Haberler

Polonya atom enerjisi kulübüne katılacak mı? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Polonya’nın en zengin adamının sahip olduğu bir kimya şirketi olan Synthos SA, Varşova, Polonya, muhtemelen güney Polonya’daki Oswiecim’deki tesisine enerji vermek için küçük bir reaktör kurmayı planladığını açıkladı.
Avrupa’nın en büyük ikinci sentetik kauçuk üreticisi olan şirket, ABD merkezli GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ile bir ortak girişim için bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladı.
Onlarca yıldır, Polonyalı hükümetler ülkenin enerji karışımına nükleer güç katma konusunda çok çabaladılar. Hükümetin mevcut enerji görünümüne göre, Polonya’nın ilk atom tesisinin 2033 yılında uzmanların makul gördüğü bir tarihte çevrimiçi olması bekleniyor.
Ancak, 2027’de planlandığı gibi tamamlanırsa, Synthos özel reaktörü Polonya’nın ilk örneği olabilir.
Elektrik şoku
Polonya’da enerji fiyatları artıyor. 2018 yılında, elektriğin toptan satış fiyatı, Avrupa’nın en hızlı yıllık büyüme oranlarından biri olan yüzde 70 oranında arttı.

Kömür bağımlısı Polonya, temiz enerji almaktan kaçınıyor [3:01]

Synthos’un sahibi Michal Solowow, yatırımdan bahsederken, “Ürün maliyetlerinin enerji bileşeni artıyor. Özellikle elektrik fiyatları artar gibi görünecek olursa artar” dedi.
“Nükleer enerji, kömürle karşılaştırılabilir bir fiyata ekolojik ve güvenli bir şekilde ucuz enerji üretmenin tek rasyonel alternatifidir” dedi.
Synthos, enerjisinden dolayı esas olarak kömüre güveniyor, ancak 2024 ve 2028’deki bazı kaynaklarını kesmek zorunda kalacak ve yatırımları eski fırınlarına sınırlamak istiyor.
Solowow, “Yasalara veya ekolojik motivasyonlara bakılmaksızın, ekonomik anlamda zorlandık. Gelecekte, CO2 emisyon izinleri yalnızca daha pahalı hale gelecektir” dedi.
Polonya, enerji karışımının yüzde 80’ini yanan kömürden alıyor ve ülkeyi AB’nin emisyon ticareti kapsamında karbon izinlerindeki fiyat değişikliklerine karşı savunmasız bırakıyor. 2017 yılında, bir ton karbondioksitin fiyatı 5 $ civarında salındı. Şimdi 27.40 $ duruyor.
Polonya’da Haziran ayında, Estonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte, Fransa’nın AB’yi 2050 net sıfır emisyon hedef tarihine getirme zorunluluğu durdu.
Ancak, gelecekte görünüşte kaçınılmaz görünen isabete dayanarak, buradaki birçok şirket şimdi düşük karbonlu seçenekleri araştırıyor.
Çok büyük hayranlar değil
Bazı analistler Synthos’un bildirimi için erken çağırıyor. Şirket henüz ticarileşmemiş bir teknoloji olan Küçük Modüler Reaktöre (SMR) bakıyor.
Bir SMR tesisi, büyük bir konvansiyonel reaktör çıkışının onda biri civarında 300 megawatt üretebilir. Mini reaktörler fabrikalarda düzinelerce yapılabilir, teorik olarak uygulamalarını daha hızlı ve ucuz hale getirirler.

GE Hitachi, minyatür reaktörlerin normal tesislere göre% 60’a kadar daha ucuz olduğunu ve gazla çalışan tesisler ve yenilenebilir kaynaklar ile rekabet edebildiğini iddia ediyor. Synthos, sermaye harcamasının 1 milyar doların altında olmasını bekliyor.
Ancak uzmanlar şüpheci. Varşova merkezli araştırma firması Polityka Insight’ın enerji analisti Robert Tomaszewski Al Jazeera’ya, “Maliyet hala büyük bir soru işaretidir.” Dedi.
“Bir SMR’nin vaadi, geleneksel bir nükleer santral ile karşılaştırıldığında daha düşük bir fiyatla geliyor, ancak bu, reaktörlerin bir montaj hattından çıkacağını varsayıyor. Bunun olması için fiyatı düşürmek için yeterli talebin olması gerekecek.”
İngiltere’nin Hinkley Point C, Fransa’nın Flamanville’i ve Finlandiya’nın Olkiluoto 3’ü gibi birçok nükleer proje uzun gecikmelere yol açtı ve maliyetler düştü.
Dahası, Enerji Bakanlığı’ndan bir sözcüya göre, Polonya yasaları, bir çözümü ilk önce başka bir ülkede başarıyla hayata geçirmeyi gerektiriyor ve bu da fikri yavaşlatabilir.
Tomaszewski, Avrupa’daki nükleer karşıtı lobiye, enerji karışımında sürekli gaz tedarikini desteklemenin bir yolu olabileceğini de öne sürüyor. Ya da duyuru, şirketin enerji dağıtımını teşvik etmek için sadece bir tanıtım eylemi olabilir, Greenpeace’ten Pawel Szypulski’ye göre.
Yine Synthos için bir başka engel, İngilizce olarak Auschwitz olarak bilinen Oswiecim kasabasında halkın onayını alacak.
Buradaki çoğu, küçük kasabanın kasabasında daha temiz enerji, yeni işler ve daha fazla para gerekçe göstererek gemide bulunuyor. Oswiecim’de doğan ve hala şehirde yaşayan Marek Kuwik, “Oswiecim bir turizm kenti değil ve gelişmeye devam etmek zorunda. Tüm yatırımlar memnuniyetle karşılanıyor.” Dedi.
Diğerleri endişe duyuyor ve birkaç nedenden dolayı.
Kendi sözleriyle “Synthos fabrikasının gölgesinde büyüyen” 38 yaşındaki bir tamirci olan Bartłomiej Gieregowski, Al Jazeera’ya bölgede bulunan kanserojen partiküllerin raporlarına dayanarak daha fazla endüstriyel yatırım konusunda huzursuz olduğunu söyledi.
Oswiecim’deki emlakçı Jan Gisterek, yakındaki madenlerden sismik şokların reaktörü tehlikeli hale getirebileceğinden endişe duyuyor.
Oswiecim topluluğunun eski başkanı Albert Bartosz da dikkatini çekti. Şirketin AB ve ulusal yöneticilerden izin almasının yanı sıra, yerel topluluktan destek alması gerekiyordu.
Para kazanmak için daha fazla yol
Birçok Polonyalı şirket, enerji fiyatlarındaki ve arzındaki dalgalanmalara karşı koruma sağlamak için kendi enerji tesislerine sahiptir.
Devlete ait bir petrol devi olan PKN Orlen, Polonya’da elektrik enerjisinin yüzde 4,5’ini üreten Płock ve Wloclawek’te kendi elektrik enerjisi ve ısıtma tesislerine sahip.

COP24: Milletler çıkmazdan sonra küresel iklim anlaşması kurallarına katılıyorlar [2:17]

Eylül ayında, bir Polonyalı madencilik şirketi olan ve ülkenin en büyük tek elektrik tüketicisi olan KGHM, ülkenin en büyüklerinden biri olmaya aday bir güneş fotovoltaik çiftliği kurmayı planladığını açıkladı.
Diğer bazı şirketler, yenilenebilir enerji pazarında yaygın olan Enerji Satın Alma Anlaşmaları (PPA) olarak bilinen enerji sağlayıcılarla doğrudan anlaşmalar imzaladı.
2018 yılında Mercedes Benz, Polonya’da ve Avrupa’da otomotiv sektöründe ilk kurumsal yenilenebilir PPA’yı imzaladı. Yakında Polonya’nın güneybatısındaki Jawor’da bulunan motor fabrikasını açacak ve 12 km uzaklıktaki bir çiftlikten biyokütle ve rüzgârla güçlenecek.
Tomaszewski, Al Jazeera’ya, “Daha fazla KKE olacak – gelecek yönü budur.” Dedi.
Ancak, “yenilenebilir enerji fiyatları düşmeye devam ettikçe ve enerji depolaması daha yaygın hale geldikçe, yenilenebilir yakıtlar yakında diğerlerinden daha fazla rekabet edebilir” dedi.
Greenpeace’ten Szypulski, Al Jazeera’ya, hedefin karbonizasyon olması durumunda yenilenebilirlerin fosil yakıtlara daha acil alternatifler sunduğunu söyledi.
“Güneş ve rüzgar gibi hem temiz hem de erişilebilir enerji kaynaklarımız var” dedi. “Hala test aşamasında olan bir projeyi çağırmak, bizi tartışmalar ve beyanlar alanında tutar.”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/polonya-atom-enerjisi-kulubune-katilacak-mi-haberler-ulusal-haber/