Haberler

Sanders isyancıdan Demokrat Parti liderine dönebilir mi? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


ABD başkanlık seçimlerinde daralan Demokratik birincil alanda, her zaman adlarının yanında bir “D” ile kamu görevinde hizmet vermeyen iki aday yer alıyor. Bunlardan biri, bağımsız bir Vermont Senatörü Bernie Sanders şimdi ön plana çıkıyor ve seçmenleri on yıllardır dışarıdan eleştirerek geçirdiği bir partiye liderlik edebileceğine ikna etmek için çok çalışıyor.
Güney Carolina’daki Salı gecesi tartışması sırasında Sanders sahnede diğer tüm adaylardan bir dizi saldırıyla karşı karşıya kaldı, ancak siyasi süreçlerin dışında kalanlar da dahil olmak üzere geniş bir seçmen koalisyonu kurarak Başkan Donald Trump’ı yenebileceğini ileri sürdü.
Daha:

Eski South Bend, Indiana, Belediye Başkanı Pete Buttigieg, Sander’in popülist, ilerici politika markasını hedeflediğinde Charleston’daki sahnede ılımlılar için yer aldı.
Buttigieg, “1950’lerin sosyal düzeni için nostaljisi ve 1960’ların devrimci siyaseti için bir nostaljisi olan Bernie Sanders ile Donald Trump’ın geldiği bir senaryo beklemiyorum.”
Herkes için sağlık sigortası
Kendini tanımlayan demokratik bir sosyalist olan Sanders, liderliğini yürütmeye çalıştığı partiden çok daha uzak kaldı, New Hampshire ve Nevada’nın ilk oylama ülkelerindeki zaferlerinden bu yana sandıklarda yükseldi. FiveThirtyEight’ın ulusal seçim ortalamaları Sanders’ı Sanders’ın önerileriyle ilgili eleştirilerinde en vokal olan eski bir Demokrat Başkan Yardımcısı Joe Biden’e 12 puanlık sağlıklı bir liderlik gösteriyor.
Bu öneriler arasında, ABD sağlık sigortası sisteminin Medicare for All planı aracılığıyla kamulaştırılması, asgari ücretin saatte 15 dolara çıkarılması, öğrenci kredi borcunun iptali ve devlet üniversitelerinde üniversite harçsız hale getirilmesi yer alıyor. Sanders’ın muhalifleri platformunun çoğunu siyasi ve finansal olarak olanaksız olarak eleştirdiler.
78 yaşındaki Sanders, Salı gecesi imza meydan okumasıyla eleştirinin çoğunu karşıladı.
“Bahsettiğim fikirlerin radikal olduğu” şeklinde bir yanlış kanı var. “Öyle değiller. Öyle ya da böyle, dünyanın her yerindeki ülkelerde varlar.”
Demokratlar arasında panik
Sander’in öncü statüsü geleneksel parti tacizleri arasında alarm zilleri çaldı. “Panik”, daha önce Demokratik Kongre Kampanya Komitesi başkanı olarak görev yapan eski Chicago Belediye Başkanı Rahm Emmanuel tarafından kullanılan kelimedir.
CNN konulu bir röportajda “Senatör Sanders’la şahsen dostum,” dedi. “[But] Ben siyasetin hayranı değilim. Bence ülkenin çoğu Donald Trump’a alternatif ararken seçim yenilgisine yol açacak. “
Emmanuel ve diğerleri, Bilet’in üstündeki bir Sanders noktasının, bu Kasım ayında kongre oturumları için koşan “aşağı oy kullanan Demokratlar” için yıkıcı olabileceğini, özellikle Sanders’ın sosyalist kimliklerinin şüphecilikle karşılandığı bölgelerde Florida ve Teksas.
Teksas Kürsüsü’ne eski başkan yardımcısı Joe Biden’i onaylayan Demokrat Teksas kongresi Marc Veasey, “Bernie’nin mantoları yok,” dedi. “Bernie ve sebebi partiyi yanına alması olacak.”
İki cumhurbaşkanlığı kampanyasının emektarı ve Yeni Demokratik Ağ ve Yeni Politika Enstitüsü başkanı Simon Rosenberg, bu korkuları ortadan kaldırmak ve Kasım ayında kazanmak için partinin daha ılımlı üyelerini mahkemeye çıkarması gerektiğini söyledi.
Rosenberg Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “Bernie her zaman yalnız bir kurt, bir yabancı ve bir isyancı olmuştur.” “Onun için şimdi meydan okuma: Sosyalist bir isyancıdan Demokrat Parti liderine nasıl gidiyor? Çünkü kazanmamız için tüm Demokratların onu desteklemesi gerekiyor.”

Demokratik cumhurbaşkanlığı adayı Bernie Sanders’in Nevada, Las Vegas’taki Springs Koruma Alanı’nda düzenlenen bir kampanya etkinliği sırasında konuşmasını dinleyen katılımcılar. [Patrick Semansky/AP Photo]

Ancak Amerika için Demokrasi CEO’su ve Cincinnati’nin Şehir Konseyi’nin eski bir üyesi olan Yvette Simpson, Sanders’ın 2016’dan beri Latino seçmenlerini kazanma konusunda ilerleme kaydettiğini ve bu da geçen hafta Nevada’da zafere ulaşmasına yardımcı olduğunu söyledi. Güney Carolina ve ötesindeki siyah seçmenlerle benzer bir büyüme sağlayabiliyorsa, bu kadar kuruluş desteğine ihtiyaç duymayabilir.
Diyerek şöyle devam etti: “Kuruluştan Demokratik Daireler’i Sanders’ın ortaya çıkmasıyla ilgili olarak son birkaç hafta içinde sınırlayıcı olarak gördüğümüz ucube bir zorluk gibi görünse de, aynı zamanda bir güç, çünkü her iki Başkan için kritik bir varlık olan dışsal bir durumu güçlendiriyor Obama’nın 2008’deki zaferi ve Donald Trump’ın 2016’daki con işi, “Simpson Al Jazeera’ya söyledi.
The Nation’ın ulusal ilişkiler muhabiri ve Next Left podcast’in sahibi John Nichols, Sanders’ın sadece Trump’ı yenmekle kalmayıp kendi partisini düzeltmek için yeni bir şey olmadığını söyledi. Demokrat Parti, Roosevelt döneminden bu yana genel bir seçim kazanırken, adayının ne kadar ilerici olabileceğiyle boğuşuyor.
Nichols, “Her zaman bu itme ve çekişme, bir çok haklarından mahrum edilmiş insanla koalisyonu en üst düzeye çıkarmaya çalışıp çalışmadığınızı ya da geleneksel seçmenlerin sınırları içinde oynamaya çalışıp çalışmadığınızı ortaya koydu.” Dedi.
Arka ısırma
Sanders aday olursa, Trump’ın herhangi bir rakibinin karşılaşacağı zorluklarla da yüzleşecek, dedi Nichols.
“Donald Trump, rakibini köşeye sokma, kendilerini tanımlamadan önce tanımlama, nihai olarak Trump’a ve rakibe dezavantajlara sahip bir anlatı yaratma sanatında ustalaştı.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu yüzden Trump bireysel bir rakibe sahip olmaktan çok heyecanlanıyor.”
Ancak Simpson, Trump herhangi bir rakibe yine de sosyalist bir marka kuracaksa, seçmenlerle popüler olan ilerici politikalardan uzaklaşmanın Demokratların kazanmasına yardımcı olmayacağını söyledi.
Simpson, “Donald Trump’a karşı çalışan herhangi bir Demokrat sosyalist olarak adlandırılacak, bu nedenle Bernie Sanders dışında birini aday göstererek bu markayı bir şekilde önleyeceğimiz fikri saçma,” dedi. “Bernie Sanders için en büyük zorluk Cumhuriyetçiler ya da Donald Trump olmayacak, Demokratik birlik oluşturma yolunda durabilecek kurumsal Demokratların arka planını bozacak.”


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Sanders isyancıdan Demokrat Parti liderine dönebilir mi? | ABD Haberleri Ulusal Haber