Haberler

Trump yönetimi ‘kutsal’ şehirlere taktiksel birimler yollayacak Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, belgelenmemiş göçmenlerin tutuklanmalarını artırmak için ülke çapında “kutsal şehirler” olarak adlandırılan yüksek eğitimli taktik sınır kontrol ajanları kurmayı planladığını duyurdu.
ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) Sınır Devriyesi Taktik Birimi (BORTAC) üyeleri, Göç ve Gümrük Muhafazalarına (ICE) yardımcı olmak için Los Angeles, Chicago ve New York gibi şehirlere görevlendirilen memurlar arasında yer alacaktır.
Daha:

CBP sözcüsü Lawrence Payne Cuma günü yaptığı açıklamada, memurların San Francisco, Atlanta, Houston, Boston, New Orleans, Detroit ve Newark, New Jersey’e gönderileceğini söyledi.
Bu hareket, yönetimin, yerel kolluk kuvvetlerinin federal göçmenlik görevlileri ile koordinasyon sağlamadığı “kutsal” politikaları yürürlüğe koyan şehir ve kasabalara yönelik baskı kampanyasında en son yükseliştir.
ICE direktör Matthew T Albence yaptığı açıklamada, “ICE, kutsal alan politikalarından kaynaklanan kaynak sorunlarına yanıt olarak icra faaliyetlerini desteklemek için CBP’yi kullanıyor.” Dedi.
Diyerek şöyle devam etti: “Yıllardır belirttiğimiz gibi, hapishanelerden yabancıların gözaltına alınmasına izin verilmeyen yargı bölgelerinde memurlarımız, topluluklara serbest bırakılan suçlu uzaylıları büyük çapta tutuklamak zorunda kalıyorlar.”
CBP web sitesinde yayınlanan programla ilgili ayrıntılara göre, BORTAC üyeleri ABD Özel Harekat Kuvvetleri kurslarının “aynalama yönleri” için tasarlanmış “yorucu” bir eğitim programına tabi tutulmaktadır.
Birim, 1984 yılında göçmenlik gözaltı tesislerindeki ayaklanmaya yanıt olarak başlatılmıştır. Planları ilk kez bildiren New York Times’a göre, üyeler sersemletme bombaları da dahil olmak üzere ek donanımlar taşıyor ve eğitimleri keskin nişancı sertifikasını içeriyor. Gazeteye göre, birim genellikle yüksek riskli olarak kabul edilen ve şiddet uyguladığı bilinen şüphelileri içeren operasyonlar yürütüyor.
Artan kampanya
Trump, göçü yeniden seçim kampanyasının merkezi haline getirdi ve idaresi, kutsal alanlardaki yargı bölgelerini baltalamak için çalıştı.

Pazartesi günü, Adalet Bakanlığı, politikalarının yetkililerin federal göçmenlik yasasını uygulamasını zorlaştırdığını iddia ederek Kaliforniya, New Jersey ve King County, Washington’a karşı bir dizi dava açtı.
İç Güvenlik Bakanlığı geçen hafta New Yorkluların yeni Küresel Giriş geçişlerini – havaalanı göçünden daha hızlı geçişe izin veren öncelikler – ve ABD, Kanada ve Meksika arasında daha hızlı seyahat etmeyi sağlayan üç programa katılmalarını engelleyeceğini söyledi. yüz binlerce yolcuyu etkileyebilir.
Times gazetesinin bildirdiğine göre, taktik ajanların konuşlandırılması Şubat ayından Mayıs ayına kadar sürecek.
‘Sindir ve misilleme’
Hak grupları, Demokrat yasa koyucular ve eski bir CBP yetkilisi açıklamayı reddetti.
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği Nauraeen Shah, politikanın “sokaklarımızı daha da askerleştirerek hayatlarını riske atacağını” söyledi.

Bir tweet’te Road New Jersey’i bir göçmen destek grubu yapın, Trump yönetimini “topluluklarımıza savaş silahları dağıtmak” ile suçladı.
İlçesinde Boston’u bulunan demokratik kongre üyesi Ayanna Pressley, “Bunun için durmayacağız.”
“Açık olalım, bu hareketin kamu güvenliği ile ilgisi yoktur, daha ziyade sadece Trump İdaresinin göçmen komşularımızın onurunu ve insanlığını destekleyen şehirlere gözdağı verme ve misilleme gündeminin ilerletilmesine hizmet ediyor,” dedi.
Bu arada, eski CBP Komiseri Gil Kerlikowske Times’a hareketin “önemli bir hata” olduğunu söyledi.
Kerlikowske gazeteye “Eğer bir polis şefi olsaydınız ve nispeten küçük bir suçtan dolayı endişe edecekseniz, SWAT ekibini göndermezsiniz. Ve BORTAC SWAT ekibidir.” “Bundan çok daha tehlikeli görevler için eğitildiler.”
      
            KAYNAK:
            Al Jazeera ve haber ajansları
    


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

https://www.nationalhaber.com/trump-yonetimi-kutsal-sehirlere-taktiksel-birimler-yollayacak-haberler-ulusal-haber/