Haberler

‘Mutlak kaos’: Coronavirüs Çin’deki sağlık bakımının zayıf yönlerini ortaya koyuyor Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Chengdu, Çin – 20 Ocak’ta Fubin’in babası öksürmeye ve ateş etmeye başladı. Wuhan sakinleri olarak, haftalar önce orta Çin kentinde ortaya çıkan ölümcül yeni bir koronavirüsü biliyorlardı, ancak evde kalmaya ve semptomların azalmasını umuyorlardı.
Dört gün sonra, babasının vücut ısısı 40 dereceye yükseldiğinde, Fubin onu hastaneye koşturdu.
Birlikte Wuhan Birliği Hastanesine gittiler, ancak resepsiyonda geri çevrildiler. Onlara, hükümetin ateş hastaları için belirlediği yedi hastaneden birine gitmeleri gerektiği söylendi.
İki adam belirlenen tesislerden biri olan Wuhan Kızılhaç Hastanesine gittiler ve kontrol edilmeyi bekleyen insanların hattının, soğukta ve yağmurda saatlerce dışarıda beklemek zorunda kalacaklarını gördüler. Şanslarını başka bir yerde denemeye karar verdiler.
İkinci ve üçüncü hastaneler doluydu. Babasının Wuhan No 5 Hastanesine kabul edilmesi iki gün sürdü ve o da şanslılardan biri.

Coronavirus: Wuhan’da kilit altında yaşam

Binlerce, on binlerce olmasa da, şimdi 100’den fazla insanı Wuhan’ın hastanelerine koşan yeni koronavirüsü yakalamış olabileceğinden korkan ateş hastası olduğu için, salgın Çin’in sağlık sistemini ülke olduğundan beri görülmeyen bir ölçekte test ediyor 17 yıl önce Şiddetli Akut Solunum Sendromu veya SARS tarafından vuruldu.
Wuhan’da çalışan ve ismini açıklamamayı tercih eden bir hemşire, “Hükümetin verdiği yanıt tam bir kaos oldu.” Dedi. “Mevcut sağlık sistemi böyle bir durum için tamamen hazır değildi.”
Hemşire, belirlenen hastanelerden birinde çalışıyor ve zaten yaklaşık 10.000 kişiye bulaşmış bir virüsün kurbanlarını tedavi ediyor.
“Hükümet ve hastanelerin SARS salgınından bir şeyler öğrendiğini ve kendimizi böyle bir acil duruma hazırladığını düşünürdünüz,” dedi kızgınlıkla telefonda. “Ama hayır – hiçbir şey öğrenmediler.”

Çoğu Çinli hasta olduklarında doğrudan hastaneye gider ve tedavi için büyük kuyruklara yol açar [cnsphoto via Reuters]

İlk savunma hattı
Sadece Wuhan ve Hubei eyaletinde değil, ötesinde tıbbi malzeme için acil çağrılar yapıldı. Hükümet, fabrikalar geleneksel olarak kapandığında Ay Yeni Yılı tatilini maskeler, gözlükler ve diğer önemli malzemelerin sıkıntısı nedeniyle suçladı ve festival sezonunda üretimi artırmanın zor olduğunu söyledi.
SARS salgınından kısa bir süre sonra Çin hükümeti, herhangi bir halk sağlığı acil durumunda yeterli tedariki sağlaması gereken bir tıbbi malzeme rezerv sistemi kurdu ve güncelledi.
Ancak, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne sunulan raporlar, bazı hastanelerdeki rezervlerin sürdürülmediğini göstermektedir.
Guiyang eyaletinin acil tıbbi malzeme rezervini detaylandıran 2019 tarihli bir makalede, il CDC’si, bir halk sağlığı acil durumunda ihtiyaç duyulan 11 maddeden sadece beş maddenin yerel düzeyde tamamen stoklandığını söyledi.
Sichuan’ın eyalet CDC’sinden bir subay, anonimlik koşulu üzerine Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, “Harcama bütçemizde öncelikler var ve hiçbirimiz böyle bir acil durum bekleyemezdik.” Diyerek şöyle devam etti: “Bu yüzden bazen tedarik rezervinin ideal olmayabileceğine inanıyorum.”
Fubin gibi sıradan hastalar için, sadece tıbbi malzeme eksikliği değildir.
Çin’de, uygun şekilde eğitilmiş pratisyen hekimlerin eksikliği, ilk savunma hattının genellikle mevcut olmadığı anlamına gelir. Bulması genellikle zor olan kliniklere ve GP’lere güven eksikliği vardır ve insanlar tıbbi bakıma ihtiyaç duydukları anda doğrudan hastaneye gitmeyi tercih ederler.
Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da bu, salgının ilk günlerinde insanlar tedavi görmeyi umarak hastanelerin önünde sıralanırken bir hasta seli anlamına geliyordu.

Çin, koronavirüsün bir sonucu olarak hastalardaki artışla başa çıkmak için yeni saha hastaneleri inşa ediyor. İlk 1000 yataklı hastanenin 3 Şubat’a kadar tamamlanması bekleniyor [Yuan Zheng/EPA]

Sağlıkta eşitsizlik
İnsanların çoğu, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen en yüksek kategori III. Seviye A hastaneleri olarak da bilinen sınırlı sayıda tanınmış hastaneye koştu.
III. Sınıf Seviye A hastaneleri en kalifiye tıbbi personeli ve modern ekipmanı kendine çekmiştir ve tanınmış kaynak konsantrasyonu bu hastaneler üzerinde büyük baskı yaratmıştır.
“Tabii ki, sadece III. Seviye A seviye hastaneye giderdim,” dedi Fubin. Diyerek şöyle devam etti: “Diğer hastanelerin hastalıkları doğru şekilde tedavi edebilecek kadar iyi doktorları olduğundan şüpheliyim.”
Birçok uzman, bu tıbbi tesislere ani bir acelenin yaygın çapraz enfeksiyona katkıda bulunmuş olabileceğini söyledi.
Yetkililer şimdi beklenen binlerce vakayı karşılamak için iki geçici hastane daha kuruyorlar.
Wuhan Belediye Parti Sekreteri bir basın toplantısında “Birçok hastanın başkalarına göre en iyi hastaneleri seçtiğini biliyoruz.” Dedi. “Ama şimdi daha fazla insanın tedavi edilebilmesi için zihniyeti değiştirmeye çalışıyoruz.”
Ancak bu daha büyük bir soruna işaret etmiyor: Çin’deki tıbbi kaynakların eşit olmayan dağılımı.
Bir bölgede bulunan tıbbi bakım düzeyi, bir eyaletin gelişme düzeyi ile neredeyse doğrudan ilişkilidir.
Hubei eyaletinde, Wuhan’da, eyaletin 50 milyondan fazla insanının 11 milyonuna ev sahipliği yapan 88 Derece III Seviye A hastanesinden 44’ü bulunmaktadır. Genel olarak Çin’de, en iyi hastanelerin çoğu daha gelişmiş ve daha zengin doğu kıyı kentlerinde bulunur.
Bu eşitsizlik aynı zamanda farklı yerlerde sağlık personeli sağlanmasına da uzanmaktadır.
Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, başkent ve yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı Pekin’de 100.000 kayıtlı doktor bulunurken, 80 milyondan fazla nüfusa sahip batı eyaleti Sichuan’da 200.000 kişi var.
Bu, başkentte 1.000 kişi başına 4.63 doktor varken Sichuan’da 1.000 kişi başına sadece 2.46 kişi olduğu anlamına geliyor.

Wuhan’daki Wuhan Birliği Hastanesinde bir doktor. Çin, koronavirüsün neden olduğu taleple başa çıkmak için Wuhan’a yaklaşık 6.000 ekstra sağlık çalışanı yerleştirdi [Xiao Yijiu/Xinhua via AP Photo]

Hubei eyaletinin çoğunluğu Wuhan’da bulunan sadece 150.000 doktoru var.
Şu anda cephede savaşan sınırlı sayıda sağlık görevlisi üzerindeki baskıyı hafifletmek için, Çin’in dört bir yanından 6.000’e yakın doktor ve hemşire, salgının kontrol altına alınması umuduyla Wuhan ve diğer çevre şehirlere paraşütle geçirildi.
‘Daha çok çalış’
Ancak doktorların eksikliği Wuhan’a özgü değil: Çin, özellikle yoğun bakımda çalışanlar yeterli değil.
Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in her 10.000 kişi için 17 doktoru olduğunu ve Küba’daki 10.000 kişi başına dünyanın en iyi 82’sinin gerisinde olduğunu söylüyor. Ve ülke son on yılda sağlık göstergelerini iyileştirme konusunda ilerleme kaydetmiş olsa da, çok azı doktor olmak için çok teşvik görüyor.
Chengdu Huaxi Hastanesi’nden bir cerrah olan Zhou, tam adlarını paylaşın.
Zhou, “Bu salgın sağlık sistemimizde daha önce ele alınması gereken bazı önemli sorunları ortaya çıkardı.” “Bu sorunların yakında çözüleceğine inanıyorum.”
Wuhan’da üç günlük tedavi gören Fubin’in babası iyileşiyor.
Oğlu rahatlamış.
“Babamın tedavi olamayacağı konusunda korktuğumu söylemezsem yalan söylerdim.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “İyileştiğine sevindim, ancak hala tedavi göremeyen çok insan var ve hükümet sorunu çözmek için gerçekten daha fazla çalışmalı.”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/mutlak-kaos-coronavirus-cindeki-saglik-bakiminin-zayif-yonlerini-ortaya-koyuyor-cin-haberleri-ulusal-haber/