Haberler

Trump planı üzerinde Filistin’de öfke, ancak protestolar düşük katılım gösteriyor Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


Ramallah, işgal altındaki Batı Şeria – ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu’nun İsrail-Filistin çatışmasını çözme planını açıklamasından bir gün sonra, çeşitli Filistinli grupların seferberlik çağrıları çoğunlukla göze çarpmadı.
Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas, 2007’den bu yana işgal altındaki Gazze Şeridi’ni yöneten Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Hamas’ın da katıldığı toplu protestolar için çağrıda bulunulduğu için anlaşmaya karşı popüler seferberlik sözü verdi.
Daha:

Ancak Filistinliler Trump’ın Salı günü yaptığı duyurudan öfkelenirken, bazıları buna “yeni bir Balfour Bildirgesi” olarak atıfta bulunurken, birçoğu ABD-İsrail duyurusunu “yeni bir şey” olarak nitelendirdi.
İşgal altındaki Batı Şeria’daki 39 yaşındaki taksi şoförü Maan Musatafa, “Duyuru bize çok öfke ve hayal kırıklığı getirdi,” dedi.
Al Jazeera, “Ama gerçek şu ki, bu anlaşmanın altında ve İsrail’in işgali altında onlarca yıldır yaşıyoruz. Dolayısıyla, duyuru yeni veya şok edici değildi.”
Doğu Kudüs’ten 27 yaşında bir öğrenci olan Seif Abdo, “Hiçbir şey yeni değil. Hiçbir şey değişmedi. Bu bizim gerçekliğimiz” dedi.
Trump, Kudüs’ü zaten İsrail’in başkenti olarak tanıdı, ABD büyükelçiliğini oraya taşıdı ve Ürdün Vadisi ve Golan Tepeleri’nde İsrail yasalarını uygulamaya koydu.

‘Yeni bir Balfour’: Trump’ın Orta Doğu planından öfkeli Filistinliler

Trump’ın planı, on yıllardır süren çatışmaya iki devletli bir çözüm ve yeni İsrail yerleşim inşasında dört yıllık bir donma çağrısında bulunuyor ve bu süreçte kapsamlı bir anlaşmanın ayrıntıları müzakere edilecek.
Filistinlilere Doğu Kudüs’te kendilerine ait bir devlet ve yeni bir başkent vaat ederken, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmemiş başkenti” olarak öneriyor. Bu teklif geçmişte Filistinliler tarafından reddedilmişti.
Birçok Filistinli için dört yıllık pencere, planın acil bir etkisi olmadığı anlamına geliyordu, Çarşamba günü protestoların düşük katılım göstermesinin nedenlerinden biri.
Ramallah’ta 55 yaşındaki bir işletme sahibi Sami Fawzi, “Sokaklara gitmek çok fazla değişmeyecek. Bu anlaşmayı ciddiye almıyoruz, özellikle de hemen etkili olmayacak.” Dedi.
“Hala dört yılımız var. Ne olacağını kim bilebilir?”
Görünür kayıtsızlık duygusuna rağmen Fawzi, Filistinlilerin plana karşı savaşacağına söz verdi. “Filistin satılık değil. Özellikle Kudüs söz konusu olduğunda. Bu kırmızı bir çizgi.”
Ara sıra protestolar
Filistin şehirleri arasında İsrail’in ağır güvenlik mevcudiyeti nedeniyle düşük katılım olmasına rağmen, işgal altındaki Batı Şeria’da ara sıra protestolar patlak verdi.
Filistin bayraklarını yükselterek onlarca kişi Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi’ndeki Tubas şehrinde toplandı.
Tanıklar, El Cezire’ye verdiği demeçte, Salı gününden bu yana bölgeye konuşlanan büyük bir İsrail güvenlik kuvvetleri kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.
İsrail kuvvetleri ayrıca Ürdün Vadisi’ne giden yolları kapattı ve tanıklara göre Batı Şeria’nın dört bir yanından göstericileri taşıyan otobüsleri durdurdu.
Bayt Lahm’da, küçük bir grup Filistinli öğleden sonra sokaklarda bir araya gelerek bazılarını ABD’nin bayrağını ve Trump’ın fotoğraflarını yaktı.
Bir başka küçük protesto Filistin şehri Tulkarm’daki okul öğrencileri tarafından yapıldı.
Kızıl Haç, yaptığı açıklamada, İsrail kuvvetleri Ürdün Vadisi’nde lastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandıktan sonra küçük çaplı çatışmalarda en az 41 kişinin yaralandığını açıkladı.

Filistinli öğrenciler işgal altındaki Gazze Şeridi’ndeki Trump’ın Orta Doğu planını protesto ettiler [Ibraheem Abu Mustafa [Reuters]

‘Filistin liderliğine güvenme yok’
Filistinli akademisyen Khalil el Tafakji, El Cezire’ye sokaklardaki düşük katılımın Filistin halkı ve liderleri arasındaki güven eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.
Tafakji, “Filistin halkı ile Filistin liderliği arasında güven yok.” Dedi. “Protesto etseler bile, liderlerinin onları satıp birkaç hafta içinde anlaşmayı kabul edebileceğini düşünüyorlar.”
Filistin politika ağının kıdemli üyesi Al-Shabaka’ya göre Yara Hawari’ye göre, seferberlik eksikliği ABD-İsrail’in açıklamasının “sadece devam etmekte olan bir politikanın dile getirilmesi” olmasından kaynaklanıyor.
Yetkili, siyasi seferberliğin Filistinliler için çoğu zaman maliyetli olduğunu ve İsrail yankılarının düşük katılımın arkasındaki başka bir neden olması korkusu olduğunu söyledi.
“Gazze’de Filistinlilerin kitleleri haklarını uluslararası hukuka uygun olarak talep ettiklerinde neler olduğunu gördük. Acımasız şiddetle karşılandılar,” dedi Hawari.
Siyasi seferberlik
Yine de Filistin Yönetimi, PA’nın Cumartesi günü Kahire’de yapılacağını söylediği bir acil Arap Birliği zirvesi için çağrıda bulunmaya söz verdi ve İslam İşbirliği Örgütü (İKÖ) ile bir toplantı daha Pazartesi günü yapılacak.
PA ayrıca anlaşmaya karşı çıkmak için ortak bir plan görüşmek üzere önümüzdeki hafta Gazze’deki Hamas liderleriyle bir araya geleceğini söyledi.
Filistin başkanının kıdemli danışmanı Nabil Shaath, “Anlaşmanın gerçeklikle ya da uluslararası hukukla hiçbir ilgisi yok. Arap Birliği ve Avrupa Birliği’ni bizi desteklemeye çağırdık.” Dedi.
“Biz sokakta popüler eylem umuyoruz ama zaman alacak. Bu uzun vadeli bir savaş. Ve insanlar biz [the politicians] üzerimize düşeni yap, “dedi Shaath.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Trump planı üzerinde Filistin'de öfke, ancak protestolar düşük katılım gösteriyor | Haberler Ulusal Haber