Haberler

Trump’ın planı Filistin toprakları için ne öneriyor? Ulusal Haber – Ulusal Haber Son Dakika Haberleri


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yan yana dururken, ABD Başkanı Donald Trump Salı günü uzun süredir geciken Ortadoğu planını açıkladı ve uzun süredir İsrail-Filistin’de “gerçekçi iki devletli çözüm” için temeller atacağını iddia etti fikir ayrılığı.
Filistinli liderler planı serbest bırakılmadan önce bile reddetmişlerdi ve açılışında yoktu. Beyaz Saray’daki açıklamanın ardından Filistinliler teklifi İsrail lehine tamamen önyargılı olarak kınadılar ve “Kudüs satılık değildir” konusunda ısrar ettiler.
Daha:

Trump planını Filistinlilerin hâlihazırda kontrolleri altındaki bölgeyi iki katına çıkararak bağımsız bir devlete kavuşması için “tarihi bir fırsat” olarak nitelendirdi. Ancak öneri uyarınca ABD, Kudüs’ün İsrail’in “bölünmemiş başkenti” olarak kalacağını ve işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerinde İsrail egemenliğini tanıyacağını söyledi. Filistinliler işgal altındaki Doğu Kudüs’ün ve Batı Şeria’nın gelecekteki bir devletin parçası olmasını istiyorlar.
Birçok Filistinli öfkeyi ifade etmek için sosyal medya kullandığından ve bazen öneriye alay ettiğinden, diğerleri bunun tek bir devlet içinde “apartheid” e yol açacağı konusunda uyardı.
Trump’ın teklifinde yer alan bazı önemli noktalar şunlardır:
Sınırlar
Plana göre, İsrail Batı Şeria’daki kendi erişim yolları ve bir ulaşım sistemi ile İsrail’in geri kalanına bağlanacak olan yasadışı İsrail yerleşimlerinin “büyük çoğunluğunu” ilhak edecek.
Batı Şeria’da yaşayan İsraillilerin yüzde doksan yedisi İsrail topraklarına dahil edilecekti.
Ürdün Vadisi de İsrail’in egemenliği altında olacak ve İsrail’e Ürdün Nehri boyunca kalıcı bir doğu sınırı kazandıracaktı.

Gazze Şeridi, Batı Şeria’ya İsrail üzerinden veya altından geçen yüksek hızlı bir ulaşım bağlantısı ile bağlanacaktı.
Plan ayrıca İsrail’in mevcut sınırlarının yeniden çizilebilme olasılığını da ortaya koyuyor.
İsrail’deki 10 Filistin kasabasından oluşan “Üçgen Toplulukları”: Kafr Qara, Ar’ara, Baha al-Gharbiyye, Umm al Fahm, Qalansawe, Tayibe, Kafr Qasim, Tira, Kafr Bara ve Jaljulia muhtemelen Filistin Devleti.
İsrail haber sitesi 972 Magazine genel yayın yönetmeni Edo Konrad’a göre, 257.000 İsrail Filistin vatandaşı kendilerini İsrail sınırları dışında bulabilir.

Trump’ın planı, İsrail sınırlarının yeniden İsrail’de bulunacak şekilde yeniden çizilmesi olasılığını ortaya koyuyor: İsrail’in İÇİNDE 10 Arap kasabası ve şehri kendilerini Filistin tarafında bulacak. Yani 257.000 İsrail vatandaşı kendilerini ülke sınırları dışında bulabilirler.
– Edo Konrad (@edokonrad) 28 Ocak 2020

Kudüs
Trump’ın planına göre, Kudüs İsrail’in başkenti olacak ve “El Kudüs (veya Filistin Devleti tarafından seçilen başka bir ad)” Filistin Devleti için uluslararası kabul görmelidir.
Ayrılma engeli iki başkent arasında bir sınır görevi görecektir.
Filistin devleti, Eski Şehir’de bulunan kutsal El Aksa Camii ve Doğu Kudüs’ün çoğunun yaşadığı alanları içeren mevcut ayrım bariyerine Kudüs’ün hiçbir bölümünü dahil etmeyecekti.
Filistin’in başkenti Doğu Kudüs’te, İsrail’in daha önce Shuafat ve Abu Dis’in doğu kısmı olan Kafr Aqab da dahil olmak üzere ayırma bariyeri ile kestiği bölgelerde yer alacak.
Askersiz devlet
Plan, tüm Filistinlilerin askersizleştirilmesini ve Gazze’de Hamas ve İslami Cihad gibi Filistinli grupların silahsızlandırılmasını gerektiriyor.
Güvenlik
İsrail, Filistin’e yapılan tüm uluslararası geçişlerde güvenliği kontrol edecekti.
Ayrıca kendi topraklarında Filistinlilerin gözetimini yapmaya devam edecekti. İsrail, Filistin Devleti’nde “İsrail güvenlik ayak izini azaltmak için” keşiflere, insansız hava araçlarına ve benzeri hava ekipmanlarına güvenecekti.
Mülteciler
Filistinli mültecilerin veya onların soyundan gelenlerin İsrail’e dönme hakkı olmayacaktı. Plana göre: “Arap kardeşleri, Yahudiler İsrail Devleti ile bütünleştikçe onları ülkelerine entegre etmek için ahlaki sorumluluk taşıyorlar.”
Trump’ın Orta Doğu planında önerildiği üzere bir anlaşmanın imzalanması üzerine Filistinli mülteci statüsü ortadan kalkacak ve Birleşmiş Milletler’in Filistinli mülteciler ajansı feshedilecek.
Filistin Devleti için Önkoşullar
İsrail ve ABD, Filistinli bir okulun müfredatını bir Filistin devletinin kurulması için ön koşul olarak gözden geçirecekti.
Plan, “Filistinliler, okul müfredatı ve ders kitapları dahil olmak üzere, komşularına karşı nefreti veya düşmanlığı teşvik eden veya teşvik eden ya da suç veya şiddet içeren faaliyeti telafi eden veya teşvik eden tüm programları sona erdireceklerdir.” Dedi.


Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/kamukariyer

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/KariyerKamu

Bizi Takip edin ve Yorum yapmayı unutmayın.

Ulusal Haber

Trump'ın planı Filistin toprakları için ne öneriyor? | Trump Haberleri Ulusal Haber