Howard Henderson, birçok insanın özürünün yetersiz olduğunu düşündüğünü söyledi. Politika “binlerce siyah ve kahverengi vatandaşı kurban etti”, dedi Henderson ve “tüm toplulukları etkiledi”.
Henderson, El Jazeera’ya verdiği demeçte, “Sadece özür dilemesi onun için yeterli olmayacak. Bu politikaların yol açtığı zararları onaracak bir plan hazırlaması gerekiyor.” Dedi.
Ceza adalet reformu ayrıca yoksulluk, uygun fiyatlı barınma ve sağlık hizmetlerine de değindi, Henderson ve Demokrat adayın da bu sorunları ele alması gerekecek. Bloomberg’in davasında, seçmenlere işçi sınıfı ve kırsal Amerikalıları anlayabileceğini de göstermesi gerekecek.
Henderson, “Soru şu, kırsal Amerika’yı anlıyor mu?… Onu bu popülasyondan haberdar edebilecek danışmanları var mı, çünkü pek çok Amerikalı bu alanlarda yaşıyor ve duyulmak istiyorlar” dedi.
Diyerek şöyle devam etti: “Yoksullukla başa çıkabiliyor olmalı ve bazen bu onun bakış açısından zor.”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Michael Bloomberg: O kim ve meselelerde nerede duruyor? | ABD Haberleri Ulusal Haber