Haberler

NATO liderleri Londra’ya indiler Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


NATO liderleri, mücadele eden futbol kulübü ile dünya yöneticilerinin uluslararası zirvelerine ev sahipliği yapmaktan daha iyi bilinen kuzeybatı bir Londra banliyösünde toplanıyor.
ABD Başkanı Donald Trump Atlantik’te uçarken – Birleşik Krallık’taki önemli bir genel seçimden sadece 10 gün önce – Avrupa müttefiklerini savunma harcamalarını artırmaya ikna etmişti, tweet attı: “Göreve başladığımdan beri NATO müttefikleri sayıları DOUBLED’ten daha fazla borç. “
Watford’daki zirveye katılan NATO’nun lider liderleri, geçen yılın gündemini talepleriyle raydan çıkaran Trump’ın müttefiklerinin askeri yatırımlarını nasıl artırdıklarından memnun olduğu görülüyor.
Daha:

Ancak İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Trump’ın varlığının İngiliz seçim kampanyasının kapanış aşamalarında kendisine zarar vereceği konusunda hala gergin olacak.
Brexit’i zorlayan öncül, önümüzdeki haftaki oylamadan önce yapılan anketlerde en sevdiğim kişi, ancak muhalefetteki İşçi lideri Jeremy Corbyn, Trump’a yakınlığı nedeniyle kendisine saldırdı.
Özellikle, İşçi kampanyacıları, Johnson’ın ABD’deki ilaç şirketlerine bir ABD ticaret anlaşması karşılığında Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetine daha karlı erişim sağlamaya hazır olduğu konusunda uyardılar. Johnson bunu reddediyor.

Trump daha önce başbakanı popülist sağcı ve Brexit Partisi lideri Nigel Farage ile bir ittifak kurmaya çağırdı – Corbyn’in İngiltere’yi “kötü yerlere” götüreceğini söyledi.
Johnson, geçen hafta İngiltere ve ABD gibi “yakın dostlar ve müttefikler” in birbirlerinin seçimlerine katılmaması gerektiğini söyledi.
Air Force One, Londra dışındaki Stansted Havaalanına indi ve cumhurbaşkanı ve karısı First Lady Melania Trump, ABD Büyükelçiliğine ev sahipliği yapan Londra Hayvanat Bahçesi yakınında görkemli bir konut olan Winfield House’a bir otomobil vagonu açtı.
ABD liderinin ana zirvenin yanında iki gün boyunca bir dizi ikili toplantı yapması gerekiyor ve Salı günü Buckingham Sarayı’ndaki Kraliçe Elizabeth ile birlikte yemek yiyecek.
Başbakan, NATO’nun 70. yıldönümünü kutlayan toplantıya ev sahipliği yapmak için kampanyadan kopacak.
Görüşmeler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Türkiye’nin kuzey Suriye’ye yaptığı son saldırıya ilişkin acı bir anlaşmazlığın ortasında gerçekleşti.
Macron, NATO’nun IŞİD’e karşı mücadelede Batı’nın bir müttefiki olarak gördüğü, Türkiye’nin Kürtlere yönelik “çılgın” saldırısından sonra koordinasyon olmamasından dolayı NATO’nun “beyin ölümünden” muzdarip olduğunu öne sürdüğü için Ankara’yı kızdırdı.
Uzun zamandır Kürtlere karşı özgür bir el arayan Türkiye cumhurbaşkanı, Macron’u “hasta ve sığ bir anlayış” olarak suçlayarak, “beyin ölmüş” olduğunu iddia ederek geri döndü.
Johnson’ın ana toplantıdan önce Salı günü Downing Caddesi’nde yaptığı görüşmeler için Alman Şansölye Angela Merkel ile birlikte iki lidere ev sahipliği yaptığı zaman barışçıl oynamaya çalışması bekleniyor.
Başbakanlık resmi sözcüsü: “Başbakan’ın konumu, NATO’nun askeri tarihte en kalıcı ve başarılı ittifak olduğu ve karşılaştığımız tehditlere uyum sağlamaya devam ettiği yönünde.
“Avrupa-Atlantik güvenliğinin temel taşı ve milyarlarca insanı güvende tutmaya yardımcı oluyor.
“Başbakan, NATO’nun gelecekteki zorluklara uyum sağlayabilmesi için tüm üyelerin ortak önceliklerin arkasında birleştirilmesi gerektiğini vurgulayacak.”
      
            KAYNAK:
            El Cezire ve haber ajansları
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/nato-liderleri-londraya-indiler-haber-ulusal-haber/