Bloglar

Yasayı çiğnemeden nasıl blog yazılır?

Blogcuların Farkında Olması Gereken 6 Önemli Yasal Sorun

Finansal hizmetleriniz veya seyahat hedefleriniz hakkında yazıyor olun, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin veya takipçilerinizin web sitenizi bulmasını, ihtiyaç duydukları tüm bilgileri almasını ve sizi rakiplerinizden seçmesini istersiniz.

Kitlenizin boyutu veya web sitenizin sağladığı bilgi türü ne olursa olsun, blog yazarları için yasal sorunlardan kaçınmak istiyorsanız bilgi sahibi olmanız gerekir.

Çevrimiçi söyledikleriniz size karşı kullanılabilir!

Blogcuların yasanın sağ tarafında kalabilmeleri için 6 yol:

1. Bir marka veya reklamverenle herhangi bir önemli ilişkiyi açıklayın.

Markalı bir yazı yazmak veya yeni bir ürün hakkında konuşmak için para almamanız gibi davranmayın.

İlgili bir makalede açıklamanız gereken bazı ürün veya hizmet örnekleri şunlardır:

• Bir oyun veya konser için ücretsiz biletler

• İncelemeniz istenen ürünler veya hizmetler

• Şirketlerden hediyeler

Açıklama, yasaları çiğnemeden blogunuza yardımcı olmanın yanı sıra, kitlenizle güven oluşturmanıza ve sürdürmenize de yardımcı olur – her yerde mantıklı.

2. Söz vermekten kaçının.

Yasalara göre, aşırı iddialarda bulunmaktan ziyade insanların genel olarak neler bekleyebileceği hakkında konuşabilirsiniz. İnsanlara, bir markanın çayını içerek gece boyunca 10 kilo kaybedeceklerini veya özel bir krem ​​kullanarak 15 yaş daha genç görüneceklerini söyleyemezsiniz.

İnce baskıya da "tipik olmayan sonuçlar" feragatnamesi koymak işe yaramaz. Çoğu durumda şirket, tüketici güdümlü bir sınıf davası sanığı olacaktır, ancak yine de mutsuz müşteriler tarafından seçilebilir veya hatta bir davada adlandırılabilir.

3. Telif hakkı yasalarını anlayın.

Bunlar, bir eserin orijinal yaratıcısını metin ve görüntülerden ses kliplerine kadar korur. Birçok blogcu, oluşturmadıkları ve kullanma izni istemedikleri bloglarda içerik kullanmakta büyük sıkıntı yaşıyor.

Görüntü, ses ve video içeriği bulma konusunda en iyi seçeneğiniz telifsiz lisanslı eserler veya Creative Commons lisanslarıyla lisanslı eserler sağlayan kaynakları aramaktır.

4. İşletmenizle ilgili yasaları bilin.

Örneğin, bir avukatsanız, yasal açıdan online tavsiye vermenin hukuk pratiği olduğunu bilmek önemlidir.

Sadece lisanslı bir avukat hukuki tavsiye verebilir ve kendisine kime verdikleri ile bir avukat-müvekkil ilişkisi kurmuş olmalıdır. Web sitenizin ziyaretçilerine, yasal tavsiye olarak karşılaşmadan sorunlarını çözen bilgiler vermeniz gerekir.

5. Gizliliğe saygı gösterin.

Ziyaretçilerinizle ilgili özel bilgileri yakalamanıza ve izniniz olmadığı sürece bu bilgileri üçüncü bir tarafla paylaşmanıza veya satmanıza izin verilmez. Hedef kitlenizle ilgili herhangi bir şekilde veri toplarsanız, Gizlilik Politikanızda bu kişilere bilgi vermeniz gerekir.

E-posta bülteni gönderecekseniz, insanlara herhangi bir şey göndermeden önce sorduğunuzdan emin olun. Ayrıca, her e-postayı devre dışı bırakmalarını sağlayın. Kanada'nın Anti-Spam Yasası (CASL) ve İngiltere'nin GDPR'si bunu yapma ya da potansiyel olarak finansal sonuçlarla karşılaşma kanunu haline getiriyor.

6. Ne dediğine dikkat et.

Birçok site sahibi kişisel deneyimleri ve görüşleri etrafında içerik yazar. Bununla birlikte, bir itibarı alenen olumsuz etkileyebilecek herhangi bir şey veya herhangi bir şey hakkında yanlış bilgi yayınlarsanız, iftira davası açılabilir.

Yayınladığınız negatif bilginin% 100 doğru olduğuna dair somut bir kanıtınız yoksa, yayınlamayın.

Blog yazarları için yasal konular söz konusu olduğunda cehalet uygulanabilir bir savunma değildir. Uzmanlık alanınız ne olursa olsun, yasaları ihlal etmeden blog yazmak için kuralları öğrenmek ve uygulamak sizin sorumluluğunuzdadır.Source by Susan Friesen