Haberler

Rajapaksa, Pakistan’ın uyuşturucu sorununda yardım istedi Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


COLOMBO: Sri Lanka, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa ile Dışişleri Bakanı Şah Mehmood Qureshi arasında yapılan görüşmede ele alınan, uyuşturucu kaçakçılığı ve bağımlılığı ile mücadelesinde Pakistan’ın yardımını istedi.

“Uyuşturucu kaçakçılığı ve bağımlılığı ülkemin karşı karşıya olduğu ciddi bir kötülük. Rajapaksa, Qureshi’ye, Pakistan’ın bu tehdidi ortadan kaldırmak için yardım istemesini istiyoruz ”dedi.

İki günlük bir ada ülkesini ziyaret eden Qureshi, Yeni Delhi’ye yaptığı kızlık gezisinin ardından, Cumhurbaşkanı Arif Alvi adına Rajapaksa’nın Pakistan’ı ziyaret etmesi için bir davet açtı. Sri Lanka’nın Tehlikeli İlaçlar Kontrol Kurulu’nun (DDCB) sağladığı veriler, ülke gençliğinin 250 binden fazlasının uyuşturucu bağımlısı olduğunu gösteriyor.

DDCB Başkanı Ravindra Fernando, yaklaşık 50.000 gencin yalnız eroin bağımlısı olduğunu söylerken, her yıl yaklaşık 2.500 rehabilitasyondan geçtiğini söyledi.

Pazartesi günü, Sri Lanka, Asya’daki uyuşturucu kaçakçılarının tercih ettiği bir geçiş merkezi haline gelen Kolombo limanındaki yetkililer tarafından ele geçirilen 108 milyon dolarlık kokaini imha etti.

Yetkililer ayrıca, son üç yılda ele geçirilen 1.700 kg’dan fazla uyuşturucunun bir parçası olan, Aralık 2016’da Hindistan’a bağlı bir Kolombiya gemisinde bulunan bir konteynerde bulunan Asya’daki en büyük kokain çekimi olan 928 kg ilacı imha etti.

Rajapaksa ayrıca Pakistan’dan Sri Lanka’nın aşırılıkçılıkla savaşmasına yardım etmesini istedi. Buna ek olarak, finansal yardım yerine ticarette ve yatırımlarda karşılıklı yarar sağlayacak şekilde daha fazla büyüme sağlanması için çaba sarf edilmesi gerekiyor. Başkan, Pakistan ve Hindistan’da “paan” olarak bilinen ve yaygın olarak yetiştirilen tembul bir yaprağı ihraç etmeye ilgi duyduğunu belirtti.

Qureshi, Pakistan’ın özellikle ekonomik kalkınma, ticaret, güvenlik ve bölgesel işbirliği alanlarında Sri Lanka ile ikili ilişkileri güçlendirmeye istekli olduğunu söyledi.

VURGULAMAK

Sri Lanka’nın Tehlikeli İlaçlar Kontrol Kurulu’nun (DDCB) sağladığı veriler, ülke gençliğinin 250 binden fazlasının uyuşturucu bağımlısı olduğunu gösteriyor.

“Sri Lanka ile zaten çok yakın, arkadaşça ve sıcak ilişkilerimiz var. Pakistan, işbirliğinin kapsamını genişleterek onları daha da geliştirmeyi umuyor ”dedi. Qureshi,“ yeni hükümetin seçilmesinden bu yana Colombo’yu ziyaret eden ilk dışişleri bakanı ”olduğunu belirtti.

Hükümetin, Pakistan genelinde bulunan Budist miras alanlarını korumak ve geliştirmek için Sri Lanka ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini de ekledi.

Rajapaksa, “Pakistan ziyaretinizi en erken zamanda bekliyoruz” dedi.

Qureshi’ye Dışişleri Bakanlığı genel müdürü Dr. Muhammed Faysal ve toplantıda Kolombo’da yüksek komiserlik yapan Tanvir Ahmad eşlik etti.

Daha önce, Sri Lankalı mevkidaşı Dinesh Gunawardena’ya Hindistan’ın yönettiği Keşmir’deki insan hakları krizi hakkında bilgi verdi ve 5 Ağustos’tan bu yana gerçekleşen kilitlenmenin uluslararası toplum için “ciddi endişe kaynağı” olarak kaldığını ekledi. Toplantıda iki bakan ticaret, yatırım ve turizmi de tartıştılar.

Toplantıdan sonra medyaya konuşan Qureshi, Sri Lankalı dışişleri bakanıyla yaptığı görüşmeyi “mükemmel” olarak nitelendirdi ve Gunawardena’ya İslamabad’ı ziyaret etme davetini uzattı.

“Karşılıklı ilgimizi arttırmak için yapabileceğimiz çok şey var” dedi.

Rajapaksa’nın zaferinin ardından Pakistan Başbakanı Imran Khan, cumhurbaşkanını aradı ve onu en kısa zamanda İslamabad’ı ziyaret etmeye davet etti.

Arab News’e konuşan N.M Shaheid, Sri Lanka’nın İslamabad merkezli yüksek komiseri, “Pakistan her zaman renk ve parti içermeyen Sri Lankalı liderliğini onurlandırdı. Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, Pakistan’ın Ulusal Günü kutlamaları için 2018’de baş konuk olarak davet edildi. Başkan Gotabaya Rajapaksa Pakistan’a yabancı değil. Pakistan’da askeri eğitim aldı ve ordudaki en üst pozisyonlardaki birçok kişi onunla tanıştı. Pakistan-Sri Lanka ilişkisi, Rajapaksa rejimi altında daha da yükseğe çıkacak ”dedi.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Rajapaksa, Pakistan’ın uyuşturucu sorununda yardım istedi Ulusal Haber